Koszaliński Portal Modelarski

Wystawy

II BFM - Komunikat Sędziego Głównego

Email Drukuj PDF

Rozpoczęła się procedura rekrutacji do Komisji Sędziowskiej na II Bałtyckim Festiwalu Modelarskim w Koszalinie.

Na chwilę obecną w skład Komisji wchodzą:

 1. Marek Gręzicki, I kl. LOK - sędzia główny - KPM,
 2. Jan Piasecki II Kl. LOK - Słupsk,
 3. Wojciech Sokołowski III kl. LOK - KPM,
 4. Artur Szuszkiewicz III kl. LOK - KPM,
 5. Marek Świderski III kl. LOK - Kołczygłowy,
 6. Zenon Zborała, III kl. LOK - Elbląg,
 7. Maciej Bedyński, III kl. LOK- Elbląg,
 8. Piotr Kuriata, III kl. LOK - Darłowo,
 9. Paweł Siemiński, III kl. LOK - Toruń
 10. Jacek Lewandowski, III kl. LOK - Hercules Toruń,
 11. Maciej Myśliński, III kl. LOK - ISMR Inowrocław,
 12. Grzegorz Mądry, III kl. LOK - ISMR Inowrocław,
 13. Krzysztof Balicki, II kl. LOK - Gdynia,
 14. Tomasz Kmieć, III kl. LOK - Toruń,
 15. Krzysztof Skibicki, II kl. LOK - Gdynia

   

   

Zapomniani bohaterowie? Polscy lotnicy we Francji 1940

Email Drukuj PDF
W dniach 1-2.02.2013 odbędzie się w Stalowej Woli cykl imprez modelarsko-historycznych. Po południu 1 lutego nastąpi oficjalne otwarcie wystawy: Zapomniani bohaterowie – Polscy lotnicy we Francji 1940. Wystawie towarzyszy ekspozycja kilkuset modeli wykonanych przez jednych z najlepszych polskich modelarzy.
 
W tym samym dniu Michał Mietelski opowie o historii najcenniejszych samolotów MLP znanych jako „Kolekcja Göringa”.
 


VII Memoriał Tadeusza Rackiego - Gdańsk 2012

Email Drukuj PDF

W dniach 24-25.11.2012 staraniem Klubu Modelarskiego "Delfin" im. T. RACKIEGO w Gdańsku, Modelarnia OSOWA w Gdańsku i Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Ligi Obrony Kraju w Gdańsku w sali Gimnazjum nr 33 w Gdańsku Osowie odbył się VII Otwarty Ogólnopolski Konkurs Modelarski o Memoriał Tadeusza Rackiego. W konkursie wzięło udział 426 modeli 136 modelarzy z różnych stron Polski. Modele oceniały komisje na zasadzie wyboru trzech najlepszych modeli w danej klasie.

Koszaliński Pluton  Modelarski reprezentowany był przez modele siedmiu członków KPMu i wywalczył następujące medale:

Złote:

 • Artur Szuszkiewicz - motocykle 1:35 - M-72
 • Marek Gręzicki - pojazdy gąsienicowe 1:35 - Jagdtiger

Srebrne:

 • Agata Gręzicka - artyleria 1:72 - 2 cm Flakvierling 38
 • Marek Filzek - okręty podwodne 1:350 - francuski okręt podwodny Surcouf
 • Wojciech Sokołowski - artyleria 1:35 - armata plot K-52 85mm
 • Marcin Wawrzynkowski - okręty duże - trałowiec rzeczny T-4

Brązowe:

 • Jarek Gręzicki - artyleria 1:72 - Pak-36
 • Marek Gręzicki - samoloty jednosilnikowe 1:32/1:48 - Me-109

Warto wspomnieć, że nasz zaprzyjaźniony modelarz z Kołczygłów - Marek Świderski zdobyły trzy medale:

 • medal złoty: śmigłowce 1:48 - Sea King
 • medal złoty: samoloty odrzutowe 1:48 - Su-15M
 • medal srebrny: samoloty jednosilnikowe 1:32/1:48 - Douglas A-1 Skyraider

Naszą nagrodę "Pod but" otrzymał kartonowy ORP "Wicher" w skali 1:100 Jana Bąkały z Torunia. Naprawdę doskonały model! Gratulujemy! Gratulujemy również wszystkim wyróżnionym, a organizatorom dziękujemy za trud włożony w przygotowanie i przeprowadzenie konkursu.

III Festwial Modelarski w Grudziądzu

Email Drukuj PDF
W dniach 17-18.11.2012 odbył się III Festiwal Modelarski o Puchar Dowódcy Garnizonu Grudziądz. Tradycyjnie już impreza organizowana przez modelarnię PION odbyła się w Klubie Garnizonowym, a część nieoficjalna - impreza integracyjna w klubie "Start".
 
W szranki konkursowej rywalizacji stawiło się około 250 modeli, których poziom wykonania był bardzo wysoki. Należy też wspomnieć, że oprócz prac biorących udział w rywalizacji członkowie PIONu wystawili ekspozycję swoich modeli poza konkursem. W taki sam sposób była prezentowana kolekcja samolotów lotnictwa szwedzkiego Tomka Bilikiewicza oraz kolegów prowadzących warsztaty AK Interaktive. Wpomniane warsztaty były doskonałym pomysłem i na pewno wielu modelarzy skorzystało z takiej formy promocji modelarstwa.

Podsumowując można stwierdzić, że impreza była bardzo udana - organizatorzy stanęli na wysokości zadania i w mojej ocenie wszystko funkcjonowało jak należy. Warto było pojechać do Grudziądza, a zapewne Koszaliński Pluton Modelarski pojawi się tu również w następnym roku.

Nagroda KPM "Pod but" za najlepszy model festiwalu powędrowała do Roberta Górskiego za model Arado Ar-196 w skali 1:32. Dyskusja była bardzo burzliwa, skończyła się dopiero w niedzielę rano, gdyż kandydatów było sporo. Jednak ostatecznie ten model zyskał nasze największe uznanie.
 

XIV Mistrzostwa Polski Kolekcji - Toruń 2012

Email Drukuj PDF

W dniach 13-14.10.2012 r. tradycyjnie w Toruniu odbyły się juz XIV Mistrzostwa Polski Kolekcji. Organizatorami tej imprezy modelarskiej byli: Toruński Klub Modelarski "Hercules", Urząd Miasta Torunia oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa "Na Skarpie". Ogółem do Mistrzostw wystawiono ok. 100 modeli. Obecne były ekipy z Tomaszowa Mazowieckiego, Warszawy, Poznania, Inowrocławia, Lublina, Grudziądza i oczywiście ekipa Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego. Poziom Mistrzostw był wysoki, tym bardziej cieszy wspaniały wynik KPM.
Wyróżnienia otrzymali:

 • tytuł I Wicemistrza Polski w kategorii pojazdy wojskowe w skali 1:72 zdobył Wojciech Sokołowski za kolekcję współczesnych pojazdów wojskowych WP, który został wyróżniony również za wkład pracy Pucharem Wydziału Sportu i Rekreacji U.M. w Toruniu
 • tytuł I Wicemistrza Polski w kategorii okręty - klasa łączona zdobył Marek Filzek za kolekcję okrętów wojennych w skali 1:350, który został wyróżniony również za wkład pracy Pucharem Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej "Na Skarpie",
 • tytuł II Wicemistrza Polski w kategorii okręty - klasa łączona zdobył Marcin Wawrzynkowski za kolekcję współczesnych okrętów podwodnych, który został wyróżniony również za wkład pracy Pucharem Wydziału Sportu i Rekreacji U.M. w Toruniu.Nagrodą Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego "Pod But" postanowiliśmy wyróżnić Romana Lizińskiego z TKM Hercules za wspaniałą kolekcję lotnictwa ratowniczego.
 
Tak jak pisałem o tym już wcześniej - atmosfera w Toruniu jest zawsze taka sama, czyli wspaniała - kto nie był niech żałuje.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy wyróżnień!


Strona 10 z 13