Koszaliński Portal Modelarski

Wystawy

III Szczeciński Festiwal Modelarski "Paprykarz 2013"

Email Drukuj PDF
W dniach 5-6 października 2013 w Szczecinie, w gościnnych salach Muzeum Techniki i Komunikacji odbył się III Szczeciński Festiwal Modelarski „Paprykarz” 2013. Konkurs zorganizowany został przez szczecińskich modelarzy zrzeszonych w SPM, przy wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a dioramy w skali 1:1 zaprezentowali rekonstruktorzy z GRH Borujsko i Stowarzyszenia Zachód 1944.

Do Szczecina modelarze z całej Polski przywieźli ponad 600 modeli, których poziom wykonania był naprawdę wysoki. Duże wrażenie zrobił Jak-1b kolegi Mikołaja Płaczka, który zdobył sporo nagród. Na uwagę zasługiwał również pancernik IJN „Fuso” Marcina Szebera, który został zresztą wyróżniony nagrodą „Pod but” Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego za najlepszy naszym zdaniem model konkursu. Klasą dla siebie była Katarzyna Manikowska, która zaprezentowała doskonałe figurki, okręty i dioramy morskie, choć największe wrażenie robił model lokomotywy w skali 1:700. Nie sposób zresztą opisać tu wszystkich interesujących modeli – było ich bardzo dużo. W Szczecinie po prostu trzeba było być!
 
Pobytowi w gościnnych halach dawnej zajezdni tramwajowej sprzyjała doskonała atmosfera stworzona przez przybyłych modelarzy i świetna organizacja. Koledzy ze Szczecina dołożyli wszelkich starań aby konkurs przebiegał sprawnie, zadbali o aprowizację i integrację. Jeśli do tego dołożymy możliwość zwiedzania sal muzeum, pełnych interesujących eksponatów oraz dioramy przygotowane przez kolegów rekonstruktorów to mamy obraz tej imprezy. W ocenie członków KPMu chyba jednej z lepszych w tym roku. Gratulujemy więc serdecznie organizatorom i meldujemy się w Szczecinie za rok!
 

III Kaszubski Festiwal Modelarski

Email Drukuj PDF

W dniach 28-29 września 2013 w Kołczygłowach, w Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się już trzeci Kaszubski Festiwal Modelarski. Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem, rośnie również jej poziom.


W tym roku prezentowanych było ponad 270 model wykonanych przez modelarzy z całej Polski. z Ciekawych prac należy wymienić model Irka Mikuckiego – jego „złoty” Mig-21MF jest rewelacyjny. W pojazdach kołowych uwagę zwracał UAZ wykonany przez przedstawiciela elbląskiego klubu „Denar”, Zenona Zborałę, a wśród pojazdów cywilny model Maćka Myślińskiego – ciężarówka Bussing 8000 S13. Nagrodę „Best of the show” otrzymał zaś bardzo realistycznie wykonany model pruskiego pociągu, który w przeszłości kursował po terenie Pomorza. Wielkie brawa dla jego wykonawcy Adriana Wandtke.

Tradycyjnie Koszaliński Pluton Modelarski przyznał też swoje nagrody. Nagroda „Pod but” za najlepszy model festiwalu trafiła doZenona Zborały za UAZa 469 + WD43, natomiast dyskusji, jednomyślnie postanowiliśmy przyznać jeszcze jedną nagrodę „Za najlepszy model w polskich barwach” i otrzymał ją Ireneusz Mikucki za Miga-21MF.

 


foto: Oskar Ryba

II Festiwal Malarstwa i Rzeźby Figurkowej

Email Drukuj PDF
W dniach 22-23.06.2013 w Toruniu odbył się już drugi Festiwal Malarstwa i Rzeźby Figurkowej. Impreza organizowana przez toruńskich figurowców – Tomka Kmiecia i Pawła Siemińskiego osiągnęła chyba to co powinna – zgromadziła bardzo ciekawe prace, którym uroku dodawało prezentowanie ich na przepięknej starówce toruńskiej.  Poziom wykonania prezentowanych na tegorocznym festiwalu figurek był bardzo wysoki, a to co było prezentowane na wystawie pozakonkursowej przez cenionego producenta figurek Alexandrosa Cortinę (firma  Alexandros Models).

Koszaliński Pluton Modelarski wystąpił nietypowo – tym razem prezentowaliśmy zarówno w sobotę jak i w niedzielę figurki w skali 1:1. Na zaproszenie kolegów z Torunia przybyliśmy w strojach amerykańskich żołnierzy z okresu II Wojny Światowej. Tradycyjnie za to przyznaliśmy nagrodę „Pod but”, czyli za najlepszy naszym zdaniem model konkursu – w Toruniu otrzymał ją Piotr Mazurek za figurkę brytyjskiego spadochroniarza z okresu II WŚ.
 
Należy pochwalić organizatorów za czynione starania, dzięki którym można stwierdzić, że Festiwal Malarstwa i Rzeźby Figurkowej należy uznać za bardzo udaną imprezę, która promuje modelarstwo figurowe. Mamy nadzieję pojawić się w Toruniu podczas jego trzeciej edycji.
 

II Bałtycki Festiwal Modelarski Koszalin 2013

Email Drukuj PDF
W dniach 25-26 maja 2013 w Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich w Koszalinie odbył się II Bałtycki Festiwal Modelarski zorganizowany przez Koszaliński Pluton Modelarski, który jest sekcją Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Perun”. W tym roku gościliśmy 109 zawodników z całego kraju (w tym 19 juniorów), którzy łącznie wystawili 405 modeli, z czego ocenie sędziowskiej poddano 341. Modele nagrodzone w zeszłym roku i modele wystawione przez organizatorów posiadały status modelu wystawowego i nie mogły zostać wyróżnione żadną nagrodą.
Modele prezentowane na konkursie były wysokiej klasy, cieszy szczególnie duży udział juniorów oraz zawodników budujących modele kartonowe (w tym roku wystawiono 73 takie miniatury).
 

Kolejne nagrody

Email Drukuj PDF
Klub Turystyki Pieszej "Orły", w związku z wystawą modelarską chciałby uhonorować modelarzy (trzy pierwsze miejsca) następującymi nagrodami:
  • odznaką honorową "Szlakiem Baterii Artylerii Stałej", za najlepsze modele związane z obroną wybrzeża,
  • odznaką  honorową " 95 Lat Sił Powietrznych", za najlepsze modele lotnicze wykonane w polskich barwach
  • książkami "7 Eskadra Myśliwska im. Tadeusza Kościuszki 1918 - 1921". Książki te są przeznaczone dla modelarzy (trzy pierwsze miejsca), którzy wykonali modele lotnicze w polskich barwach. Fundatorem nagrody jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Strona 8 z 13