Koszaliński Portal Modelarski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
1:1

ZUR-23-2KG

Email Drukuj PDF
23 mm Przeciwlotniczy zestaw rakietowo-artyleryjski ZUR 23-2KG powstał jako rozwinięcie artyleryjskiego zestawu ZU-23-2 produkowanego od 1972 w Zakładach Mechanicznych "Tarnów" S.A.na licencji udzielonej przez ZSRR. W ZM "Tarnów" została też opracowana modernizacjach zestawu, w której zastosowano elektryczne układy napędowe, dwie rakiety przeciwlotnicze bliskiego zasięgu "GROM" oraz celownik kolimatorow CKE-2 z podwójną balistyką.Dzięki naprowadzaniu elektrycznemu zestawu na cel odbywa się ona z bardzo dużą precyzją oraz dynamiką. W przypadkach awaryjnych możliwe jest również naprowadzanie za pomocą napędów ręcznych.
ZUR-23-2KG jest przeznaczony do zwalczania nisko lecących celów powietrznych takich jak: samoloty, śmigłowce, rakiety skrzydlate, desant powietrzny oraz nieopancerzone i lekko opancerzone cele naziemne. Obsługę stanowi czterech żołnierzy.
Zestaw wszedł na uzbrojenie Wojska Polskiego w 2002 roku.
 
ZUR-23-2KG - 8 Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy

Więcej…
 

Milczący Kondor

Email Drukuj PDF
80 lat samotnego przelotu Staniasława Skarżyńkiego nad Południowym Atlantykiem
 
 
W dniu 8 maja 1933r. na lotnisku w brazylijskim Maceio sensację wywołała malutka awionetka z tajemniczą i egzotyczną rejestracją SP-AJU  która ukazała się nagle nad polem wzlotów a następnie wykonała płynne przepisowe lądowanie „na trzy punkty” . Wysiadł z niej elegancki pan ubrany w jasny garnitur, pod Karwatem a następnie oświadczył, ze przyleciał z Europy a dokładniej rzecz biorąc z Polski. Kim był ów śmiałek?
Więcej…
 

Balitic Tall Ships Regatta, Szczecin 2015

Email Drukuj PDF

Zloty żaglowców są zawsze wielka atrakcją, zarówno dla Ludzi Morza jak i dla szczurów lądowych, którzy mogą wejść na pokład i choć przez chwilę zobaczyć jak wygląda świat z perspektywy wilka morskiego, coś co można zobaczyć najczęściej jedynie w telewizji. W tym roku po raz kolejny wielkie żaglowce przypłynęły do Szczecina, gdzie miała miejsce meta regat Baltic Tall Ships Regatta 2015, start miał miejsce w porcie Kłajpeda na Litwie. Pierwsze takie regaty odbyły się w 1938r. w Sztkoholmie, zaś pierwsze oficjalne zawody rozegrano w 1956r. na trasie Darthmouth-Torbay - Lisbona. Od tego czasu regaty rozgrywano na różnych trasach co dwa lata, zaś od 1972r. zloty odbywają się co roku, zwane są również jako "Operacja Żagiel". Podkreślenia wymaga również, fakt, iż właśnie w 1972r. w regatach brała udział również pierwsza jednostka z bloku wschodniego. Była to "Biała Fregata" czyli Dar Pomorza, która, na trasie Solnet - Skaw od razu odniosła spektakularne zwycięstwo.

Więcej…
 

Niemieckie Muzea oczami modelarza

Email Drukuj PDF

Szlakiem Dobrych Praktyk - Niemieckie Muzea techniki, podróż studyjna do Berlina 5 lutego 2011r.

 

Luftwaffenmuseum der Bundeswehr, Berlin Gatow

 

Więcej…
 

Samobieżny zestaw przeciwlotniczy ZSU-57-2

Email Drukuj PDF
Armia Radziecka przez cały okres II Wojny Światowej borykała się z brakiem samobieżnych przeciwlotniczych zestawów artyleryjskich, które mogłyby stanowić osłonę związków pancerno-motorowych. Dopiero opracowanie nowych armat S-60 o kalibrze 57mm stworzyło możliwość budowy takiego zestawu. W 1948 roku w biurze konstrukcyjnymNII-58 pod kierunkiem W. G. Grabina powstał prototyp armaty S-68, czyli dwie armaty S-60 tymczasowo umieszczone na przyczepie S-79A. Podczas dalszych prac dla przyszłego ZSU-57-2 podwozie zapożyczono z czołgu T-54 opracowanego w OKB-520 Fabryki Nr 183 w Niżnym Tagile. Zostało ono jednak w niewielkim stopniu odciążone w związku z tym można sobie było pozwolić na rezygnację z jednej pary kół nośnych. Tak zmodyfikowane podwozie otrzymało kryptonim Objekt 500, a pracami nad nim zajmowało się biuro konstrukcyjne Fabryki Nr 174 w Omsku. W latach 1950-53 trwały próby fabryczne nowego uzbrojenia, a w 1954 roku przeszło ono próby wojskowe i w 14 lutego 1955 roku zostało ono przyjęte do uzbrojenia jako "Zenitalnaja Samochodnaja Ustanowka ZSU-57-2".
Samobieżny zestaw przeciwlotniczy ZSU-57-2 po raz pierwszy zaprezentowano podczas defilady w Moskwie 7 listopada 1958 roku, a oficjalnie został przyjęty do uzbrojenia Armii Radzieckiej w 1955 roku, jednak pierwsze egzemplarze zaczęły trafiać do baterii przeciwlotniczych pułków pancernych dopiero od 1957 roku. W związku z szybkim rozwojem lotnictwa a także zagrożeniem bronią masowego rażenia działa ZSU-57-2 zestarzały się moralnie już w połowie lat 60, kiedy to zaczęto je zastępować zestawami ZSU-23-4. Ostatecznie ZSU-57-2 wycofano do magazynów na początku lat 70. a w latach 80. skasowano ostatnie egzemplarze.
Prawdopodobnie wyprodukowano ponad 1000 dział ZSU-57-2.

 

 

Więcej…
 


Strona 2 z 5