Koszaliński Portal Modelarski

1:1

WZT-1

Email Drukuj PDF

Wóz zabezpieczenia technicznego WZT-1 zbudowany został w oparciu o podwozie T-54 (pierwsze serie) oraz T-55. Został on opracowany w Związku radzieckim i tam nosił oznaczenie BTS-2.Pod koniec lat sześćdziesiątych licencję BTS-2 zakupiła Polska  i Czechosłowacja. Na podstawie otrzymanej dokumentacji technicznej Zakład Produkcji Doświadczalnej Zakładów Mechanicznych „Bumar-Łabędy” przygotował prototyp ciągnika ewakuacyjnego, który w Polsce otrzymał oznaczenie WZT-1 (Wóz Zabezpieczenia Technicznego - model 1). Pojazd został przyjęty na uzbrojenie Wojska Polskiego, gdzie zastąpił starsze typy ciągników pancernych.

 


 

 

Muzeum Obrony Wybrzeża

Email Drukuj PDF
Końcowy odcinek Półwyspu Helskiego - dawny "Rejon Umocniony Hel" (RUH) jest niespotykaną perłą umocnień artyleryjskich, które powstawały od 1920 roku, a więc jeszcze przed utworzeniem RUH w 1936 i były rozbudowywane aż do rozformowania batalionów artylerii morskiej w 1974 roku, a więc przez 54 lata. W tym czasie w Helu minęły trzy epoki: przedwojenna II Rzeczypospolita, okres hitlerowskiej III Rzeszy i powojenna PRL.

Muzeum w Krakowie - PZL-11c

Email Drukuj PDF

Rozpoczynamy cykl artykułów autorstwa Marka Gręzickiego o Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Na początek PZL-11c.

PZL P.11c był podstawowym typem myśliwca na wyposażeniu lotnictwa polskiego we Wrześniu 1939 roku. Niestety, był już konstrukcją przestarzałą. PZL P-!!c stępował już wtedy wszystkim konstrukcjom nowej generacji do których należały niemieckie Bf-109E. Tylko dzięki umiejętnościom i odwadze polskich pilotów "Jedenastki" mogą zaliczyć na swoje konto około 120 zestrzeleń.
Prezentowany w Muzeum Lotnictwa Polskiego egzemplarz latał w 121 Eskadrze 2 Pułku Lotniczego w Krakowie. Samolot wspaniale odrestaurowany stanowi dzisiaj symbol i jest najcenniejszym eksponatem Muzeum Lotnictwa. Nie chodzi tu o wartość materialną jest obecnie jedynym zachowanym polskim samolotem myśliwskim z okresu Września 1939 roku...
W galerii prezentuję kilka ujęć detali tego samolotu okiem modelarza, który chciałby zrobić w przyszłości jego dokładną replikę...

 


 

OORP Gen. K . Pułaski i Gen. T. Kościuszko.

Email Drukuj PDF
Największymi okrętami wojennymi PMW SA dwie fregaty rakietowe OORP Gen. K . Pułaski i Gen. T. Kościuszko. Należą do typu Oliver Hazard Perry i są darem Rządu USA. 

Wrak czołgu PzKpfw IV

Email Drukuj PDF

Wiosną roku 2011 Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przeprowadziło akcję wydobycia niemieckiego czołgu PzKpfw IV ausf. J z armatą 75mm, który został trafiony w czasie działań wojennych w 1945r. Wrak czołgu ma wkrótce zostać poddany zabiegom konserwatorskim.

 

 

Strona 4 z 5