Koszaliński Portal Modelarski

1:1

T-34-85M1

Email Drukuj PDF

W ostatnim okresie członkowie Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Perun" w porozumieniu z dowódcą 8 Pułku Przeciwlotniczego z Koszalina zajmują się odświeżaniem sprzętu bojowego znajdującego się w Muzeum 8 Dywizji. Dotychczas został oczyszczony z rdzy i pomalowany moździerz wz. 1941 120 mm i armata przeciwlotnicza wz. 1939 37 mm. Jednak największym wyzwaniem stała się renowacja czołgu stojącego na postumencie. Jest to T-34-85M1, który ponoć na swoje miejsce postoju wjechał o własnych siłach. Jest to o tyle prawdopodobne, że w srodku znajduje się kompletny silnik.

Czołg T-34-85M1 przed rozpoczęciem prac

 

HMS Bluwarck w gdyńskim porcie

Email Drukuj PDF
 

W dniach 17 -19 lutego 2012r. w porcie gdyńskim gościł flagowy okręt Royal Navy - desantowiec HMS Bulwarck. Przedstawiamy galerię unikalnych zdjęć przedstawiających wejście kolosa do portu oraz wyjście w morze. Autorem galerii jest jak zwykle nieoceniony w takich sytuacji nasz gdyński fotoreporter, Maciek Wawrzynkowski.
Serdecznie dziękujemy z udostępnienie zdjęć.

Chabówka Skansen Taboru Kolejowego

Email Drukuj PDF

 Podczas wakacyjnych wyjazdów zazwyczaj staramy się odwiedzać ciekawe miejsca. Nie tylko ze względu na walory krajoznawcze, krajobrazowe czy inne. Czasem trafimy w miejsce które jest arcyciekawe w modelarskiego punktu widzenia. Możemy tam trafić na zachowane historyczne lub współczesne pojazdy, samoloty czy okręty i robiąc im zdjęcia zgromadzić cenny materiał ikonograficzny do budowy modeli. W lipcu 2007 roku z rodziną spędzałem urlop w Rabce – Zdroju. Poza niewątpliwymi walorami turystyczno – krajoznawczymi i uzdrowiskowymi tego miejsca jest jeszcze jedna atrakcja – Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce.

  

Wojna nad Bałtykiem

Email Drukuj PDF
51 Minowo-Torpedowy Pułk Lotniczy Floty Bałtyckiej ZSRS (51 MTAP)
Czyli „Topmasztownicy”
 
Działania lotnicze nad obszarem Morza Bałtyckiego stanowią bardzo ciekawy a mało znany epizod zmagań z okresu II Wojny Światowej. Były równie zacięte jak te toczone nad Oceanem Spokojnym, Atlantykiem czy Morzem Północnym. Zasadniczy ciężar działań powietrznych nad Bałtykiem spoczął na lotnictwie Niemieckim i Sowieckim, choć loty bojowe odbywały tu również załogi Angielskie, amerykańskie, fińskie i polskie.

Polskie Okręty w Szczecinie

Email Drukuj PDF
Tematyka marynistyczna była już kilkakrotnie poruszana na łamach naszego portalu, najczęściej z modelarskiego punktu widzenia. Ponieważ jedną z atrakcji przygotowanych przez Władze Szczecina była możliwość zwiedzania przybyłych z Gdyni okrętów naszej Marynarki Wojennej, okazji takiej nie można było przepuścić. W końcu okazji do gromadzenia dokumentacji nigdy za wiele. Pierwotnie zakładano, że do Szczecina przypłyną fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko oraz okręt podwodny ORP Orzeł, ostatecznie zamiast Orła przypłynął okręt podwodny ORP Bielik i trałowiec ORP Mielno.

Strona 3 z 5