Koszaliński Portal Modelarski

Modele pojazdów

Modele żywiczne z oferty TankModels

Email Drukuj PDF
 

 
W ramach II Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego dzięki uprzejmości firmy TankModels z Warszawy do puli nagród trafiły dwa żywiczne modele czołgów wykonane w podziałce 1/72. Zanim trafiły jednak w ręce nagrodzonych, „zapuściliśmy żurawia” do wnętrza niewielkich kartonowych pudełek, z czystej modelarskiej ciekawości z jednej strony, zaś z drugiej, żeby przedstawić oba modele bo naprawdę wato przyjrzeć się im bliżej.
 

BUSHMASTER SHOWCASE MODELS AUSTRALIA 1:35

Email Drukuj PDF

Nazwa modelu: Bushmaster Protected Mobility Vehicle
Producent:
Showcase Models Australia
Nr kat.:
35001
Skala: 1:35

 


 

SdKfz7/1 2cm Flakvierling 38 v/Armor Cab 1:35 Dragon nr 6533

Email Drukuj PDF

W 1930 roku do uzbrojenia armii niemieckiej trafiła armata przeciwlotnicza 2 cm FlaK 30. W 1940 roku do uzbrojenia wprowadzono udoskonaloną wersję tej broni, oznaczoną jako FlaK 38, cechującą się większą niezawodnością i szybkostrzelnością. Doświadczenia bojowe wykazały, że pożądane byłoby dalsze zwiększenie szybkostrzelności broni przeciwlotniczej kalibru 20 mm. Osiągnięto to w dziale, które oznaczono jako 2 cm Flakvierling 38. Łączyło ono cztery armaty automatyczne (identyczne jak w FlaK 38) z nowo opracowanym łożem. Nowe działo, poza wersją holowaną, było także używane jako uzbrojenie dział samobieżnych Sd.Kfz. 7/1, Möbelwagen (tylko prototyp) i Wirbelwind oraz jako uzbrojenie pociągów pancernych typu BP-42 i BP-44 (Panzertriebwagen 16) i armata morska.

W 1940 roku zbudowano na podwoziu półgąsienicowego ciągnika artyleryjskiego Sd.Kfz. 7 samobieżne działo przeciwlotnicze przez umieszczenie na nim poczwórnie sprzężonego działka przeciwlotniczego 2 cm Flakvierling 38. W pierwszej serii pojazdów kabina kierowcy była odkryta, natomiast w dalszych została opancerzona blachami o grubości 8 mm. Pierwszą serię 100 pojazdów sdkfz 7/1 wyprodukowano już w 1940 roku, a następnie kolejne serie budowane były w następnych latach.

Produkcję Sd.Kfz. 7/l kontynuowano do 1944 roku i łącznie w tym okresie zbudowano około 750 pojazdów tego typu. Najlepiej zachowanym i będącym protoplastą dla modelu Dragon’a jest pojazd zachowany w muzeum w Koblencji.

Star 266 1:72 Tololoko

Email Drukuj PDF

Polscy modelarze cierpią na niedostatek modeli polskich pojazdów i samolotów. Szczególnie jeśli chodzi o sprzęt współczesny. Na szczęście istnieją takie firmy jak firma Tololoko, które choć w części rozwiązują ten problem. W części, gdyż modele Tololoko to modele żywiczne, więc ze swej natury dość drogie i nie dla wszystkich dostępne (choćby i ze względu na technologie). Ale i tak należy się cieszyć, że możemy otrzymać choć część pożądanych modeli.

Właśnie trafił do mnie model Tololoko, który był już z dawna wyczekiwany. Najpopularniejszy samochód Wojska Polskiego - Star 266 wreszcie został zrealizowany w miniaturze! Chwała Tololoko za to :)

 

 Zdjęcie: http://www.tololoko.pl

DANA wz.77 - pierwsze wrażenia

Email Drukuj PDF

W dniu dzisiejszym dotarł do mnie długo oczekiwany model samobieżnej haubicoarmaty 152mm DANA wz.77. Model w skali 1:35 został wyprodukowany przez firmę Hobby Boss (nr katalogowy 85501).

Strona 3 z 5