Koszaliński Portal Modelarski

Modele pojazdów

IS-2 z 4 pułku czołgów ciężkich

Email Drukuj PDF

4 Pomorski Pułk Czołgów Ciężkich

4 samodzielny pułk czołgów ciężkich został sformowany na podstawie rozkazu nr 00127 z 5 lipca 1944 roku. Planowany etat miał wynosić 396 ludzi, a na uzbrojeniu miało znaleźć się 21 czołgów IS-2, 3 samochody pancerne BA-64,  3 transportery opancerzone Universal Carrier Mk I, dwa ciągniki pancerne, 3 motocykle i 48 samochodów.

Mój "Zwieroboj"

Email Drukuj PDF
Od zawsze miałem słabość do artylerii. Mój ś.p. tato ppłk. Dypl. Andrzej Bedyński był artylerzystą z krwi i kości, dowodził 14 sudeckim pułkiem artylerii p.panc w Kwidzynie, służył w 9 drezdeńskim pułku artylerii w Morągu, 6 brygadzie artylerii w Toruniu i jeszcze paru innych miejscach o których już pisać nie będę. Miałem to szczęście, że już jako dowódca pułku, zabierał mnie ze sobą na poligony. Jeżeli, ktoś z czytających ten artykuł był na poligonie w Toruniu i wjeżdżał na jego rozległy teren, to musiał przejechać przez bramę główną, na której widniał napis – ARTYLERIA BÓG WOJNY -  nie wiem, czy jeszcze istnieje, ale ten napis zapadł mi na resztę życia w pamięć. Tak wiec spaczony, zawsze interesuję się sprawami które dotyczą artylerii i często sięgam po modele przedstawiające oręż artylerzystów – działa, armaty, itp.
 

Faun SLT-50 Revell 1:72

Email Drukuj PDF

Autor: Wojciech Sokołowski
Model: Transporter czołgów Faun SLT-50
Firma: Revell
Skala: 1:72
Technologia:
Model wtryskowy
Nr katalogowy: 03145

Weselny wóz bojowy

Email Drukuj PDF

Su-100 to przedstawiciel samobieżnych dział przeciwpancernych. Niska sylwetka tego działa i stumilimetrowa armata D-100 czyniły z niego groźnego zabójcę. Jednak w Wojsku Polskim ten typ nie był zbyt licznie prezentowany. Ogółem w okresie powojennym eksploatowano dwa egzemplarze tych wozów, które służyły w 46 papanc (spotkałem, się również z informacją, że były 4 egzemplarze Su-100 w Wojsku Polskim). W służbie pozostawały do końca lat sześćdziesiątych. Obecnie jeden z nich znajduje się w ekspozycji Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Z poznańskim działem związana jest ciekawa historia. W czasie jego służby w LWP załoga została zaproszona na uroczystości weselne odbywające się w pobliskiej wiosce. Pancerniakom nie bardzo chciało się chodzić, to pojechali swoim Su-100. W czasie zabawy ktoś doniósł do jednostki o nietypowym weselnym pojeździe. Załoga została w porę uprzedzona i zdołała odstawić działo na teren jednostki przed kontrolą, którą przeprowadzał oficer dyżurny. Sprawa jednak i tak się wydała, bo dociekliwy oficer nie zadowolił się wyłącznie policzeniem stanu sprzętu. Sprawdził też, który wóz ma ciepły przedział silnikowy. Po latach okazało się, że w poznańskim muzeum swoje Su-100 odnalazł dowódca, który wykonał ten nietypowy weselny rajd. Dodatkowo, po uzgodnieniach z majorem Ogrodniczukiem, po pięćdziesięciu latach znowu razem, dowódca i jego działo pancerne, jechali na defiladzie ulicami Poznania.

Inspirowany tym opowiadaniem postanowiłem zrobić taki weselny wóz bojowy - za podstawę posłużył model firmy Zvezda w skali 1:35.


 

Transporter opancerzony BTR-152 - 1/35 - Skif

Email Drukuj PDF

Model transportera opancerzonego BTR-152 z arematą p.lot ZPU 23-2. Powstał w oparciu o dwa zdekompletwane zestawy firmy Skif. Malowanie SLA (South Lebanese Army) z okresu operacji 'Peace for Galilee' z 1982 roku.

Więcej zdjęć w galerii.

Model i zdjęcia: Seweryn M. Fleischer

 

Strona 2 z 5