Koszaliński Portal Modelarski

Modele samolotów

Samolot łącznikowy WACO UIC-4 Tp-8 - 1/72 - Top Gun

Email Drukuj PDF
Autor: Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski
Model: samolot łącznikowy WACO UIC-4 Tp-8
Firma: TOPGUN
Skala: 1/72
Technologia:
odlew żywiczny, kabina vacu,
Kalkomania: Szwecja

W szwedzkich Siłach Powietrznych przed wojną nie było do dyspozycji żadnego samolotu transportowego, plan mobilizacji z 1937r. przewidywał między innymi zmobilizowanie małych samolotów cywilnych z sytuacjach wyjątkowych. Miały one być używane do zadań łącznikowych i transportowych.

Fairchild 24-C8CS Tp-6 - 1/72 - Top Gun

Email Drukuj PDF

Autor: Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski
Model: samolot łącznikowy Fairchild 24-C8CS Tp-6 - 1/72 - Top Gun
Firma: TOPGUN
Skala: 1/72
Technologia:
odlew żywiczny, kabina vacu,
Kalkomania: Szwecja

 

W Szwecji, w chwili wybuchu wojny, wiele samolotów cywilnych zostało zmobilizowanych. W  większości były to duże maszyny, ale także mobilizowano lżejsze samoloty. W 2 Morskim Skrzydle Lotnictwa w Hägernäs potrzebne maszyny dyspozycyjne do przewozu personelu i zadań  łącznikowych oraz współpracy z marynarką. Jednym z takich samolotów był Fairchild 24-C8CS-De Luxe, został zmobilizowany w maju 1940 roku. Jego wcześniejsza rejestracja cywilna to SE-AIR.

 

Henschel Hs-126 A-1 - 1/48 - ICM - relacja z budowy

Email Drukuj PDF

1 października 1939r. Zapowiadał się zwykły, rutynowy lot zwiadowczy. Samolot rozpoznawczy Henschel Hs-126 z Aufklärungsguppe 10 „Tannenberg” wystartował z lotniska Neuhausen pod Königsbergiem i po nabraniu wysokości skierował się nad Bałtyk. Zadanie było proste – przeprowadzić rozpoznanie w rejonie Półwyspu Helskiego. Tylko tam jeszcze bronili się Polacy, reszta terytorium Polski była już w rękach niemieckich i sowieckich. Załoga była spokojna, nie spodziewali się, żadnych niespodzianek ze strony obrońców, wiedzieli gdzie znajdują się baterie przeciwlotnicze, zresztą i tak pewnie amunicja jest na wyczerpaniu. Pokręcą się zatem trochę nad Półwyspem i wrócą na macierzyste lotnisko, w sam raz na obiad, kawę i może coś mocniejszego. W rejonie Wielkiej Wsi (obecne Władysławowo) znaleźli się nad lądem, lecieli wzdłuż Półwyspu, w rejonie kontrolowanym przez Wehrmacht było spokojnie, w rejonie Chałup powitał ich sporadyczny ogień z karabinów maszynowych, z którego i tak sobie nic nie robili, polskie pociski miały słabą przebijalność. W okolicach Juraty Półwysep rozszerzał się, a ostrzał wzmagał. Jednak coś było nie tak, strzały nie padały z dołu, tylko prawie poziomo, karabiny strzelały z platform umieszczonych na koronach drzew, a ogień morderczo celny – ześrodkował się na śmigle i kabinie samolotu. Polacy znali swoją robotę – kilka celnych pocisków strzaskało jedną z łopat śmigła, maszyna traciła siłę nośną, pilot próbował wykonywać uniki i uciec w stronę Zatoki. Prawie się udało, gdyby nie to, że odezwały się działa 22 i 23 Baterii Obrony Przeciwlotniczej, kilka razy trafiając uszkodzony samolot. Dla załogi nie było już ratunku, płonący Henschel ciągnąc za sobą długą smugę dymu obniżał lot, by w końcu roztrzaskać się w wodach Zatoki Puckiej. Była godzina 13.55. Pięć minut później obie strony zaprzestały walki… 

Mig-23MF 28SPLM nb 101

Email Drukuj PDF
Zestrzelić "Orła"!

czyli jak Pyrlandia walczyła z Northlandią

Pewnego dnia oglądając dzienniki telewizyjne ludzie dowiedzieli się że wybucha konflikt etniczny w Pyrlandii. Sytuację taką postanowił wykorzystać sąsiad - Northlandia. Zaniepokojeni Pyrlandczycy postanawiają zwrócić się do Rady Północnoatlantyckiej z prośbą o pomoc. NATO wysyła więc Lotniczą Grupę Ekspedycyjną, która ma za zadanie kontrolować przestrzeganie zakazu lotów nad Pyrlandią. W jej skład wchodzą samoloty 3. Armii Lotniczej w Europie oraz wydzielone polskie siły powietrzne. Tymczasem samoloty Northlandii zachowują się agresywnie dążąc do starcia...

Samolot myśliwski Su-27UB - 1/32 - Trumpeter

Email Drukuj PDF

Autor: Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski
Model:Samolot myśliwski Su-27UB Flanker -C
Firma: Trumpeter
Skala: 1/32

 

 

Kiedy nadażyła się okazja sklejenia tego modelu, nie zastanwiałem się ani przez moment, pomimo, że współczesne odrzutowce to nie moja tematyka. nie buduję również modeli w skali 1/32. Do Su-27 zawsze miałem słabość, praktycznie od czasu kiedy pierwsze informacje i zdjęcia pojawiły się w naszym kraju. Co ciekawe, niemal jednocześnie z tymi informacjami samoloty te pojawiły się w Polsce, bowiem dwie jednostki, czyli 582 IAP z Chojnej i 159 GwIAP (Gwardiejskij Istriebitelnyj Awiacjonnyj Połk) z Kluczewa w 1988r. przezbroiły się na ten właśnie typ samolotu. Obie jednostki stacjonowały w Polsce do 1992r. 

Strona 9 z 15