Koszaliński Portal Modelarski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Modele samolotów

RWD-17W - Manufaktura Modelarska - 1/48 - Relacja z budowy

Email Drukuj PDF
 
Samolot RWD-17 zaprojektowano jako przejściowy samolot szkolny pomiędzy samolotami szkolenia podstawowego RWD-8, a jednomiejscowymi samolotami wymagającymi większych umiejętności pilotażu, jak akrobacyjny RWD-10. Nowa konstrukcja miała także być przeznaczona do akrobacji. Prace rozpoczęto się w1936r. Głównym projektantem był inż. Bronisław Żurakowski. Konstrukcja i sylwetka samolotu była zbliżona do RWD-8, lecz prawie wszystkie zasadnicze podzespoły  zaprojektowano od nowa.
Więcej…
 

Friedrichshafen FF - 49b - 1/72 - TOPGUN

Email Drukuj PDF
Autor: Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski
Model: samolot patrolowy Friedrichshafen FF - 49b
Firma: TOPGUN
Skala: 1/72
Technologia:
odlew żywiczny,
Kalkomania: 1 x Polska
 
Hydroplan ten powstał w specjalizującej się w budowie tego typu samolotów wytwórni Flugzeugbau Friedrichshafen GmbH. Jego konstrukcja została oparta na wcześniejszym typie FF - 33 produkowanego już w tej wytwórni. FF- 49 miał zatem podobny układ oraz napęd, różnił się przede wszystkim wytrzymalszą konstrukcją. Prototyp samolotu oblatano na początku 1917 roku. Ponieważ miał dobre osiągi zamówiono dwie jego odmiany: bombową oznaczoną  literą b i patrolową - c. Produkcję seryjną obu odmian uruchomiono w połowie 1917 roku. Obie odmiany kierowano sukcesywnie do jednostek lotniczych niemieckiej marynarki wojennej. Do końca wojny w 1918r. wyprodukowano łącznie 261 wodnosamolotów Friedrichshafen FF-49, z czego 37 w wersji FF - 49B i 215 wodnosamolotów FF - 49C.
Więcej…
 

1613 - historia świdwińskiej Iskry

Email Drukuj PDF
W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku w Inspektoracie Lotnictwa zapadła decyzja o budowie w Polsce samolotu szkoleniowego z napędem odrzutowym. Prace nad nową konstrukcją powierzono zespołowi konstruktorów i inżynierów pod przewodnictwem Tadeusza Sołtyka z Instytutu Lotnictwa. W roku 1960 oblatano prototyp nowego samolotu. Od inicjałów głównego konstruktora  Tadeusza Sołtyka nadano mu fabryczne oznaczenie TS. Do końca lat osiemdziesiątych wyprodukowano około 430 samolotów tego typu, część z nich trafiła do Indii. TS-11 Iskra to pierwszy i jak dotąd jedyny odrzutowiec polskiej konstrukcji, jest to konstrukcja doskonale znana każdemu miłośnikowi lotnictwa ze znakiem Biało – Czerwonej Szachownicy. Przez lata  na Iskrach wyszkoliło się wielu polskich i zagranicznych pilotów wojskowych, stały się one wizytówką polskich sił powietrznych, wielu osobom kojarzą się ze smugami na niebie w biało-czerwonych barwach.
Więcej…
 

Junkers Ju-87 Stuka -"Hajler" i "Kondor" znad Helu

Email Drukuj PDF

Autor: Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski
Model: Samolot bombowy Junkers Ju-97 B-2 Stuka
Firma: Hasegawa, Hasegawa/Revell
Skala: 1/48
Technologia: wtrysk,
Kalkomania: 3x Niemcy, 2x Niemcy
Dodatki:
- Aires 4001, Super Detail Set,
- Aires 4041, German WWII. Bomb loading cart,
- Aiers 4306, Junkers Ju 87b gun bay,
- Quickboost 48095, Exhaust,
- Part S48058,
- Master AM 48012 German aircraft machine gun MG 17 (7,92mm) barrels
    Był to podstawowy typ niemieckiego bombowca nurkującego. Samolot ten urósł niemalże do rangi symbolu potęgi niemieckiej Luftwaffe w początkowym okresie II Wojny Światowej tzw. „Blitzkreigu”  Opracowany w latach 30-tych XXw. i oblatany w 1936r. Chrzest bojowy przeszedł podczas wojny domowej w Hiszpanii, gdzie w Legionie Condor, gdzie wykazał się zabójczą wręcz skutecznością.
Więcej…
 

Samolot patrolowy Heinkel He-114 B-1 S-12 - 1/72 - TOPGUN

Email Drukuj PDF

Autor: Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski
Model: samolot patrolowy Heinkel He-114 B-1 S-12
Firma: TOPGUN
Skala: 1/72
Technologia:
odlew żywiczny, kabina vacu,
Kalkomania: 2 x Szwecja 

 

 

Heinkel He-114 był niemieckim wodnosamolotem patrolowo – rozpoznawczym przeznaczonym głównie dla dużych okrętów wojennych Kriegsmarine.
Więcej…
 


Strona 8 z 15