Wodnosamolot myśliwski Heinkel Hd-19 J-4 - 1/72 - TopGun

Autor: Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski
Model: Wodnosamolot myśliwski Heinkel Hd-19 J-4
Firma: TOPGUN
Skala: 1/72
Technologia: odlew żywiczny
Kalkomania: 1 x Szwecja

Heinkel Hd-19 J-4 był jedynym wodnosamolotem myśliwskim w historii szwedzkich sił powietrznych. Był przeznaczony do obrony fortyfikacji nadbrzeżnych oraz okrętów. Zbudowano w sumie Sześć egzemplarzy tego samolotu. Dwa pierwsze zbudowane w Niemczech, w zakładach macierzystych i cztery pozostałe w Svenska Aero AB, małej fabryce w okolicach Sztokholmu, należącej do koncernu Heinkel. Samoloty J-4 zostały wyposażone w silniki Bristol Jupiter VI 420 KM, które były standardowym silnika używanego w szwedzkich siłach powietrznych. Samoloty otrzymały numery od 280 do 285, z czego maszyny o numerach 282 - 285 były wyprodukowane w Szwecji.

HD-19 J-4 był dwumiejscowym wodnosamolotem pływakowym, uzbrojonym w dwa stałe karabiny maszynowe kal.8mm pilota i jeden ruchomy na obrotnicy z tyłu. Pierwszy wyprodukowany HD-19 przeszedł testy w Warnemünde w lipcu 1928 r. i został wcielony do służby w skrzydle F 2 w Hägernäs w kilka miesięcy później. HD-19 były jednak częściej wykorzystywane do rozpoznania i kierowania ogniem niż w roli myśliwców. W 1934 roku, trzy egzemplarze znajdujące się w służbie zostały przeniesione w skrzydła F 1 w Västerås i używane jako rezerwuar części zamiennych.

Dane Techniczne:
Długość: 9,26 m.
Rozpiętość:. 11,0 m.
Maksymalna masa startowa: 1.725 kg.
Max. Prędkość: 215 km / godz.

Model tego ciekawego samolotu i to w trzech odmianach - pływakowej, kołowej i na nartach ma w swojej ofercie gdyńska firma TopGun. Zestawy opracowano w podziałce 1/72. Na mój warsztat trafiła odmiana pływakowa. Zestaw nie odbiega swym wysokim poziomem od innych modeli tego producenta. Z budowa nie było żadnych problemów, korekty wymagały tylko główne zastrzały pod pływakowe, które trzeba było trochę przedłużyć. W żadnym wypadku w tego typu modelach nie można jednak tego uznać za zaniedbanie producenta, tego typu produkty tak już mają. Korekta natomiast też nie jest specjalnie trudna, poradzi sobie z nią każdy średnio zaawansowany modelarz.

Swoją miniaturę uzupełniłem o kilka detali w kabinie, takich jak pasy przy fotelach, czy kratownicowe wręgi w kabinie.Ponadto wszystkie powierzchnie sterowe wykonałem jako wychylone, zaś karabin maszynkowy dostał fototrawiony celownik z zestawu Eduarda. Model standardowo pomalowałem używając akryli Vallejo i Italeri. Podobnie wszelkie przebarwienia i wypłowienia powierzchni płóciennych - to nanoszone cienkimi pędzlami gotowe wasche oraz mikstury z farb w różnym stopniu rozcieńczonych wodą. Model ustawiłem na wykonanym od podstaw wózku transportowym, zaś usterzenie podparłem kozłem.
Model kleiło się bardzo przyjemnie, jest bardzo dobrze opracowany i spasowany. Zestaw godny polecenia zwłaszcza tym, którzy dopiero zaczynają swoja przygodę z żywicą. Po sklejeniu otrzymujemy oryginalna miniaturę samolotu o wdzięcznej i eleganckiej sylwetce, może ona być ozdoba niejednej kolekcji.Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Dziękujemy firmie TopGun za przekazanie modelu na potrzeby artykułu.

Partnerzy

                 
           
                 

 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 
DMC Firewall is a Joomla Security extension!