Heinkel He-51 B-2 -1/48 - Airframe Classic

W pierwszej połowie lat 30-tych XX wieku samoloty He-51 stanowiły podstawowe wyposażenie jednostek myśliwskich Luftwaffe. Wykorzystano je bojowo podczas wojny domowej w Hiszpanii. Niewielką część tych maszyn wyposażono w pływaki uzyskując w ten sposób morską odmianę oznaczoną B-2. Doświadczenia zdobyte z ich eksploatacji wykorzystano przy konstruowaniu wodnosamolotów He-59 i He-60, użytych bojowo w walkach na Wybrzeżu we wrześniu 1939r. Samolot He-51 B-2 był uzbrojony w 2 karabiny maszynowe MG 17 kal. 7,9mm, napędzany był silnikiem BMW VI. W czasie kampanii wrześniowej ten typ samolotu nie był używany w jednostkach pierwszo liniowych.

Model tego samolotu firmy Classic Airframe nabyliśmy na potrzeby wystawy o MDLocie niejako z rozpędu i po dokładniejszej analizie materiałów źródłowych postanowiliśmy nie sprzedawać go dalej na Allegro i jednak włączyć do ekspozycji jako protoplastę He-60. Model postanowiłem w związku z tym wykonać prosto z pudełka, w pudełkowym malowaniu z Kustenjagdgruppe 136, z lotniska Kilonia - Holtenau, lato 1936r.

Model Heinkla to wczesny produkt Classica, można powiedzieć klasyka short runów. Dwie ramki z jasno szarego dość twardego tworzywa z potworną ilością nadlewek, kilka detali z żywicy i mała blaszka z fototrawionymi detalami. Kalkomania firmy Propac Team umożliwia wykonanie modelu w jednym malowaniu. Budowę zacząłem od oczyszczenia z nadlewek zasadniczych elementów modelu. Kolejne etapy budowy postarałem się pokazać na zdjęciach.


 

 
Po zakończeniu klejenia pora na podsumowanie. Model Heinkla to dobry zestaw do relaksacyjnego klejenia, otrzymujemy ponadto oryginalny w formie, choć nie grzeszący urodą wodnopłatowiec. Tu pozostaje jeszcze dodać, że zestaw jest trudno dostępny, tylko na rynku wtórnym, a przez to drogi. Jednak dla prawdziwych entuzjastów maszyn tego typu nie powinno być to przeszkodą.
 
 
Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski
 

Partnerzy

                 
           
                 

 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 
DMC Firewall is a Joomla Security extension!