Koszaliński Portal Modelarski

Do czego służy ten przycisk?

Email Drukuj PDF

Tytuł: "Do czego służy ten przycisk? autobiografia"
Autor: Bruce Dickinson
Wydawnictwo: Wydawnictwo Sine Qua Non
Wydanie: Kraków 2017
Oprawa: miękka
Cena: 39,90 zł

Autobiografia gwiazdy heavy metalu... Czego się można po niej spodziewać? Zazwyczaj płyty, koncerty, trasy a w trakcie imprezy, panienki i różnego rodzaju używki. Tak jest zazwyczaj, ale niektóre gwiazdy wyłamują się z tego stereotypu. Takim jest właśnie Bruce Dickinson, znany jako wokalista grupy Iron Maiden i współtwórca największych jej sukcesów, choćby takich albumów jak "Pice of Mind", Powerslave" czy "Brave New Wlord". Oczywiście to tylko kilka przykładów. Bruce Dickinson to nie tylko wybitny wokalista i kompozytor, to prawdziwy człowiek renesansu. Żeby zobaczyć czym jeszcze się zajmował i zajmuje warto sięgnąć do jego autobiografii, której polska edycja ukazała się w zeszłym roku.

Dzięki wydawnictwu Sine Qua Non z Krakowa otrzymujemy dosyć pokaźny, bo liczący prawie czterysta stron tomik wydany tak, jak się teraz wydaje książki. Miękka oprawa, efektowna okładka. W środku kilka wkładek z fotografiami na kredowym papierze, resztę wydrukowano na zwykłym. Kilkanaście zdjęć, z których część pochodzi z archiwum zespołu i ukazuje Iron Maiden w różnych okresach działalności. Sporo zdjęć pochodzi z prywatnej kolekcji autora. Przedstawiają one Brucea zarówno w wieku szkolnym, jak później, jako młodego muzyka, ale także dokumentują to czym sympatyczny Anglik zajmuje się kiedy nie nagrywa płyt i nie śpiewa dla tysięcy fanów wypełniających po brzegi sale koncertowe i stadiony.

 

Robi natomiast sporo i do wszystkiego czym się zajmuje, podchodzi z pasją. Poza muzyką Bruce Dickinson zajmuje się także szermierką, lotnictwem, pisaniem książek i scenariuszy filmowych, tworzeniem gier komputerowych. Ponadto jest prezenterem radiowym i telewizyjnym, coachem a ostatnio także piwowarem. Każda z tych dziedzin życia jest opisana bardzo szczegółowo, także całość stanowić będzie znakomitą lekturę nie tylko dla fanów Iron Maiden, ale także dla sympatyków lotnictwa, szermierki, fantastyki i dobrego piwa. Bruce Dickinson ma lekkie pióro i poczucie humoru. Może nieco przyciężkie i czasem z pogranicza dobrego smaku, ale to w tym wypadku raczej zaleta niż wada. Swoją powieść Bruce zaczyna od wczesnego dzieciństwa i czasów szkolnych i tam już się sporo dzieje, bo nasz bohater aniołkiem raczej nie był. Opisuje w jaki sposób zaraził się pasją do muzyki, szermierki i latania. Dowiadujemy się także co było przed Iron Maiden i w jaki sposób znalazł się w ich składzie. Wszystko to okraszone spora ilością anegdot, choćby jak wyglądało jego pierwsze spotkanie z jego idolem Ianem Gillanem z Deep Purple. Nie będę tu tego opisywał, bo naprawdę warto się przekonać osobiście czytając książkę.

Bardzo wiele uwagi Bruce Dickinson poświęca lotnictwu. Pasjonowało go już od wczesnego dzieciństwa. Wtedy też kleił modele samolotów - jest więc też wątek modelarski! Akurat o tym wiedziałem wcześniej, bo kiedyś czytałem w jednym z numerów Magazynu Muzycznego (wydanie chyba z 1986r.) obszerny artykuł o Maidenach z okazji ich wizyty w Polsce przy okazji promocji płyty "Somwhere in Time". W tym artykule Dickinson miał stwierdzić, że ma w domu sporą kolekcję modeli i kolejek elektrycznych. Ponieważ w swej autobiografii nie porusza on tematów związanych ze swymi sprawami prywatnymi czy rodziną, nie wiadomo czy tak było naprawdę.  Wiadomo natomiast w jaki sposób Bruce zdobywał kolejne licencje pilota, od małych samolotów turystycznych do wielkich maszyn pasażerskich, w jaki sposób stał się właścicielem latającej repliki Fokkera Dr.I. Poznajemy także kulisy powstania "Przygód Lorda Ślizgacza" gier komputerowych z Eddim  w roli głównej powstania piwa "The Trooper".

Ktoś mógłby powiedzieć, lekka rozrywkowa lektura. Nie do końca. Opis lotu do Sarajewa i organizacja koncertu w ogarniętym wojną mieście oraz dramatyczny opis walki z chorobą nowotworową, jaką Bruce toczył jeszcze kilka lat temu robią naprawdę duże wrażenie. Dość powiedzieć, że właśnie nowotwór doprowadził do wstrzymania wydania płyty "The Book of Souls". Nie wiadomo było czy Bruce będzie mógł śpiewać. Wspomnienia wokalisty Iron Maiden to pasjonująca i wciągająca lektura nie tylko dla fanów ciężkiego grania i lotnictwa. To po prostu duży zastrzyk pozytywnej energii, który czasem potrzeby jest każdemu. Zdecydowanie polecam.

 

Marcin Wawrzynkowski