Koszaliński Portal Modelarski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

W Pudle - samolot myśliwski PZL P.7a Expert Set, Junior Set - 1/72 - Arma Hobby

Email Drukuj PDF
Model:PZL P.7a Expert Set, Nr kat.: 70006
Skala: 1:72
Producent:
Arma Hobby
Tworzywo:
model wtryskowy plus elementy fototrawione,  żywiczne, maski,
Malowanie: 5 x Polska
Model:PZL P.7a Junior Set, Nr kat.: 70008
Skala: 1:72
Producent:
Arma Hobby
Tworzywo:
model wtryskowy plus elementy fototrawione,
Malowanie: 2 x Polska,

 

Nie tak dawno do sprzedaży trafiły kolejne zestawy umożliwiające budowę w skali 1/72 samolotu myśliwskiego PZL P.7a. w ten sposób warszawska Arma Hobby kontynuuje program produkcyjny zapoczątkowany zestawem "De Luxe Set", który pojawił się w sprzedaży w czerwcu 2017r. Jego uzupełnieniem są zestawy "Expert Set", czyli 1/2 pierwszego zestawu, oraz "Junior Set" zestaw dla modelarzy początkujących. Dzięki uprzejmości producenta, mogliśmy zapoznać się z zawartością pudełek.

 

Zasadnicze elementy modelu, czyli plastik, to ramka doskonale znana z zestawu "De Luxe Set". Szczegółowo została omówiona w recenzji tego zestawu i pod tym względem nic się nie zmieniło, pomimo różnego rodzaju marudzenia i wręcz krytycznych opinii na temat tego modelu, ja obstaję dalej przy swoim. Jakość, wierność merytoryczna z oryginałem, a przede wszystkim sklejalność tego zestawu jest po prostu doskonała. Na temat nadlewek też już pisałem i nie ma sensu tego powtarzać. Jak widać na poniższych zdjęciach obydwa zestawy mają taką samą ramkę z elementami przezroczystymi.

EXPERT SET JUNIOR SET

Różnice zaczynają się w dodatkach, jakie stanowią uzupełnienie elementów plastikowych. Ponieważ zestaw "Expert Set" stanowi niejako połowę zestawu "De Luxe Set" otrzymujemy fotortawioną blaszkę, kliszę oraz maski umożliwiające "tunning" jednego modelu. W torebce z dodatkami jest także niewielki arkusik kalkomanii, zawierający to co nie zmieściło się na głównym arkuszu. Jeśli chodzi o zestaw "Junior Set" pewnym novum w stosunku do Iskry, jest fototrawiona blaszka. Znajdujemy na niej pasy, celownik wraz z muszką i pierścień z popychaczami. Oglądając model zacząłem się zastanawiać, czy to dobry pomysł, aby takie dodatki dodawać dla zestawu dla początkujących. Czy z blaszką poradzi sobie dziecko klejące model pod opieką ojca, czy starszego brata, kuzyna....? Początkowo miałem miałem wątpliwości czy Arma postąpiła słusznie. Jednakże po własnych doświadczeniach z modelem testowym, gdzie blaszki kleiły się bez żadnych problemów, myślę, że to jednak dobry pomysł. W końcu w dzisiejszych czasach fotortawki nie są luksusem dla modelarskich krezusów, ale standardem i w końcu każdy prędzej czy później na nie trafi. Z blaszką dołączona do zestawu "Junior Set", myślę, że nie będzie problemu, zresztą czas to zweryfikuje.

EXPERT SET

JUNIOR SET

Kalkomanie w obu zestawach, podobnie jak w przypadku "De Luxe Set" wykonał włoski Cartoraf, więc o jakość możemy być spokojni.  W przypadku zestawu "Expert Set" mamy do dyspozycji cztery malowania:

  • PZL P.7a, 123. Eskadra Myśliwska z Krakowa. Samolot dowódcy Eskadry kpt. pil. Mieczysława Wiórkiewicza, 1935-1936r.
  • PZL P.7a, 121. Eskadra Myśliwska z Krakowa. 1935-1936r.
  • PZL P.7a, Lotnicza Szkoła Strzelania i Bombardowania z Grudziądza. 1935r.
  • PZL P.7a, Szkoła Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Samolot przypisywany Witoldowi Urbanowiczowi. 1938r.

Sam osobiście bardzo cieszę się z kalkomanii umożliwiającej budowę modelu egzemplarza użytkowanego w Lotniczej Szkole Strzelania i Bombardowania w Grudziądzu. W przypadku "Junior Set" ma miejsce kolejna zmiana w stosunku do Iskry, ponieważ malowania są aż dwa:

  • PZL P.7a ze Szkoły Pilotażu w Ułężu. Lotnisko Dęblin-Irena, wrzesień 1939r.
  • PZL P.7a, 151. Eskadra Myśliwska z Lidy w 1939 r. przydzielona do Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”. Samolot dowódcy Eskadry por. pil. Józefa Brzezińskiego, lotnisko Brześć-Adamkowo, wrzesień 1939r.
EXPERT SET JUNIOR SET

Dobór malowań w obu zestawach jest bardzo atrakcyjny i wybór może stanowić spory problem. Sam osobiście miałem zamiar zbudować jeszcze jedną P.7a, oczywiście z Torunia, ale ta Z Grudziądza raczej też powstanie. Instrukcja montażu i malowania nie odbiega od wcześniejszych, sprawdzonych patentów Arma Hobby w tym zakresie. Konkretnie, czytelnie i na ładnym kredowym papierze. W przypadku "Experta" jest nieco bardziej rozbudowana.

W ten oto sposób w ręce modelarzy trafiły kolejne zestawy umożliwiające budowę tego pięknego samolotu. Wbrew utyskiwaniom i marudzeniom na forach (a ja naiwny myślałem, że ten etap mamy za sobą!) model PZL P.7a z Arma Hobby jest bardzo dobrym zestawem i można polecić go każdemu. Obecnie w KPM-ie pracujemy nad kolejnym projektem grupowym z tym modelem w roli głównej. Podobnie jak w przypadku modelu PZL.23A z IBG zamierzamy skleić kilka modeli P.7a, budować je w różnych konwencjach, a efekty oczywiście pokażemy na portalu. Na razie drobna zajawka czyli dwa zdjęcia modelu P.7a budowanego w ramach tego przedsięwzięcia, autorstwa Wojtka Sokołowskiego.

 

Dziękujemy dystrybutorowi, firmie ARMA HOBBY za udostępnienie zestawów na potrzeby recenzji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski