Koszaliński Portal Modelarski

Torpedowce i minowce Polskiej Marynarki Wojennej 1920-1939

Email Drukuj PDF

Tytuł: Torpedowce i minowce Polskiej Marynarki Wojennej 1920 - 1939
Autor: Mariusz Borowiak
Wydawnictwo: Napoleon V
Data wydania: październik 2017

Swego czasu jeden ze znajomych stwierdził - opisałeś kanonierki, zajmij się tematem torpedowców. O tym jeszcze nikt nie pisał. W sumie racja, można zacząć zbierać materiały. Tka zbierałem, zbierałem, żeby dowiedzieć się, że publikację na ten temat przygotowuje Pan Mariusz Borowiak. Tak więc odpuściłem i zająłem się innymi tematami zdając sobie sprawę, że temat zostanie opisany rzetelnie i fachowo. Praca ujrzała światło dzienne na początku października 2017r. nakładem wydawnictwa Napoleon V z Oświęcimia. Nie tak dawno stałem się szczęśliwym posiadaczem jednego egzemplarza, więc nic dziwnego, że zaraz zabrałem się do studiowania jego zawartości.

 

 

Pierwsze co rzuca się w oczy to bardzo estetyczna szata graficzna, twarda okładka pięknie zaprojektowana przez Grzegorza Nowaka, wysokiej jakości papier i spora bo licząca prawie 400 stron objętość. Sprawia to wszystko, że książkę przyjemnie wziąć do ręki. A zawartość? Tutaj się dzieje naprawdę sporo, widać od razu tytaniczną pracę włożona przez autora przy opracowywania szerokiego przecież zagadnienia, jakim są pierwsze okręty wojenne Polskiej Marynarki Wojennej. Najnowsza książka Mariusza Borowiaka taktuje nie tylko o torpedowcach ale także o małych okrętach minowych (stawiacz min ORP Gryf był tematem wcześniejszej pracy tego autora), więc mamy tutaj szczegółowo omówione wszystkie typy torpedowców, minowce typu FM oraz minowce wz. 1933, czyli popularnie ujmując "Ptaszki". Informacji o budowie, konstrukcji i przebiegu służby każdego z tych okrętów jest tu naprawdę dużo, zaś w autor w pierwszym rozdziale przedstawia także początki tworzenia się Polskiej Marynarki Wojennej, co ma dodatkowy duży walor poznawczy. Wszystko to okraszone sporą ilością danych liczbowych, zestawień, tabel, a także co dla mnie osobiście, ważne relacjami bezpośrednich świadków zdarzeń opisywanych przez autora.

Sporą część opracowania zajmują zdjęcia. Wiele z nich dotąd nie publikowano i warto zaznaczyć, że są one bardzo wysokiej jakości. Jest to według autora ukłon w stronę modelarzy i rzeczywiście przy budowie modelu każdego z opisywanych okrętów, warto do tej publikacji sięgnąć. Ze zdjęć można bardzo dużo wyczytać, ale nie tylko one mają dużą wartość dla modelarza. Tekst także, czasem z relacji lub opisu można wyczytać coś, co może na pierwszy rzut oka nie musi być istotne, ale dla modelarza może mieć bardzo duże znaczenie przy odtwarzaniu wyglądu okrętu, którego model jest akurat na warsztacie. Tak jest w przypadku tej książki. Materiał ikonograficzny uzupełniają plansze barwne autorstwa Mirosława Miarki, jest ich w sumie pięć i mają postać barwnych wkładek. Szósta wkładka zawiera rysunki stoczniowe minowca wz. 1933 II serii.Dla mnie osobiście ukazanie się tej książki sprawiło wielka radość, ponieważ poprzez dostarczenie zdjęć i materiałów z własnych zbiorów miałem malutki wkład w jej powstanie.

Reasumując, jest kolejna bardzo wartościowa pozycja, którą warto mieć w swoich zbiorach. Ponieważ jest to pierwsze tak kompleksowe i obszerne opracowanie, jakim są torpedowce i okręty minowe PMW, pozycja wręcz obowiązkowa dla którzy interesują się historią Małej Floty.

 

Dziękujemy Panu Mariuszowi Borowiakowi za przekazanie publikacji na potrzeby niniejszego opracowania

Tekst i zdjęcia:

Marcin Wawrzynkowski