Koszaliński Portal Modelarski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Colberg Model Show „Orężada” 2017

Email Drukuj PDF

W dniach 4-6 sierpnia 2017 roku wystartowała nowa impreza modelarska. Był I Kołobrzeski Festiwal Modelarski Colberg Model Show „Orężada” 2017 zorganizowany przez  firmę ModelMaker, kołobrzeską firmę, znaną z produkcji kalkomanii i akcesoriów modelarskich  oraz Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Festiwal rozegrano w Oddziale przy ul. Armii Krajowej 13. Warto zwrócić uwagę, że to reprezentacyjny gmach palcówki, Pałac Braunschweigów, zaś do dyspozycji modelarzy oddano przepiękną Salę Plafonową. Miejscówka zatem nie byle jaka.  W konkursie wzięło udział 51 modelarzy z całej Polski reprezentujących różne kluby i środowiska modelarskie. Wystawiono łącznie 230 modeli w rywalizacji konkursowej oraz kilkanaście modeli wystawowych. Zdecydowanie najwięcej było modeli wszelkiego rodzaju pojazdów wojskowych oraz modeli lotniczych. Od razu zwracał uwagę bardzo wysoki poziom wykonania modeli, wysoki i wyrównany, zdecydowanie dominowały modele wojsk lądowych i lotnictwa. Na terenie wystawy funkcjonowała giełda modelarska, gdzie tradycyjnie można było uzupełnić swoje zbiory i wymienić doświadczenia z innymi modelarzami. Organizatorzy zadbali, żeby nikt nie chodził smutny ani głodny.

Tradycją tego typu imprez jest wycieczka zorganizowana dla uczestników. Tym razem dzięki uprzejmości Dowódcy 21 BLT odbyła się również wycieczka do bazy w Świdwinie, a modelarze mieli okazję zapoznać się z bogatymi zbiorami Muzeum Oręża Polskiego.

Oprócz wycieczki do 21 BLT organizatorzy zapewnili również bezpłatne zwiedzanie Muzeum Oręża Polskiego i Skansenu Morskiego. W Muzeum jedną z większych atrakcji był odrestaurowany niemiecki czołg średni PzKpfw IV aus. J. Według historyków prezentowany w muzeum w Kołobrzegu czołg służył w 10. Dywizji Pancernej Waffen SS Frundsberg (prawdopodobnie był to 2. Batalion 10. Pułku Pancernego). W 1945 r. jednostka ta walczyła na Pomorzu, biorąc udział w trwającej trzy dni (15-19 lutego) ofensywie "Sonnenwende", która miała powstrzymać natarcie 1. Frontu Białoruskiego. W Kluczewie znajdowało się wówczas stanowisko dowodzenia dywizji Frundsberg. Po zakończeniu działań wojennych PzKpfw.IV został wysadzony przez czerwonoarmistów.

Skansen Morski jest oddziałem Muzeum Oręża Polskiego i można w nim zobaczyć przede wszystkim MOR ORP „Władysławowo” (Mały Okręt Rakietowy) oraz okręt patrolowy 912 ORP „Fala”. Okręty prezentowane są na lądzie, zabudowane są przy nich schody dzięki którym można wejść na ich pokłady i zwiedzić wnętrza jednostek – od stępki po stanowiska dowodzenia.  Na wystawie prezentowane są także pozostałości z drugo wojennego niszczyciela ORP Burza - maszt, 100 mm armata okrętowa, parki amunicyjne, dalmierz morski, torpedy, miny.

Uroczyste zakończenie konkursu odbyło się 6 sierpnia 2017r. Swoją obecnością uświetnili je  goście specjalni, Dowódca 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego płk dypl. pil. Ireneusz Starzyński oraz Dowódca 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego płk dypl. pil. Karol Jędraszczyk. Łącznie w klasyfikacji ogólnej wręczono 65. wyróżnień w 23 klasach oraz 20 nagród specjalnych. Koszaliński Pluton Modelarski wrócił z Kołobrzegu z tarczą. Mark Filzek zdobył dwa wyróżnienia, zaś Marcin Wawrzynkowski cztery wyróżnienia i dwie nagrody specjalne.

Nasza nagroda - Pod But za najlepszy model festiwalu zdaniem Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego trafiła w ręce Przemysława Cyrana za wspaniały model statku ratowniczego R-27 Cyklon.

Debiut firmy ModelMaker jako organizatora festiwalu modelarskiego można uznać za bardzo udany. Załoga ModelMakera zapewniła doskonałą atmosferę i świetną organizację. Na pewno pojawimy się tu w przyszłym roku.

Colberg Model Show w obiektywie Bogdana Żołnierowicza

Zdjęcia: Marcin Wawrzynkowski, Sławomir Waszkowski, Wojciech Sokołowski

Koszaliński Pluton Modelarski