Koszaliński Portal Modelarski

W Pudle - Samolot myśliwski - PZL P.8/I - 1/72 - Arma Hobby

Email Drukuj PDF

Model: PZL P.8/I nr 73006 PROset
Skala: 1:72
Producent:
Arma Hobby
Tworzywo:
żywica, elementy fototrawione, klisza
Malowanie: 1 x Polska

Premiera najnowszego "dziecka" Arma Hobby czyli wtryskowego modelu myśliwca PZL P.7a oraz Karasia i PZL 42 z IBG Models narobiły w mediach poświęconych modelarstwu tyle szumu, że premiera ostatniego modelu żywicznego spod znaku sympatycznego Żółwika przeszła niemal bez echa. A szkoda, bo temat to ciekawy i wart uwagi. Jak na konsekwencję Arma Hobby przystało, jest oczywiście maszyna z rodziny "Pławszczaków" - PZL P.8/I w skali 1/72.

Model zapakowano w niewielkie kartonowe pudełko, z doskonale znaną i rozpoznawalną szatą graficzną. W środku znajdziemy elementy modelu zapakowane w kilka foliowych torebek oraz osobno płat. Wszystko starannie zabezpieczone folią bąbelkową.

O nowym modelu Arma Hobby można powiedzieć tyle, że jest on pomniejszonym klonem swego odpowiednika w skali 1/48. Zastosowano ten sam podział technologiczny i te same, sprawdzone rozwiązania, takie jak golenie podwozia, wraz z dolną częścią kadłuba czy listwy pozycjonujące poszczególne elementy względem siebie. Z montażem nie powinno być problemu, o ile producent wyeliminował problem występujący w zestawie w skali 1/48 - w niektórych egzemplarzach trafiały się zbyt grube, źle odlane płaty. Oczywiście sam producent sugerował złożenie w takim wypadku reklamacji. Miejmy jednak nadzieję, że w zestawie w 1/72 do takiego zjawiska nie dojdzie, a klejenie będzie przyjemnością.

Elementy żywiczne producent uzupełnił o fototrawioną blaszkę, kliszę z zegarami, tłoczony metodą vacu wiatrochron oraz kalkomanię z oznaczeniami dla I prototypu i oczywiście WIELKIMI szachownicami na płaty. Poza wymiarami wszytko jest również identyczne jak 48-ce.

Ponieważ podział technologiczny, ilość elementów i malowanie zestawów w 48-ce i 72-ce jest identyczne także instrukcja montażu i malowania jest tożsama dla obu zestawów. Po prostu ulotka z czytelnymi schematami.

Mamy zatem kolejny wysokiej jakości zestaw umożliwiający budowę efektownej repliki polskiego samolotu. Zdaję sobie sprawę, że z uwagi na technologię wykonania i co za tym idzie cenę, nie będzie on tak popularny jak model PZL.Pa tego producenta, niemniej jednak, fakt jego pojawienia się na rynku musi zostać odnotowany, bo P.8 jest samolotem tak ładnym i efektownym, że podobnie jak replika w skali 1/48, tak i jego mniejszy brat w 1/72 powinien uzupełnić nie jedną modelarską kolekcję.

 

Dziękujemy dystrybutorowi, firmie ARMA HOBBY za udostępnienie zestaw na potrzeby recenzji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski