Modelarskie nowości - lipiec - sierpień - 2020

 

 

Wakacje, wakacje i... po wakacjach. Mamy nadzieję, że wszyscy zdrowo wrócili do domów, by ...no dobra nie będziemy smęcić o pracy i szkole, ale przyjrzyjmy się temu co robili producenci modeli i akcesoriów modelarskich podczas, gdy większość z nas leżała plackiem na plaży, odbywała rowerowe lub górskie wycieczki. A działo się naprawdę sporo. Pojawiły się nowe ciekawe modele, zarówno plastikowe jak i kartonowe, trochę premier mieli także "Kolejarze". Akcesoria, to bardzo bogaty segment rynku, o czym można się przekonać czytając stosowny dział naszego zestawienia. Zapraszamy zatem do lektury.

 

Arma Hobby na lato przygotowała aż cztery nowości, przy czym są to nowe edycje zestawów od pewnego czasu dostępnych na rynku i doskonale znanych modelarzom. Mamy zatem dwie wersje myśliwca FM-2 Wildcat wydane w standardzie "Model Kit" a więc bez dodatków i z dwoma malowaniami, a także dwie wersje limitowane modeli samolotów Yak-1b oraz Hurricane Mk.Ia. Oba zestawy zawierają po trzy malowania. Nie jest to jednak wszystko...

ARMA HOBBY: Wildcat Mk VI Model Kit
Skala: 1:72
Nr kat: 70032
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy
ARMA HOBBY: FM-2 Wildcat Model Kit
Skala: 1:72
Nr kat: 70033
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy
ARMA HOBBY: Hurricane Mk I Battle of Britain Limited Edition
Skala:
1:72
Nr kat:
70023
Opcje malowania:
3
Typ modelu: 
model wtryskowy
ARMA HOBBY: Yak-1b in Allied Service Limited Edition
Skala: 1:72
Nr kat: 70029
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy

 HOT! Zapowiedź nowego modelu Arma Hobby!

Na koniec września 2020r. Arma Hobby zapowiedziała swój nowy model, a jest nim kolejna wersja myśliwca Hurricane tym razem w odmianach Mk.IIb/c, czy jak kto woli Hurribomber. Producent w zapowiedziach przedstawił boxart, który już teraz można nazwać arcydziełem. Jest on taki, jak powinien być, efektowny i dynamiczny. Swoją drogą to już drugi boxart tego typu, przedstawiający samolot w towarzystwie okrętu w czasie akcji bojowej. Wiadome jest, że Załoga Arma Hobby uwielbia lotnictwo morskie, więc mamy nadzieję, że takich boxartów będzie więcej.

Co do samego zestawu, producent przedstawił model sklejony w oparciu o próbne wypraski. Zestaw jak widać na zdjęciach jest bardzo szczegółowy, składać się będzie z dwóch ramek wtryskowych oraz jednej z oszkleniem. To ostatnie zostało opracowane całkowicie od nowa, ponieważ poprzednia forma, z której pochodziło szkło do poprzednich modeli uległa uszkodzeniu. Jest już wiadome, że w przyszłym roku firma ma zamiar zacząć wydawać modele Hurricanów w skali 1/48. Ten zestaw może być przygotowaniem modelarzy na to, co nieuchronne. Nie jeden może zejść na zawał po otwarciu pudełka :)

 HOT! Zapowiedź nowego modeli IBG Models!

Nowości zapowiedziała także firma IBG Models. Już we wrześniu ukażą się modele samochodu Lancia 3Ro z armatą 90mm plot, samolotu bombowego PZL.37 A bis II, czyli kolejne wcielenie kultowego Łosia a także model brytyjskiego czołgu A9 C5, przy czym ten ostatni w ramach cyklu "The Wlord at War". To jednak nie koniec zapowiedzi, bowiem we wrześniu ukażą się także modele Diamond T 968 Cargo Truck with M2 Machine Gun w skali 1/72 z dodatkową blachą w zestawie oraz haubicy Skoda wz. 14/19 100mm, czyli wersja używana podczas Kampanii Wrześniowej. Ta ostatnia w skali 1/35. Ponadto producent zaprasza do odwiedzenia swojej strony internetowej, która wznowiła działanie po gruntownej modernizacji: www.ibgmodels.com

Hobby 2000 także postanowiła podgrzać i tak już gorącą, letnią atmosferę. Jej ofertę wzbogaciły dwa modele samolotów F-4C Phantom II w malowaniach z okresu wojny w Wietnamie. Są to oczywiście przepaki modeli japońskiej firmy Hasegawa, modele kiedyś bardzo cenione i poszukiwane przez modelarzy. Dużym zaskoczeniem jest natomiast trzecia propozycja tej firmy, gdyż jest to model pojazdu wojskowego w skali 1/35. Konkretnie samobieżne działo przeciwlotnicze ZSU-57-2. Tym razem jest przepak chińskiego Takoma, przy czym zestaw ten wzbogacony jest o fototrawioną blaszkę, pozostawiono także oryginalne klkomanie, co daje w sumie aż 16 wariantów malowania.

HOBBY 2000: F-4C Vietnam Aces vol.1
Skala: 1:72
Nr kat: 72027
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy, maski, (ex Hasegawa)
HOBBY 2000: F-4C Vietnam Aces vol.2
Skala: 1:72
Nr kat: 72028
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy, maski, (ex Hasegawa)
HOBBY 2000: ZSU-57-2 1955-2017
Skala: 1:35
Nr kat: 35001
Opcje malowania: 5 + 11(Takom)
Typ modelu:  model wtryskowy, el. fototrawione, (ex Takom)
HOBBY 2000: ZSU-57-2 1955-2017
Skala:
1:35
Nr kat:
35002
Opcje malowania:
6 + 4(Takom)
Typ modelu: 
model wtryskowy, el. fototrawione, (ex Takom)

 

Całkiem pokaźną ilość propozycji na lato przygotował natomiast wrocławski MisterCraft. W większości przypadków są to modele wyprodukowane w oparciu o formy dawnego Aeroplastu. Na największą uwagę zasługują dwa pierwsze zestawy z zaprezentowanych poniżej. Pierwszym jest samolot wielozadaniowy F-16CJ-52+, który możemy wykonać w efektownym malowaniu "Tiger Demo Team" z Poznania. Ponieważ wcześniejsze modele tego samolotu oferowane przez MisterCraft w skali 1/48, były konfekcjonowane w oparciu o zestawy Italeri, zapewne tak jest i tym razem. Drugim natomiast zestawem jest model śmigłowca AS-350 B3 Ecureuil. Jest to już dość wiekowy, ale dobrze opracowany zestaw firmy Heller. Podkreślić należy, że model ten jak zresztą wiele innych zestawów tego producenta zostało opracowanych w skali 1/50, ale później ze względów marketingowych Heller zaczął podawać skalę modelu jako 1/48. Tę samą informację powielił także MisterCraft. Różnice pomiędzy skalą 1/50 i 1/48 to temat na osobny artykuł, który pewnie z czasem powstanie.

Mistercraft: F-16CJ-52+ "Tiger Demo Team"
Skala: 1:48
Nr kat: D-115
Opcje malowania: 1
Typ modelu:  model wtryskowy (ex - Italeri)
Mistercraft: AS-350 B3 Ecureuil "Military Sguirrl"
Skala: 1:48 (1:50)
Nr kat: F-41
Opcje malowania: 5
Typ modelu:  model wtryskowy (ex - Heller)
Mistercraft: EC-665 "Spanish Tigre"
Skala: 1:72
Nr kat: D-59
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy (ex -Aeroplast)
Mistercraft: EC-665 "Kangaroo Tigre"
Skala: 1:72
Nr kat: D-61
Opcje malowania: 3
Typ modelu:  model wtryskowy (ex -Aeroplast)
Mistercraft: UH-1D "Heer"
Skala: 1:72
Nr kat: D-79
Opcje malowania: 4
Typ modelu:  model wtryskowy (ex -Aeroplast)
Mistercraft: UH-1D "Medevac"
Skala: 1:72
Nr kat: D-80
Opcje malowania: 4
Typ modelu:  model wtryskowy (ex -Aeroplast)
Mistercraft: BM-8-24 "Katjusha"
Skala: 1:35
Nr kat: E-28
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy (ex -Aeroplast)

Po opublikowaniu ostatniego zestawienia nowości  modelarskich, pewne osoby poczuły się urażone, że w ogóle piszemy o takim producencie jak MisterCraft, według niektórych taki producent powinien zniknąć z rynku modelarskiego z powodu niskiej jakości oferowanych produktów. Gdybyśmy jednak tak uczynili, z naszej strony byłoby to całkowicie nierzetelne i nieprofesjonalne. Większość producentów modeli na w swoich ofertach zestawy lepsze i gorsze, o czym można się przekonać przeglądając katalogi takich firm jak Airfix, Revell a nawet Hasegawa. Kilka gorszych zestawów nie jest natomiast w żadnym wypadku podstawą do ostracyzmu w mediach modelarskich. Jezli natomiast ktoś ma inne zdanie, to jet jego problem. Ponieważ firma MisterCraft, swego czasu pomogła nam w jednej z edycji BFM-u, fundując nagrody, nie zamierzamy przestać o niej pisać, tylko dlatego, że komuś się to nie podoba.

Oczywiście zgodnie z zasadą, iż "nie ma złych modeli, są najwyżej kiepscy modelarze", także w oparciu o sporą ilość zestawów z Mistercraftu można wykonać całkiem niezłe modele może świadczyć model samolotu F-16 A MLU wykonany przez Marcina Wawrzynkowskiego. Wykorzystano tu kalkomanie firmy ModelMaker Decals z Kołobrzegu, które uzupełniono o kalkomanie pochodzące z zestawu.

Nowością w ofercie tego producenta jest figurka przedstawiająca polskiego żołnierza z PKW Afganistan na cywilnym crossowym motocyklu. Może się całkiem fajnie prezentować jako fragment dioramy, np z KTO Rosomak lub innym pojazdem lub jako samodzielna winietka.

Toro Models: Żołnierz na motocyklu PKW Afganistan
Skala: 1:35
Nr kat: 35F136
Opcje malowania: 1
Typ modelu: figurka żywiczna.  

 HOT! Zapowiedź nowego modelu BilmodelMakers!

Tak, będą to modele statków handlowych opracowane w coraz popularniejszej w mikromodelarstwie okrętowym skali 1/1250. Modele te będą oferowane w wersji z pełnym kadłubem, i jak widać na poniższym zdjęciu, pomimo niewielkich rozmiarów mogą się bardzo efektownie prezentować.

Jako pierwszy na rynek ma szanse trafić model kontenerowca M/V "Maresk Dubrovnik" Data premiery nie jest jeszcze znana najprawdopodobniej będzie to we wrześniu, warto obserwować media społecznościowe tego producenta.

HOT! Zapowiedź nowego modelu Mikrostocznia!

Właściwiei to nie modelu, ale całej dioramy i to dość konkretnej. W oparciu o nową propozycję Mikrostoczni będzie można można zbudować własną miniaturę stoczni z II połowy XVIIIw. w skali 1/700. Zestaw ma być dostępny już we wrześniu. Ponadto przypominamy, iż producent niedawno wznowił model liniowca "San Huan de Nepomuceno". Szczegóły na stronie Mikrostoczni.

HOT! Zapowiedź nowego modelu Lukgraph!

Nowości zapowiedział także krakowski Lukgraph. Będą to modele samolotu myśliwskiego Hawker Nimrod Mk.I Producent opracowuje dwa zestawy, w podziałce 1/48 i 1/32.

Kasycznie i słodko. Klasycznie dlatego, że najnowsze modele z oferty JSC Models to statki z czasów kiedy w architekturze okretowej rządziły estetyka i dobry gust a nie ergonomia. Słodko, dlatego, że takim przejawem estetycznie zaprojektowanych statków handlowych są masowce do przewozu cukru Meringa oraz Sugar Exporter. Model pełnomorskiego holownika "Zwarte Zee" powstał we współpracy z wydawnictwem Modelbouw in Karton.

JSC: holownik pełnomorski Zwarte Zee
Skala:
1:200
Nr kat:
No. 247
Typ modelu:
model kartonowy
JSC: masowce do przewozu cukru Meringa & Sugar Exporter
Skala:
1:400
Nr kat:
No. 416
Typ modelu:
model kartonowy

 

 

Oferta firmy GPM zawsze była interesująca pod względem doboru tematów, tak jest i tym razem. Z kalsycznych modeli kartonowych na uwage zasługuje wyrzutnia rakiet WR-40 LANGUSTA, zaś wśród modeli wycinanych laserem niewątpliwym hitem są zestawy umozliwajace budowę mostu pontonowego PP 64 "Wstęga" wraz z pojazdami obsługi oaz kutrami. Modele te są dostepne w podziałkach 1/72 i 1/87 (H0). Pondato GPM rozpoczął produkcję modeli w technologii wydruku 2D. Są to wózki akumulatorowe STAL 258 wraz z przczepkami. W zapowiedziach jest miniatura samochodu Star 266!

GPM: A-10A WARTHOG
Skala: 1:33
Nr kat: GPM-0567 K
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

GPM: A-10A WARTHOG
Skala: 1:33
Nr kat: GPM-0567

Typ modelu: model kartonowy

GPM: WR-10 Langusta
Skala: 1:25
Nr kat: GPM-0592 K
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

GPM: WR-10 Langusta
Skala: 1:25
Nr kat: GPM-0592

Typ modelu: model kartonowy

GPM: PzKpfw IV Ausf.D fall Marita
Skala: 1:25
Nr kat: GPM-0593 K
Typ modelu: model kartonowy, elementy wycinane laserem

GPM: PzKpfw IV Ausf.D fall Marita
Skala: 1:25
Nr kat: GPM-0593

Typ modelu: model kartonowy

 

GPM: Star 266 BP PP64 Pontony brzegowe
Skala: 1:72
Nr kat: GPM-135-72
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: Star 266 AP PP64 Pontony środkowe
Skala: 1:72
Nr kat: GPM-135-72
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: Kuter KH 200
Skala: 1:72
Nr kat: GPM-169-72
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

 

GPM: Star 266 BP PP64 Pontony brzegowe
Skala: 1:87
Nr kat: GPM-135-H0
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: Star 266 AP PP64 Pontony środkowe
Skala: 1:87
Nr kat: GPM-135-H0
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

GPM: Kuter KH 200
Skala: 1:87
Nr kat: GPM-169-H0
Typ modelu: model kartonowy, el. wycinane laserem

 

GPM: STAL 258 wózek akumulatorowy skrzyniowy
Skala: 1:72
Nr kat: 3D-72-01
Typ modelu: wydruk 3D

GPM: STAL 258 wózek akumulatorowy skrzyniowy
Skala: 1:87
Nr kat: 3D-H0-01
Typ modelu: wydruk 3D

GPM: STAL 258 wózek akumulatorowy skrzyniowy
Skala: 1:120
Nr kat: 3D-TT-01
Typ modelu: wydruk 3D

GPM: przyczepa do wózka STAL 258
Skala: 1:72
Nr kat: 3D-72-03sz
Typ modelu: wydruk 3D

GPM: przyczepa do wózka STAL 258
Skala: 1:87
Nr kat: 3D-H0-03sz
Typ modelu: wydruk 3D

GPM: przyczepa do wózka STAL 258
Skala: 1:120
Nr kat: 3D-TT-03sz
Typ modelu: wydruk 3D

 

GPM: lokomotywa manewrowa Wls-40
Skala: 1:87
Nr kat: 3D-H0-04
Typ modelu: wydruk 3D

 

 

Także i w ofercie tego wydawnictwa znalazło się sporo interesujących nowści, np. model lokomotywy spalinowej SU-46, od którego zaczynamy, czy też filmowej "Furji" czyli Shermana w wersji M4A3E8. Do każdego z przedstawionych poniżej modeli producent przygotował komplety wycinanych laserowo dodatków, dlatego zachęcamy do odwiedzenia jego strony internetowej.

ANGRAF: Lokomotywa spalinowa SU-46
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 196
Typ modelu:
model kartonowy
ANGRAF: Dźwig kolejowy ZK 1
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 164
Typ modelu:
model kartonowy
ANGRAF: Samochód strażacki STAR 266 ZBM Osiny
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 195
Typ modelu:
model kartonowy
ANGRAF: M4A3E8 Sherman "Fury"
Skala:
1:25
Nr kat:
No. 194
Typ modelu:
model kartonowy

 

MS Model: TS-11 Iskra bis DF 1716
Skala: 1:33
Nr kat: No. 011
Typ modelu: model kartonowy

 

Answer Kartonowy Świat: Nysa 522 Poczta polowa
Skala: 1:25
Nr kat: No. 526
Typ modelu: model kartonowy
Answer Kartonowy Świat: Panzerjager I
Skala: 1:25
Nr kat: No. 525
Typ modelu: model kartonowy

 

Answer MPModel: Nieuport 11
Skala: 1:33
Nr kat: No. 63
Typ modelu: model kartonowy
Answer MPModel: Cierva C.30A
Skala:
1:33
Nr kat:
No. 62
Typ modelu:
model kartonowy

 

 

 

 

Nowości w ofercie Yahu Models to oczywiście czujna reakcja na rynkowe nowości, czyli tablice do modeli Galdiatora i Kaydeta, a także kilka ciekawych propozycji do modeli obecnych na rynku od pawnego czasu.

YAHUMODEL: F-86 E/F Sabre (Black)
Skala: 1:48
Nr kat: YMA4896
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: Hasegawa/Eduard/Revell
YAHUMODEL: Yak-11
Skala: 1:48
Nr kat: YMA4894
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: Bilek/A&A
YAHUMODEL: Gladiator Mk.I Erly
Skala: 1:32
Nr kat: YMA3259
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: ICM
YAHUMODEL: B-25J Mitchell
Skala: 1:72
Nr kat: YMA7319
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: Hasegawa
YAHUMODEL: FW 190 A-5
Skala: 1:32
Nr kat: YMA3261
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: Hasegawa
YAHUMODEL: Me 110E/F
Skala: 1:48
Nr kat: YMA4897
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: Cyber Hobby
YAHUMODEL: PT-17 Kaydet
Skala: 1:32
Nr kat: YMA3264
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: Roden
YAHUMODEL: PT-13 Kaydet
Skala: 1:32
Nr kat: YMA3262
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: Roden
YAHUMODEL: Bussing-NAG 4500
Skala: 1:35
Nr kat: YML3515
Typ: elementy fototrawione
Dedykowany do: IBG

 

 Nowościa w ofercie producenta z Hellady jest żywiczna makieta pocisku kalsy powietrze - woda M39 Exoset. Skala 1/32.

Grand Models: Exoset M39 missile
Skala: 1:32
Nr kat: -
Typ: żywica

 

 

JSC rozszerza ofertę żywicznych dodatków do swoich modeli. Tym razem cztery nowe zestawy nawiewników, które  z powodzenim mozna stsoswać także w innych modelach, nie tylko tych, do których przewidzaił je producent.

JSC: nawiewniki do rajdera Atlantis (szare)
Skala:
1:400
Nr kat:
No. 402a-D(s)
Typ modelu:
odlew żywiczny
JSC: nawiewniki do rajdera Atlantis (białe)
Skala:
1:400
Nr kat:
No. 402a-D(b)
Typ modelu:
odlew żywiczny
JSC: nawiewniki do statków Tobruk, Medoc/Pomerol (szare)
Skala:
1:400
Nr kat:
No. 044a-D(s)
Typ modelu:
odlew żywiczny
JSC: nawiewniki do statku ÖLSCHIFF 4 (szare)
Skala:
1:400
Nr kat:
No. 06a-D(s)
Typ modelu:
odlew żywiczny

 

GPM to niekwestionowany rekordzista jesli chodzi o ilość nowych wzorów wprowadzonych do sprzedaży. Tego lata na rynek trafiło ponad 60 nowych produktów, zarówno wydruków 3D jak i odlewów żywicznych, pozwalających na waloryzację modeli okrętów i pojazdów. Myslimy, że znajdą one szerokie zastosowanie do waloryzowania modeli nie tylko GPM, ale każdego innego, oferującego modele okrętów w skali 1/200. Na szczególną uwagę zasługują takze akcesoria do waloryzacji mostu pontonowego PP 64 oraz ciężarówek Star 660 i od nich zaczynamy przegląd nowych produktów GPM. Mamy nadzeję, że nie pominelismy niczego.

GPM: PP64 Pontony środkowe
Skala: 1:72
Nr kat: ZYW-ŻYW-157-72
Typ modelu: odlew żywiczny
GPM: PP64 Pontony brzegowe
Skala: 1:72
Nr kat: ZYW-ŻYW-156-72
Typ modelu: odlew żywiczny
GPM: PP64 Pontony srodkowe
Skala: 1:87
Nr kat: ZYW-ŻYW-157-87
Typ modelu: odlew żywiczny
GPM: PP64 Pontony brzegowe
Skala: 1:87
Nr kat: ZYW-ŻYW-156-87
Typ modelu: odlew żywiczny
GPM: STAR 660 kabina podwójna
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-HO-06
Typ modelu:
druk 3D
GPM: STAR 660 kabina
Skala:
1:87
Nr kat:
3D-HO-05
Typ modelu:
druk 3D
 
 
GPM: LANGUSTA WR-40 - koła
Skala:
1:25
Nr kat:
ZYW-ŻK-25-09
Typ modelu:
odlew żywiczny

 

 

GPM: 3x533mm (neue) niemiecki aparat torpedowy
Skala: 1:200
Nr kat: 3D-200-12
Typ modelu: wydruk 3D
GPM: 4x533mm (alte) niemiecki aparat torpedowy
Skala: 1:200
Nr kat: 3D-200-18
Typ modelu: wydruk 3D
GPM: 3x533mm (alte) niemiecki aparat torpedowy
Skala: 1:200
Nr kat: 3D-200-17
Typ modelu: wydruk 3D
GPM: 2x20mm Flakvierling działko p-lot
Skala: 1:200
Nr kat: 3D-200-07
Typ modelu: wydruk 3D
GPM: 2x37mm SK30
Skala: 1:200
Nr kat: 3D-200-06
Typ modelu: wydruk 3D
GPM: 1x20mm MG/C30 działko p-lot
Skala: 1:200
Nr kat: 3D-200-05
Typ modelu: wydruk 3D
GPM: 1x40mm BOFORS działko p-lot
Skala: 1:200
Nr kat: 3D-200-13
Typ modelu: wydruk 3D
GPM: 4x40mm BOFORS działko p-lot
Skala: 1:200
Nr kat: 3D-200-03
Typ modelu: wydruk 3D
GPM: 2x40mm BOFORS działko p-lot
Skala: 1:200
Nr kat: 3D-200-02
Typ modelu: wydruk 3D
GPM: 2x20 mm OERLIKON działko p-lot
Skala: 1:200
Nr kat: 3D-200-04
Typ modelu: wydruk 3D
GPM: 3x25 mm japońskie działko p-lot
Skala: 1:200
Nr kat: 3D-200-11
Typ modelu: wydruk 3D
GPM: 2x25 mm japońskie działko p-lot
Skala: 1:200
Nr kat: 3D-200-10
Typ modelu: wydruk 3D
GPM: 1x25 mm japońskie działko p-lot
Skala: 1:200
Nr kat: 3D-200-09
Typ modelu: wydruk 3D
GPM: armata 152mm CANET
Skala: 1:200
Nr kat: 3D-200-08
Typ modelu: wydruk 3D
GPM: 75mm armata CANET
Skala: 1:200
Nr kat: 3D-200-14
Typ modelu: wydruk 3D 
GPM: 47mm armata Hotchkis
Skala: 1:200
Nr kat: 3D-200-15
Typ modelu: wydruk 3D
GPM: 63mm armata desantowa Baranowskiego
Skala: 1:200
Nr kat: 3D-200-16
Typ modelu: wydruk 3D 
GPM: Radary FUMO 23, FUMO 24
Skala: 1:200
Nr kat: -
Typ modelu: wydruk 3D 

 

 

GPM: Nawiewnik typu D
Skala: 1:200
Nr kat: ND1-2x8, ND6-7x25, ND5-6x25, ND0-1X 5, ND4-5x20, ND3-4x16, ND2-3x12  
Typ modelu: druk 3D - w zależności od wielkości sprzedawane są w zestawach po 4 lub 8 sztuk.

GPM: Półkluza z rolkami B 6 mm, B 7 mm,
Skala: 1:200
Nr kat: ZYW-Klu06B, ZYW-Klu07B, 
Typ modelu: odlew żywiczny

GPM: Nawiewnik typu F
Skala: 1:200
Nr kat: NF5-5X25, NF3-3X23, NF4-4X25, NF2-2X15, NF1-1X12  
Typ modelu: druk 3D - w zależności od wielkości sprzedawane są w zestawach po 4 lub 8 sztuk.

GPM: komplet luf do modeli krążowników ciężkich typu Admiral Hipper
Skala: 1:200
Nr kat: 3D-L200-DE01A  
Typ modelu: druk 3D

GPM: komplet luf 406mm do modeli pancerników typu Missouri
Skala: 1:200
Nr kat: 3D-200-US01
Typ modelu: druk 3D

GPM: pontony niemieckie, komplet 4 sztuki
Skala: 1:200
Nr kat: 3D-200-PNC1
Typ modelu: druk 3D

GPM: PONTONY A0-typ 14x8 mm, komplet 4 sztuki
Skala: 1:200
Nr kat: 3D-200-PNA0
Typ modelu: druk 3D

GPM: Prinz Eugen - zestaw artylerii p.lot
Skala: 1:200
Nr kat: 3D-200-SET02
Typ modelu: wydruk 3D
GPM: Prinz Eugen - zestaw aparatów torpedowych
Skala: 1:200
Nr kat: 3D-200-SET01
Typ modelu: wydruk 3D

Wydawnictwo Andrzej Haliński przypomina o sobie akcesoriami do wydawanych przez siebie modeli. Modele dział samobieżnych Su-85 i Su-100 a także czołgu T-34 można teraz wzbogacić o wycinane laserowo ogniwkowe gąsienice.

Przy budowie modelu czołgu T-34/76 można się wspomóc także bardzo bogatym zestawem elementów fototrawionych, który obejmuje aż sześć blaszek i pozwala na kompleksową waloryzację budowanej repliki. Zdjęcia tego zestawu prezentujemy poniżej.

 

 

Exito Decals czujnie reaguje na rynkowe nowości o czym świadczą kalkomanie dedykowane do nowego modelu myśliwca P-38 firmy Tamiya, drugą nowością tego producenta jest kolejny zestaw z malowaniami samolotów Bf-109 a w nim kalki na trzy maszyny Asów Frontu Wschodniego.

EXITO Decals: Bf109 Aces "Estern Front Aces"
Skala: 1:48
Nr kat: ED48010
Typ: kalkomanie

EXITO Decals: Bf109 Aces "Estern Front Aces"
Skala: 1:72
Nr kat: ED72010
Typ: kalkomanie
EXITO Decals: P-38F/G "Lighting Strike"
Skala: 1:48
Nr kat: ED48009
Typ: kalkomanie

EXITO Decals: P-38F/G "Lighting Strike"
Skala: 1:72
Nr kat: ED72009
Typ: kalkomanie

 

Nowe propozycje ModelMaker Decals to oczywiście kalkomanie na modele współczesnych odrzutowców, z których najbardziej ciekawie wygląda zestaw kalkomanii na samoloty Su-22 używane w państwach azjatyckich. Jak wynika z opisu jest to część pierwsza, może w drugiej znajda się malowania na "Suki" latające w Afryce, w tym maszyny libijskie które zostały zestrzelone przez Tomcaty w dniu 19 sierpnia 1981r?

ModelMaker Decals: MiG-21UMD Croatian 165 Display Plane
Skala: 1:32
Nr kat: D32147
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: MiG-21UMD Croatian 165 Display Plane
Skala: 1:48
Nr kat: D48147
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: MiG-21UMD Croatian 165 Display Plane
Skala: 1:72
Nr kat: D72147
Typ: kalkomanie
ModelMaker Decals: Asian Fitters Part I
Skala: 1:48
Nr kat: D48122
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: Asian Fitters Part I
Skala: 1:72
Nr kat: D72122
Typ: kalkomanie
ModelMaker Decals: German Eurofigher Typhoon TLG 31 Spirit of Oswald Boelcke
Skala: 1:32
Nr kat: D3096
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: German Eurofigher Typhoon TLG 31 Spirit of Oswald Boelcke
Skala: 1:48
Nr kat: D48096
Typ: kalkomanie

ModelMaker Decals: German Eurofigher Typhoon TLG 31 Spirit of Oswald Boelcke
Skala: 1:72
Nr kat: D72096
Typ: kalkomanie

 HOT! Zapowiedź nowych kalkomanii ModelMaker Decals!

Nowość nad którą obecnie pracuje kołobrzeski producent kalkomanii to oczywiście zestaw na "Tygrysie" malowania Su-22UM 3K. Kalkomanie maja zostać wydane jako pojedynczy zestaw, a zawierać ma malowania z lat 2004 i 2017. Druk ma zostać zlecony firmie Cartograf, co jest gwarancją znakomitej jakości. Więcej informacji na stronie producenta.

 

Toro Model wraca z nowymi zestawami kalkomanii na modele pojazdów używanych w Wojsku Polskiem, zarówno w okresie II Wojny Światowej jak i po wojnie. Propozycje bardzo ciekawe i nie jeden modelarz - pancerniak na pewno znajdzie coś dla siebie. Dobrym pomysłem są zestawy uniwersalne z tablicami, godłami i napisami eksploatacyjnymi. Tego nigdy za mało. 

Toro Model: Artyleria samobieżna PSZ cz.1
Skala: 1:35
Nr kat: 35D66
Typ: kalkomanie
Toro Model: T-54/T-55 cz.1
Skala: 1:35
Nr kat: 35D67
Typ: kalkomanie

Toro Model: Tablice rejestracyjne wz.76 i godła
Skala: 1:35
Nr kat: 35D68a
Typ: kalkomanie

 

Toro Model: Tablice rejestracyjne wz.76 i napisy eksploatacyjne
Skala: 1:35
Nr kat: 35D68b
Typ: kalkomanie

 

Toro Models: T-54/T-55 cz.1
Skala: 1:48
Nr kat: 48D25
Typ: kalkomanie

 

 

W PIKO tegoroczne wakacje zaowocowały specjalną ofertą do odbiorców w Polsce. To zestawy wagonów używanych przez PKP, a także model wagonu pocztowego i model popularnego "Gagarina" w nietypowym malowaniu. Ponadto sporo innych ciekawych propozycji taboru kolejowego używanego w całej Europie.

 

 

 

 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami firma BilmodelMakers wprowadziła na rynek serię lakierów dedykowanych do modeli samolotów lotnictwa francuskiego. Seria obejmuje okres od roku 1900 do 1945. Fani francuskich samolotów współczesnych muszą jeszcze poczekać, ale patrząc na bogata paletę kolorów, jakie obejmuje seria, można na pewno dobrać kolory potrzebne do pomalowania niejednej "rury":

Co ciekawe, można kupić cały komplet lakierów zapakowanych w efektowne pudło z przegródkami, jak na zdjęciu z prawej. Odnośnie szczegółów, zachęcamy do kontaktu z producentem.

Tak wyglądało tegoroczne lato na polskim rynku modelarskim. Działo się sporo, widać, że wszyscy uczą się życia w nowej pandemicznej rzeczywistości. Jak widać po zamieszczonych przez nas zapowiedziach dzieje się sporo, więc tegoroczna jesień i końcówka roku zapowiada się bardzo ciekawie. Bądźcie zatem z nami i zaglądajcie do nas.

 

Koszaliński Pluton Modelarski

 

Partnerzy

               

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd