Koszaliński Portal Modelarski

Marynistyczne książki Wydawnictwa Napoleon V

Email Drukuj PDF

„Napoleon V” to wydawnictwo z Oświęcimia. W ofercie ma ponad 700 tytułów poświęconych zagadnieniom historycznym, ze szczególnym ukierunkowaniem na historię wojskowości i konfliktów zbrojnych. Każdy zainteresowany historią i militariami znajdzie tu coś dla siebie, od starożytności po czasy współczesne, od zagadnień związanych z bronią białą po skomplikowane maszyny do zabijania stworzone w XXw. i współcześnie. Sporą część oferty „Napoleona V” zajmują pozycje o tematyce marynistycznej. Kilka z nich przeczytaliśmy.

 

Tytuł: Okręty Floty Polskiej – tom I i II
Autor: Witold Koszela
Wydawnictwo: Napoleon V
Data wydania: 2017

Dwutomowy album „Okręty Floty Polskiej” wydany nakładem wydawnictwa „Napoleon V” jest kompleksowym leksykonem jednostek Polskiej Marynarki Wojennej, które pływały pod polską banderą od jej utworzenia 28 listopada 1918 roku.Tom pierwszy zawiera opisy i sylwetki okrętów z lat 1920-1960, a tom drugi od roku 1961 do chwili obecnej. Można nawet stwierdzić iż wybiega w przyszłość ponieważ są w nim prezentowane sylwetki niszczyciela min ORP „Kormoran” i patrolowca ORP „Ślązak”, które jeszcze nie podniosły polskiej bandery.

Każda jednostka jest zaprezentowana krótkim opisem (historia i dane taktyczno-techniczne) i rzutami z boku i z góry. Ogółem przedstawiono w ten sposób 730 okrętów, statków i jednostek pomocniczych PMW. W albumach nie są publikowane żadne zdjęcia, jednak nie należy traktować tego jako dużą wadę – ich zamieszczenie znacznie zwiększyłoby objętość wydawnictwa, jego cenę, a przy tej ilości jednostek z okresu prawie stu lat nie byłoby szansy dotarcia do fotografii wszystkich okrętów.
Jest to na pewno pozycja, którą każdy marynista powinien mieć na swojej półce. Polecamy!Tytuł: Pancerniki III Rzeszy
Autor: Witlod Koszela
Wydawnictwo: Napoleon V
Data wydania: 2016

Nieco wcześniej, bo w 2016r. ukazało się inne monumentalne dzieło tego autora. Mowa tu o książce „Pancerniki III Rzeszy”. Jest to bogato ilustrowane kompendium wiedzy o największych okrętach wojennych jakimi dysponowała Kiegsamrine. Opracowanie rozpoczyna krótka historia przekształcenia się Reichsmarine w Kriegsmarine, a kolejne rozdziały poświęcone są już poszczególnym okrętom  takim jak „Admiral Scheer”, „Gneisenau” czy „Bismarck”, a także jednostkom szkolnym, a więc okrętom typu „Hannover” do którego należały między innymi „Schleswig – Holstein” i Schleisen.

Te ostatnie, to okręty które pozostały Niemcom na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego. W jednym z rozdziałów omówione zostały także niezbudowane okręty typu „H”. Autor podszedł to zagadnienia w sposób niezmiernie szczegółowy, znajdujemy tu informacje zarówno dotyczące przebiegu służby, jak i konstrukcji poszczególnych okrętów, całość podana w bardzo przystępny i zrozumiały sposób. Tekst uzupełnia bardzo dużo danych tabelarycznych, a także rysunków i zdjęć, z których sporo było publikowanych po raz pierwszy. Książka zawiera również 8 wkładek barwnych ukazujących schematy malowania poszczególnych okrętów w różnych okresach służby. Generalnie pozycja warta uwagi i polecenia nie tylko dla marynistów, ale także dla modelarzy.

 

Tytuł: Okręt podwodny ORP Wilk
Autor: Mariusz Borowiak
Wydawnictwo: Napoleon V
Seria: Polskie okręty wojenne w Wielkiej Brytanii 1939-1945
Data wydania: 2017
Tytuł: Pancernik HMS Drednaought
Autor: Grzegorz Nowak
Wydawnictwo: Napoleon V
Seria: Najsłynniejsze okręty wojenne świata XX wieku
Data wydania: 2017

W 2017r. Wydawnictwo „Napoleon V” rozpoczęło także publikowanie dwóch serii wydawniczych poświęconych okrętom wojennym. Pierwsza z nich nosi tytuł „Polskie okręty wojenne w Wielkiej Brytanii 1939-1945” a autorem wszystkich tomików jest Mariusz Borowiak. Druga seria, zatytułowana jest „Najsłynniejsze okręty wojenne świata XX wieku”. Jest to również seria autorska Grzegorza Nowaka. Konwencja i objętość poszczególnych pozycji obu serii starszym czytelnikom (takim jak ja) od razu może budzić skojarzenia z Miniaturami Morskimi wydawanym przez Wydawnictwo Morskie z Gdańska w latach 50-tych ubiegłego stulecia. W porównaniu z opasłymi tomiskami omówionymi powyżej tomiki obu serii są niewielkie  bo liczą około 60-ciu stron każdy, ale ich zawartość to kopalnia informacji o każdym z omawianych okrętów, geneza, przebieg, służby, konstrukcja. Zresztą nazwiska autorów są gwarancją rzeczowego i rzetelnego podejścia do tematu. Wszystko to okraszone sporą ilością bardzo dobrej jakości zdjęć. Każda z pozycji zawiera także planiki i sylwetki barwne omawianych okrętów.

Dzięki uprzejmości obu autorów otrzymaliśmy do recenzji tomiki o okręcie podwodnym ORP „Wilk” oraz pancerniku HMS „Dradnaought”. Obydwa opracowania czyta się szybko, a  lektura nie jest nużąca. Wszystko napisane prostym, ciekawym językiem. Jest to bardzo ważne, bo te tomiki mają szansę aby trafić nie tylko do osób zainteresowanych marynistyką, czy modelarzy. Warto zwrócić uwagę na wyjątkowy walor poznawczy tych książek – powinny sięgnąć po nie ci wszyscy, którzy chcą dopiero zacząć poznawać, piękny, niemal magiczny świat okrętów wojennych. Bardzo duże słowa uznania za pomysł, koncepcję i wykonanie.

Dziękujemy Panom Grzegorzowi Nowakowi i Mariuszowi Borowiakowi za przekazanie publikacji na potrzeby niniejszego opracowania

Tekst i zdjęcia:

Wojciech Sokołowski, Marcin Wawrzynkowski