Koszaliński Portal Modelarski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Latarnia morska na Górze Szwedów -1/87 - GPM

Email Drukuj PDF
Model: Latarnia Morska na Górze Szwedów
Skala: 1:87
Producent: GPM
Tworzywo: Model kartonowy, wycinany laserem

Latarnie morskie są kategorią obiektów, która zawsze zwraca uwagę i powoduje pozytywne emocje. Zawsze bowiem podczas wakacyjnych wyjazdów nad morze chętnie oglądamy te wysokie wieże ze sporą ilością urządzeń na szczycie. Latarnie morskie często były też tematem dzieł literackich, obrazów, wokół latarń morskich toczyła się też akcja kilku filmów. Zagadnienie latarń morskich jest również popularne wśród modelarzy. Tak jak morskie blizy są stałym elementem nadmorskiego krajobrazu, tak ich miniatury często pojawiają się na różnego rodzaju modelarskich imprezach.

Jakiś czas temu Wydawnictwo GPM z Łodzi wydało całą serie kartonowych makiet latarni morskich z polskiego wybrzeża. Niedawno GPM powróciło do zagadnienia latarń morskich, oferując modelarzom makietę latarni morskiej na Górze Szwedów w pobliżu Helu.

Zasadnicze elementy zestawu, bo nie można tu użyć słowa wycinanki, rozmieszczono na pięciu kartonowych arkuszach. Producent zróżnicował je pod względem grubości i kolorystyki co powinno dodatkowo ułatwić montaż. Wszystkie elementy zostały w bardzo precyzyjny sposób wycięte laserem, co w przypadku ażurowej konstrukcji latarni ma bardzo duże znaczenie. Odpada nam żmudne wycinanie poszczególnych detali takich jak balustrady, drabiny itp, co przy konwencjonalnym wycinaniu wychodzi różnie. Tu wystarczy, "wyjąć" części z arkuszy, uformować i połączyć w całość. Także pod względem merytorycznym wydawnictwo spod znaku GPM cechuje bardzo wysoki stopień realizmu i pełna zgodność z obiektem oryginalnym. Producent uwzględnił nawet najdrobniejsze szczegóły budowli, co bardzo podnosi atrakcyjność modelu.

Instrukcja składa się z szeregu czytelnych i przejrzystych rysunków montażowych, które umieszczono na drugiej stronie karty tytułowej. Z montażem nie powinni mieć problemów nawet średnio zaawansowani modelarze.

Podsumowując, w ręce modelarzy trafił kolejny krajowy produkt wysokiej jakości. Co ciekawe może on mieć bardzo wiele zastosowań. Można wykonać go sprawną latarnię, którą była do 1990r.,  czy w postaci obecnej jako malowniczą ruinę. W ten sposób można uzupełnić swoją kolekcję modeli latarni morskich. Wykonanie modelu w skali HO daje spore możliwości, modelarzom budującym modele makiet kolejowych. Mało prawdopodobne, że ktoś zbuduje makietę linii kolejowej Władysławowo - Hel, w pobliżu której stoi oryginał, ale po pewnych przeróbkach może się stać ona ciekawym elementem infrastruktury kolejowej. Sam bardzo często zaglądam do torebki z kolorowymi arkuszami, co pozwala przypuszczać, że w końcu nie wytrzymam nerwowo i wezmę ten sympatyczny zestaw na warsztat.

Dziękujemy firmie GPM za udostępnienie wydawnictwa na potrzeby recenzji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski