Wildcat FM-2 w brytyjskiej służbie

Zestaw:
70031 FM-2 Wildcat ™ Expert Set
Kleje:
- Tamiya Extra Thin, cyjanoakryl,
Farby:
- Hataka
Chemia modelarska:
- Płyn do zmiękczania kalkomanii Mr. Mark Setter,
- Lakiery Bilmodel Makers: Satin Clear Coat Gloss Clear Coat

 

Myśliwiec Wildcat zawsze wzbudzał moją ciekawość - stary film Bitwa o Midway na pewno w znacznej mierze przyczynił się do tego, a jednak jako bardzo młody modelarz nie mogłem wykonać modelu tego ciekawego samolotu. W czasach emisji tego filmu model Wildcata był w Polsce niedostępny. I po latach trafiło do mnie (dzięki firmie Arma Hobby) pudełko z pięknym modelem w skali 1:72. Co prawda jest to późna wersja, która była użytkowana długo po wydarzeniach dziejących się wokół atolu Midway ale z wielką radością przystąpiłem do budowy modelu. Tym bardziej, że produkt Arma Hobby jak zawsze prezentuje światową klasę.

Po zapoznaniu się z zawartością pudełka stwierdziłem, że kluczową sprawą będzie wykonanie podwozia. Skomplikowany pomysł Grummana na jego składanie spowodował również większą niż zwykle komplikacje przy budowie modelu. Nie jest to co prawda misja "niemożliwa" ale wymaga oczywiście od modelarza większej uwagi aby model zachował prawidłową geometrię.

Ponieważ podwozie jest zabudowywane w kadłubie, przed jego wykonaniem trzeba też wykonać kabinę. Jest ona szersza niż w większości myśliwców z okresu II WŚ i jej wnętrze będzie doskonale widoczne po wykonaniu modelu. Jednak to co dostajemy w pudełku zestawu Expert Set w zupełności wystarcza do jej odwzorowania - blaszki fototrawione umożliwiają wykonanie dźwigni, pasów fotela, a połączenie blaszki z kalkomaniami owocuje dobrze wyglądającą tablicą przyrządów.

Po wykonaniu kabiny i montażu ściany oddzielającej kabinę od przedziału podwozia postanowiłem (idąc za radą Marka Filzka) zamontować podwozie. Co prawda instrukcja wskazuje trochę inaczej ale prace przy podwoziu będą zdecydowanie łatwiejsze gdy nie zamkniemy drugiej połówki kadłuba. Późniejsze połączenie obu części tworzących kadłub jest bezproblemowe - w moim modelu wszystko pasowało idealnie.

Po złożeniu kadłuba w całość pozostał jeszcze jeden istotny element - silnik. Duży gwiazdowy silnik Wright R-1820-56W jest doskonale widoczny w gotowym modelu. Zestawowe elementy jednak doskonale go odzwierciedlają, a blaszki fototrawione z zestawu Ekspert umożliwiają wykonanie okablowania. Po zamontowaniu silnika pozostaje już tylko montaż drobnych elementów. Wybrałem do swojego modelu malowanie brytyjskie i nie montowałem znajdujących się w zestawie rakiet HVAR i zbiorników zapasowych.

Na koniec pozostało malowanie modelu. Przed jego wykonaniem został zrobiony preshading, a kamuflaż malowany był przy wykorzystaniu farb Hataka wskazanych przez producenta. Przed nałożeniem kalkomanii model pokryty został bezbarwnym błyszczącym lakierem Bilmodel Makers. Po wykonaniu śladów eksploatacji całość zabezpieczona została satynowym lakierem Bilmodel Makers.

Wykonanie modelu Wildcata FM-2 było bardzo fajną zabawą :)

 

Wojciech Sokołowski

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd