F-16C Raven ModelMaker

Nazwa: F-16C Raven 100th Anniversary of Polish Air Force
Asortyment:
Kalkomanie
Skala:
1:48
Nr katalogowy:
D48138
Producent:
ModelMaker

Miłośników lotnictwa i modelarzy pod koniec roku 2019 zelektryzowały zdjęcia „Jastrzębia” w okolicznościowym malowaniu. Do bazy lotniczej w Krzesinach powrócił wielozadaniowy samolot F 16C Jastrząb, który przeszedł proces wymiany powłoki malarskiej. Nie była to zwykła renowacja. Na „Efie” pojawiło się okolicznościowe malowanie, które uświetnia stulecie Polskich Sił Powietrznych oraz ma  przywoływać historyczne powiązania Poznania z lotnictwem wojskowym oraz upamiętnić wysiłek PSP na Zachodzie. Maszyna  o nb 4047 otrzymała kodowe oznaczenie WX, należące do 302. Dywizjonu Sił Powietrznych stacjonującego w czasie II wojny światowej w Wielkiej Brytanii, a  krukwidoczny zarówno na górze i na dole płatowca to także symbol 132. Eskadry 3. Pułku Lotniczego, która także stacjonowała w stolicy Wielkopolski.


Foto: https://www.wojsko-polskie.pl/2slt/

Malowanie to jest w mojej ocenie najciekawszym okazjonalnym malowaniem polskich „Jastrzębi”, wzbudza też zainteresowanie na świecie. Nic dziwnego, że modelarze zapragnęli mieć w swoich zbiorach „Kruczego Efa”. Naprzeciw ich oczekiwań wyszła znana kołobrzeska firma produkująca kalkomanie, czyli firma ModelMaker. W jej ofercie już na wiosnę 2020 roku ukazały się dwa produkty – jeden zawierał maski, drugi kalkomanie pozwalające na wykonanie F-16C 4047.

Przedstawiam tu zestaw o numerze katalogowym D48138, który zawiera dwa arkusze kalkomanii w skali 1:48 (są oczywiście też zestawy w skali 1:72) oraz czytelną, kolorową instrukcje w formacie A4 (dwa dwustronnie arkusze). Producent też podał numery FS kolorów, jakim pomalowany jest płatowiec. Kolor bazowy to FS3675 (można tu wykorzystać farby firmy Bilmodel nr 157 lub Hataka Hobby HTK-C037 Light Ghost Grey), a kolor elementów kruka to FS36270 (Hataka Hobby HTK-C054 Grey), który może się przydać do ew. korekt przy niedokładnym nałożeniu kalkomanii).
Jakość wydrukowanych kalkomanii jest bardzo dobra, wstępnie przykładając wycięty element rysunku na stateczniku pionowym do części z zestawu firmy Kinetic wydaje mi się, że powinny pasować idealnie (drobne przesunięcie widoczne na zdjęciu to efekt poruszenie kalką przy wykonywaniu fotografii).

Oczywiście trzeba mieć świadomość, że nie jest to zestaw dla początkujących – prawidłowe ułożenie tak dużych elementów kalkomanii może być dość wymagające. Ale oczywiście jak ktoś nie lubi takich dużych kalek to może skorzystać z zestawu masek też samego producenta.

Jest też jeszcze jedna niedogodność. Modelarz, który zdecyduje się na model „Kruczego Jastrzębia” powinien pomyśleć raczej o „czystej” konfiguracji – bez podwieszeń. Bogate podwieszenie zburzy efekt pięknego kruka widocznego na spodzie maszyny. Przynajmniej takie jest moje zdanie.

Ale miłośnikom polskiego współczesnego lotnictwa i miłośnikom F-16 polecam gorąco ten zestaw (lub zestaw z maskami).

Tekst: Wojciech Sokołowski

 

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!