Koszaliński Portal Modelarski

Ci szaleni Polacy

Email Drukuj PDF

Tytuł: "Ci szaleni Polacy"
Autor: Piotr Langenfeld
Wydawnictwo: Ender
Seria wydawnicza: "Czerwona ofensywa"
Premiera: 16.04.2016
Oprawa: miękka
Cena: 39,90 zł

 

 

Od paru tygodniki na rynku księgarskim dostępna jest książka wydawnictwa Warbook autorstwa Piotra Langefelda „Ci szaleni Polacy”. Jest czwarta część cyklu poświęconego hipotetycznej radzieckiej ofensywie na kraje zachodnie zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej. „Ci szaleni Polacy” kontynuują narracje z poprzednich tomów. Spotkamy więc tu majora Węglińskiego, Alojzego Wójcika, czy Chrisa „Krakersa” Walkera. Oraz oczywiście całe zastępy postaci historycznych z generałem Andersem i Pattonem na czele (bo w sumie ta dwójka szczególnie wybija się po stronie alianckiej.

Przy recenzjach poprzednich części wielokrotnie zaznaczałem, że autor jako rekonstruktor i miłośnik historii, doskonale opisuje uzbrojenie i wyposażenie z tego okresu. Podobnie jest z taktyką prezentowanych na łamach cyklu „Czerwona ofensywa”. Oczywistym jest, że niektórzy (w tym czasami ja) widzieliby te działania wojenne inaczej. Ale pamiętajmy – to nie jest książka historyczna.

Kolorytu powieści dodają opisy walk w charakterystycznych miejscach. Każdy kto je odwiedził z pewnością rozpozna te lokalizacje w czasie lektury. Ja się bardzo dobrze bawiłem czytając opis szturmu sowieckiej grupy specjalnej na dolnośląski zamek, będący siedzibą sztabu Pattona. Mogłem to sobie wizualizować, tak że oczyma wyobraźni widziałem tą bitwę. Czasami też dokonywać korekty w planie nakreślonym przez autora – może według mojej wizji misja „Kruka” by się udała. Podobnie zresztą było z opisem pałacyku i parku pod Gostyniem. Przez ostatnie parę lat w tym miejscu uczestniczyliśmy w „Strefie militarnej” i opis biwakujących żołnierzy i pojazdów, w pewien sposób ukazujący rekonstruktorów na „Strefie”,  przywiódł miłe wspomnienia.

Muszę przyznać, że z pewnymi oporami podchodziłem do przeczytania tej części. Zastanawiałem się, czy cykl nie wyczerpał swojego potencjały, czy kolejna część nie będzie już tylko powieleniem tego co już mogliśmy przeczytać w całej „Czerwonej ofensywie”. I w sumie początek zdawał się potwierdzać moje obawy. Na szczęście akcja zaczynała, z każdą kolejną kartką, nabierać rozpędu, było coraz bardziej ciekawie i z niecierpliwością czytałem – tak aby jak najszybciej poznać zakończenie.

Niestety nie wszystkie wątki się kończą, nie wiemy co się dokładnie zdarzyło przy aresztowaniu Moczara, czy Alojzy Wójcik przeżył, co się stanie z Chrisem? Mimo wszystko zagadką pozostają losy Węglińskiego i Susan. Czy to może być zaczątkiem kolejnego tomu cyklu? Być może. Bo i „Ci szaleni Polacy” wcale nie kończą się optymistycznie:
„Trwanie dwóch systemów nie było możliwe na dłuższą metę i wiedziały o tym nawet dzieci. Przede wszystkim jednak ludy Związku Radzieckiego domagały się sprawiedliwości. Wszak gdzie raz stanęła stopa radzieckiego żołnierza, tam ziemia należała do Kraju Rad!”

Na zakończenie mogę napisać, że gorąco polecam tą pozycję. Szczególnie czytelnikom wcześniejszych części. A sam chyba jednak czekam na tom piąty.

Tekst: Wojciech Sokołowski