Koszaliński Portal Modelarski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

V Bałtycki Festiwal Modelarski - podsumowanie

Email Drukuj PDF


Foto: Bogdan Żołnierowicz

W dniach 14-15.05.2016 w gościnnych murach Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich w Koszalinie odbyła się już piąta edycja Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego zorganizowana przez Koszaliński Pluton Modelarski (sekcję Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii “Perun”) i Gimnazjum nr 11 przy współudziale Urzędu Miasta Koszalina, a wspomaganą udziałem sponsorów i partnerów, takich jak:

  • Arma Hobby
  • Baltic.info - patronat medialny
  • Bilmodel Makers
  • Choroszy Modelbud
  • Cobi/ Revell
  • Geologia Pomorska
  • GPM Modele Kartonowe
  • Hataka Hobby
  • IBG Models
  • KTP "Orły"
  • Mirage Hobby
  • Model Craft
  • ModelMaker
  • Muzeum Obrony Wybrzeża
  • Muzeum Oręża Polskiego
  • PIKO Polska
  • Politechnika Koszalińska
  • Rada Osiedla Jedliny
  • RCTRAX.PL
  • Studio HD – patronat medialny
  • Wydawnictwo Andrzej Haliński
  • Wydawnictwo Napoleon V
  • Wydawnictwo Stratus
  • YahuModels


Foto: Geologia Pomorska

W festiwalu wzięło udział stu zawodników, którzy wystawili 438 modeli, a oprócz ich prezentacji zwiedzający wystawę mogli skorzystać z takich atrakcji jak pokazy i nauka gry w systemach bitewnych Infinity The Game oraz Bolt Action (zorganizowane przez sklep RCTRAX.PL), demonstracji cyfrowego  systemu sterowania makietami kolejowymi PIKO Smart Control (przeprowadzonej przez firmę PIKO Polska), prezentacji programowych symulatorów lotniczych (organizator - Gimnazjum nr 11) oraz prelekcji książki Mateusza Kabatka “Lotnictwo w Słupsku. 1912-1945” (książka wydana przez Wydawnictwo Stratus). Przez dwa festiwalowe dni w halu szkoły wystawione były obrazy koszalińskiego malarza marynisty Marka Fornala.


Foto: PIKO Polska


Foto: PIKO Polska


Foto: PIKO Polska


Foto: PIKO Polska


Foto: RCTRAX.PL


Foto: RCTRAX.PL


Foto: RCTRAX.PL


Foto: RCTRAX.PL

Natomiast uczestnicy festiwalu mogli dodatkowo skorzystać z wycieczki kolejką wąskotorową na trasie Koszalin - Manowo - Koszalin (dzięki uprzejmości RCTRAX.PL) oraz wycieczki do Muzeum Oręża Polskiego.

Spotkanie modelarzy było na pewno areną wymiany doświadczeń ale również mogło stanowić impuls do zainteresowania się tym hobby we wszystkich jego zakresach przez odwiedzających wystawę. Szczególnie wśród najmłodszych!

Tradycją festiwali modelarskich są giełdy i prezentacje stoisk handlowych. V BFM nie był wyjątkiem. firma ModelMaker z Kołobrzegu na swoim stoisku zaprezentowała akcesoria modelarskie z własnej oferty, ale także z innych zaprzyjaźnionych firm - Arma Hobby i Hataka.

Największym jednak wydarzeniem, które wzbudziło bardzo duże zainteresowanie wśród odwiedzających stoisko modelarzy była premiera zapowiadanych od pewnego czasu pierwszych modeli z logo kołobrzeskiego producenta. Pierwszy raz bowiem zaprezentowane zostały modele samolotu akrobacyjnego Zlin Z-50 i to w barwach Grupy Akrobacyjnej Żelazny. Modele oferowane są w skali 1/48 i 1/72 (recenzja wkrótce na portalu) a do ich produkcji wykorzystano wypraski opracowane przez firmę AZ Model i Brengun. Zrozumiałe jest, że ze względu na atrakcyjne malowania, dodatki i efektowne pudełka nacieszyły się dużym zainteresowaniem oglądających.

Trzecią zaprezentowana podczas imprezy nowością był model samolotu liniowego Potez XXV firmy Manufaktura Modelarska. Żywiczna replika opracowana została w podziałce 1/72, jest w końcowej fazie opracowywania i niebawem powinna trafić do sprzedaży.

Serdecznie dziękujemy wszystkim modelarzom za udział, a sponsorom i partnerom za nieocenione wsparcie. I zapraszamy w maju 2017!

Więcej zdjęć w galerii Bogdana Żołnierowicza (ModelMaker)

Tekst: Marcin Wawrzynkowski, Wojciech Sokołowski

 

Wyniki V Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego

W wyniku prac Komisji, ustalono iż zostaną przydzielone następujące wyróżnienia, i tak odpowiednio w klasie i kategoriach wiekowych, wyróżnienia otrzymali:
1. Sa - Samoloty 1/32-1/24 – nagrody otrzymali:
• Grzegorz Mądry AVRO Triplane
• Artur Domański Mustang IV
• Zbigniew Kunicki Spitfire MK XVI e
• Krzysztof Pliszka Me 109 G6 [J]
• Tymon Gołasz Spitfire Mk.II [J]
• Jakub Kołpa Sopwith Camel F.1 [J]
2. Sbt - Samoloty tłokowe 1/48-1/50 – nagrody otrzymali:
• Grzegorz Mądry PBY 5 Catalina
• Michał Karczewski S-2 Tracker
• Dariusz Sommerfeld Vickers Wellington Mk II
• Jakub Kołpa PZL P.11c [J]
• Krzysztof Krajewski Spitfire mk.Vb [J]
• Krzysztof Woszczyk Nieuport 17 [J]
• Jacek Andrzejewski Focke Wulf FW 190 D-11
3. Sbo - Samoloty odrzutowe 1/48-1/50 – nagrody otrzymali:
• Marcin Mora Su-22M4
• Piotr Miler Mig-29A
• Cezary Gronowski EE Lightning F6
4. Sct - Samoloty tłokowe 1/72 – nagrody otrzymali:
• Jarosław Gorczak Caudron G III
• Przemysław Ruciński PBM-3D Mariner
• MARCIN STREMBSKI MESSERSCHMITT BF 109F-2
• Joanna Wantowska Grumman F4F-4 Wildcat [J]
• Kaja Szczygielska Zlin Z-142 [J]
• Jakub Kołpa Spitfire PR.XIX [J]
5. Sco - Samoloty odrzutowe 1/72 – nagrody otrzymali:
• Krzysztof Łukiewski Horten Go-229
• Łukasz Stanisławski B-57G Night Hawk [J]
• Jakub Kołpa MiG 29UB [J]
• Krzysztof Krajewski F-14 B Tomcat [J]
• Grzegorz Konopka MiG-31 Foxhound
6. Sda - Śmigłowce 1/48 i większe – nagrody otrzymali:
• Szymon Gruźlewski Apache AH-64 [J]
• Tymon Gołasz PZL SW 4 "Puszczyk" [J]
7. Sdb - Śmigłowce 1/72 i mniejsze – nagrody otrzymali:
• Joanna Wantowska Eurocopter [J]
• Sławomir Waszkowski Fa-330
• Mariusz Gadzała EC-135
8. Sdc - Samoloty i śmigłowce - skala 1:100, 1:144 i mniejsze – nagrody otrzymali:
• Joanna Wantowska An-28 [J]
• Wiktor Musik Sikorsky CH-53G [J]
• MARCIN STREMBSKI RAFALE M
• Mikołaj Cieśliński Gee Bee
• Jakub Kołpa Boening 767
9. SM – samoloty wszystkie skale – młodzik – nagrody otrzymali:
• Klub Młodego Konstruktora Szkoła Podstawowa nr 5 im. Dzieci Polskich w Pile A 10A Thunderbolt II
• Magdalena Kołpa Szybowiec Baby IIb NL
• Nikola Mora Mig-19
10. Aa - Artyleria 1/35 – nagrody otrzymali:
• Zenon "Jurand" Zborała 152 mm Haubica Ml 20
• Łukasz Stanisławski British 25 PDR Field Gun [J]
• Artur Kardas sIG 33
• Maciej Łożyński 3,7cm Antitank [J]
• Bartosz Falk 3,7 Flak
11. Ab - Artyleria 1/72 – nagrody otrzymali:
• Jakub Kołpa Opel Blitz & PAK 40 [J]
• Szymon Środa Pak 36 [J]
12. Pga - Pojazdy gąsienicowe 1/35 – nagrody otrzymali:
• ROBERT DANILCZUK SHERMAN ARV Mk. III (ITALERI)
• Joanna Wantowska M 110 A2 - sam.haubica [J]
• Krzysztof Pliszka Stuart M3A1 [J]
• Andrzej Gazicki T 62(ERA)MOD. 1972 [J]
• Arkadiusz Zawal Kingtiger Henschel s.Pz.Abt.503 Feldherrnhalle,Kuklow,Czechy 03-05.1945
• Marcin Wolszczak BWP-1
• Bartosz Falk Geschutzwagen Tiger
• Krzysztof Krajewski Crusader III AA Mk.I [J]
13. Pgb - Pojazdy gąsienicowe 1/72 – nagrody otrzymali:
• Andrzej Gazicki Maus [J]
• Marcin Wolszczak BWP-1
• Szymon Środa Sd.kfz. 265 [J]
• Błażej Środa Sd.Kfz. 234/4
14. Pka - Pojazdy kołowe 1/35 – nagrody otrzymali:
• Zenon Zborała BTR 40 APC IDF
• Michał Karczewski Truck M35A2
• ROBERT DANILCZUK STAGHOUND Mk. I (ITALERI)
• Krzysztof Pliszka M923 "Hillbilly" [J]
• Marcin Wolszczak BRDM-2
• Krzysztof Krajewski Marmon Herrington Mk.II
15. Pkb - Pojazdy kołowe 1/72 – nagrody otrzymali:
• Konrad Jagieło Wz.34 [J]
• Paweł Sarna Wz.34
• Piotr Lipiec Fiat 508
• Błażej Środa Sd.Kfz. 234/2 Puma
16. Pmk - pojazdy kołowe 1/48 – nagrody otrzymali:
• Joanna Wantowska Gaz AAA[J]
• Krzysztof Pliszka Bedford MWD [J]
• Marcin Wolszczak PUMA
17. Pmg - pojazdy gąsienicowe 1/48 – nagrody otrzymali:
• Wiktor Prokop PzKpfw VI Tiger [J]
• Krzysztof Krajewski Kw-1 [J]
• Marcin Wolszczak KW-2
• Artur Kardas Tiger I
18. Pf - SF i fantazy - pojazdy (pływające, jeżdżące, kroczące i latające) bez podziału na rozmiar – nagrody otrzymali:
• Marcin Morawski "Zmarznięty Kurczak - ATST"
• Michał Karczewski Hardcore '44
• Łukasz Stanisławski Snowspeeder [J]
19. PGM – pojazdy wszystkie skale i kategorie – młodzik – nagrody otrzymali:
• Mikołaj Smółka Jeep S.A.S
• Dominik Zoszak T-34/76
20. Ps - Pojazdy szynowe – nagrody otrzymali:
• Wiktor Prokop Wagon pancerny [J]
• Damian Tarnowski Lokomotywa BR 41
21. Pc - Pojazdy cywilne – nagrody otrzymali:
• Michał Karczewski Freightliner Heavy Dumper Truck
• Joanna Wantowska Busing-nag 500 [J]
• Kornel Pałaszewski Yamaha YZM-1[J]
• Tymon Gołasz Mercedes Benz 540K [J]
• Łukasz Elszkowski TRABANT 601 UNIVERSAL, REVELL
• Damian Tarnowski Goliath GD 750
22. Opa - Plastikowe okręty motorowe skala do 1/200 włącznie – nagrody otrzymali:
• Krzysztof Woszczyk Vosper [J]
• Marcin Wolszczak U-boot VII
• Krzysztof Pliszka RNLI Severn Class Lifeboat [J]
• Joanna Wantowska S.L.C.200 "Maiale" [J]
23. Opb - Plastikowe okręty motorowe skala od 1/201 do 1/400 włącznie – nagrody otrzymali:
• Artur Hamerling HMS Warspite
• Szymon Gruźlewski Bismarck [J]
• Wiktor Prokop Krążownik "Pola"
• Marcin Wolszczak Los Angeles
24. Opc - Plastikowe okręty motorowe - skala od 1/400 i mniejsze – nagrody otrzymali:
• Artur Hamerling ORP Krakowiak
• Sebastian Krakowiak Bismarck
25. Opz - Plastikowe żaglowce – nagrody otrzymali:
• Marlena Sołtysińska Santa Maria
26. OM – Okręty, statki i żaglowce – młodzik – nagrody otrzymali:
• Arkadiusz Fiszer ORP Orzeł
• Mikołaj Smółka ORP Mazur
27. Fd - Figurki duże - powyżej 70mm, w tym popiersia i figurki konne – nagrody otrzymali:
• Joanna Wantowska Stegozaurus [J]
• Krzysztof Gronowski Napoleon I
28. Fm - Figurki małe - poniżej 70mm – nagrody otrzymali:
• Krzysztof Pliszka Spadachroniarze niemieccy [J]
• Rafał Bezdel Med-Tech Obsidon Mechanoid
• Michał Odolczyk SS Grenadier
• Bartosz Falk Dowódca jednostki Wehrmachtu
• Łukasz Perzanowski Spartanin
29. Fs - SF i fantasy - figurki i popiersia bez podziału na rozmiar – nagrody otrzymali:
• Michał Karczewski EK Cosmonaut no 2
• Wiktor Szpuntowicz Krasnolud [J]
• Krzysztof Woszczyk Pojedynek [J]
• Jacek Ostrowski Boba Fett
• Łukasz Perzanowski Azrail
30. F-M- Figurki młodzicy wszystkie skale – nagrody otrzymali:
• Agata Kuriata Plant
• Maksymilian Kuiński Marines Squad
• Milena Kuińska Skałozaur
• Michał Stachowicz Nadchodzi Chaos
31. D – Dioramy/winiety – nagrody otrzymali:
• Rafał Dalewski Powstanie Warszawskie 1944 [J]
• Remigiusz Kostera Front Wschodni
• Dominik Dobrakowski Francja, 1944 [J]
• Jacek Ostrowski Straż nad ranem
• Jan Busłowicz T-55
32. B – Budowle – nagrody otrzymali:
• P. Drozdowski, M. Wojtkowski Most zwodzony w Darłowie (nieistniejący od 1977r)
33. Skt1 - Samoloty kartonowe tłokowe – nagrody otrzymali:
• Bartosz Kokoszka Kawasaki Ki-61 Hien
• Paweł Bartczak PZL-50A Jastrząb
• Robert Grudzień Ki43 Hayabusa
34. Sko1- Samoloty kartonowe odrzutowe – klasa nierozegrana
35. Sk2 - Śmigłowce kartonowe – klasa nierozegrana
36. SKM- Samoloty i śmigłowce kartonowe młodzik – klasa nierozegrana
37. Pwk - Pojazdy kartonowe cywilne – nagrody otrzymali:
• Damian Tarnowski Jelcz 315 śmieciarka
38. Pck - Pojazdy kartonowe wojskowe – nagrody otrzymali:
• Radosław MAZUR Citroen Kegresse P17 & armata Schneider wz. 1897
• Mirosław Palak Niemiecki Pojzad Techniczny
• Paweł Bartczak T-72
• Joanna Wantowska Geshutzwagen [J]
39. Okm - Okręty motorowe karton – nagrody otrzymali:
• Kamil Pawlak ORP JASKÓŁKA
• Zbigniew Bil IJN Yamato
40. Okz - Żaglowce kartonowe – klasa nierozegrana
41. BK – Budowle karton – nagrody otrzymali:
• Stanisław Swiątkowski Zamek w Olsztynie
42. KolP – Kolekcje pojazdy – nagrody otrzymali:
• PIOTR Kuriata RODZINA M-113
• Remigiusz Kostera NIEMIECKIE DRAPIEŻNIKI
• Damian Tarnowski VW T1 ; autobus TN6 C2 ; Trabant 601S ; Mercedes 540K
43. KolS – Kolekcje samoloty – nagrody otrzymali:
• Bogdan Żołnierowicz Rodzinka Spitfire
• Joanna Wantowska Samoloty I wojna światowa [J]
• Jakub Kołpa Mustangi [J]
• Rafał Jerzak Albatros DIII
• Bartosz Kokoszka Ki-61 hien, A6M3 ZERO, Mustang, Bf 109, PZL P-11c, B239 Buffalo
44. KolM – Kolekcje morskie – klasa nierozegrana
45. KM – kolekcje wszystkie kategorie – klasa nierozegrana
46. FreeS – Free style – wszystko co nie mieści się w innych klasach - senior/junior/młodzik – nagrody otrzymali:
• Marek Wantowski V-2
• Piotr Szwec GAZ 69
• Damian Tarnowski Śmietnik osiedlowy
• Maciej Busłowicz X-Wing [J]
47. Konkurs „Bałtyk w ogniu” - Lotnictwo – nagrody otrzymali:
• Dariusz Somerfeld He-111E
• Piotr Miler Po-2
• Jacek Andrzejewski Lublin R XIII Ter
48. Konkurs „Bałtyk w ogniu” - Okręty – nagrody otrzymali:
• Sebastian Krakowiak ORP Podhalanin
• Piotr Drozdowski U-Boot U-2540 Type XXI
49. Konkurs „Bałtyk w ogniu” - Pojazdy – nagrody otrzymali:
• Marcin Wolszczak – Is-2
• Bartosz Falk –SDKFZ 251
• Bartosz Falk – Kubelwagen
50. Konkurs „Bałtyk w ogniu” - Figurki – klasy nie rozegrano

Zgodnie z regulaminem Drugiego Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego przydzielono nagrody specjalne ufundowane przez Sponsorów, i tak poszczególne nagrody:
• "Pod but" – nagroda specjalna Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego za najlepszy model festiwalu – decyzją fundatorów przyznano Krzysztof Łukiewski za model Horten Go-229
• Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 11 im Lotników Polskich w Koszalinie – decyzją fundatora przyznano Jakubowi Kołpie za model PZL P11
• Puchar Rektora Politechniki Koszalińskiej przyznano Michałowi Karczewskiemu za model Ma.K GroBer Hund "Allies"
• Puchar Muzeum Obrony Wybrzeża - "Za najlepszy model związany z Obroną Wybrzeża" – decyzją fundatora przyznano Sebastianowi Krakowiakowi za model ORP Podhalanin
• Nagroda Muzeum Obrony Wybrzeża "Dla najlepszego Juniora - marynisty" – decyzją fundatora przyznano Krzysztofowi Woszczykowi za model MTB Vosper
• Puchar Dyrektora Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu za "Najlepszy model przedstawiający polski oręż" – decyzją fundatora przyznano Rafał Dalewski za model Powstanie Warszawskie 1944
• Nagroda GRH "Pancerni'39" za najlepszy model pojazdu Wojny Obronnej - Wrzesień 1939 – decyzją fundatorów przyznano Błażej Środa za model 7TP
• Nagroda Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Strażak" Błonie/ k.Warszawy za najlepszy model związany ze Strażą Pożarną – decyzją fundatorów przyznano Damianowi Tarnowskiemu za model American LaFrance 900 Pumper Fire Engine
• Nagroda Klubu Klubu Turystyki Pieszej PTTK „Orły” – decyzją fundatorów przyznano Michałowi Odolczykowi za model Sherman FIREFLY Zemsta II
• Nagroda Inowrocławskiego Stowarzyszenia Modelarzy - decyzją fundatorów przyznano Marcinowi Mora za Su-22M4
• Nagroda SHP Denar Sekcja Modelarska - decyzją fundatorów przyznano Dariuszowi Somerfeldowi za model Welington II
• Nagroda Szczecińskiego Paprykarza Modelarskiego - decyzją fundatorów przyznano Michałowi Karczewskiemu za model Hardcore’44
• Nagroda Klubu Modelarskiego Kompas Gdynia - decyzją fundatorów przyznano Robertowi Danilczukowi za model STAGHOUND Mk. I (ITALERI) i Arturowi Hamerlingowi za model USS Gearing
• Nagroda Słupskiego Klubu Modelarskiego - decyzją fundatorów przyznano Krzysztofowi Łukiewskiemu za samolot PZL I-22 Iryda, Szkole Podstawowej nr 5 i 12 z Piły za modele F-4W Corsair, P-40 Tomahawk i P-51 Mustang oraz dla Jarosława Dryszcz za model T-34
• Nagrodę firmy Piko Polska decyzją fundatorów przyznano Wiktorowi Prokopowi za model Wagon Pancerny
• Nagrodę klubu Combat Chełmża – decyzją fundatora przyznano Rafałowi Dalewskiemu za model Powstanie Warszawskie 1944
• Nagroda Towarzystwa Przyjaciół Warszawy za najlepszy model związany z Warszawą – decyzją fundatorów przyznano Rafałowi Dalewskiemu za model Powstanie Warszawskie 1944
• Puchar Rady Osiedla Jedliny za najlepszy model w polskich barwach – decyzją fundatorów przyznano Pawłowi Bartczakowi za model Breguet XIX B-2
• Nagroda firmy Usługi Geologiczne Magdalena Tyszecka – Kaja Szczygielska za model Zlin Z-142, Krzysztof Woszczyk za model Neuport 17 i Maciej Busłowicz za model X-WING
• Nagroda dla najmłodszego juniora – Nikola Mora
• Nagroda Stowarzyszenia Przyjaciół Lotniska Wojskowego w Świdwinie – za najlepszy model lotniczy otrzymuje Grzegorz Mądry za model Avro
• Nagroda Darłowskiej Grupy Modelarskiej za najlepszy model związany z historią Pomorza Środkowego – otrzymują Piotr Drozdowski i Maciej Wojtkowski za model Most zwodzony w Darłowie
• Nagroda Stowarzyszenia Przyjaciół Lotniska Wojskowego w Świdwinie – za najlepszy model w barwach świdwińskich otrzymuje Marcin Mora za model Su-22M4
• Nagroda za najlepszy model samolotu w polskich barwach ufundowana przez Wojciecha Sokołowskiego – decyzją fundatora przyznano Artur Domański za model Mustang
• Nagroda za najlepszy model pojazdu w polskich barwach ufundowana przez Wojciecha Sokołowskiego – decyzją fundatora przyznano Kamilowi Zoszakowi za model TKS
• Nagrody książkowe Wydawnictwa Napoleon otrzymali: Artur Hamerling, Marcin Wolszczak, Michał Sokołowski, Grzegorz Mądry, Michał Odolczyk, Jarosław Dryszcz, Dariusz Somerfeld
• Nagrody książkowe Wydawnictwa Stratus S.C. otrzymali: Karol Cieślarczyk, Sławomir Waszkowski, Piotr Miler, Krzysztof Łukiewski, Jacek Andrzejewski, Rafał Jerzak.