Koszaliński Portal Modelarski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

W Pudle - Kolejne Iskry z Arma Hobby

Email Drukuj PDF

Nazwa modelu: TS-11 "Iskra" bis DF Expert Set
Producent:
Arma Hobby
Skala:
1:72
Nr kat.:
70002
Tworzywo:
model wtryskowy plus elementy fototrawione

 

Nazwa modelu: TS-11 "Iskra" bis DF Junior Set
Producent:
Arma Hobby
Skala:
1:72
Nr kat.:
70004
Tworzywo:
model wtryskowy

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, niedawno do sprzedaży trafiły kolejne wersje modelu Iskry opracowanej w podziałce 1/72 przez firmę Arma Hobby. Po recenzowanym uprzednio zestawie combo Deluxe Set otrzymaliśmy do recenzji kolejne propozycje poświęcone "Królowej", czyli Expert Set i Junior Set. Pora zajrzeć do obu pudełek.

 

 

Podobnie jak w przypadku zestawu Deluxe opracowano je niezwykle starannie i estetycznie, co bardzo pozytywnie wpływa na pierwsze wrażenie. Efektowne boxarty, tym razem rysowane a nie wykonane na podstawie zdjęcia. Różnicą ponadto jest to, że pudełka otwierane są z boku, zaś z tyłu zmieszczono schematy malowania. Poza tym są nieco mniejsze, ale w zupełności wystarczające.

Elementy polistyrenowe wchodzące w skład obu zestawów są identyczne jak w przypadku Deluxe Set, dlatego nie ma sensu powtarzać tego zostało napisane już wcześniej. Jedyną różnicą jest to, że Junior Set nie zawiera osobnych klap oraz podwieszeń. Podyktowane jest to tym, że jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony on jest dla najmłodszych miłośników modelarstwa, którym nie ma sensu dodatkowo komplikować procesu klejenia.

Widać, że producent opracowując ten zestaw pomyślał o tym, żeby był on jak najbardziej przyjazny dla początkujących modelarzy. Mamy zatem czytelną instrukcję w formie ulotki oraz kalkomanie dla jednego srebrnego malowania, a konkretnie maszyny 3H-1407 z 10 ELT w Łasku z 2006r. Kalkomania opracowana przez firmę ModelMaker Decals zawiera oznaczenia samolotu oraz jedynie podstawowe stencile. Nakładanie całego kompletu napisów eksploatacyjnych potrafi nieźle dać w kość doświadczonemu modelarzowi, więc drukowanie całości w modelu dla początkujących całkowicie mija się z celem. Jak zaznaczyłem powyżej schemat malowania umieszczony zoatał na odwrocie pudełka.

Nieco inaczej ma się sprawa z Iskrą oferowaną jako Expert set. Przeznaczona jest ona dla modelarzy z pewnym doświadczeniem. Poza kompletem elementów polistyrenowych do dyspozycji mamy tu fototrawiona blaszkę z detalami wnętrza kabiny i osłonami wlotów powietrza, kliszę z zegarami oraz szybą za przednim fotelem, maki do malowania kabin i kół. Kalkomania umożliwia wykonanie modelu w jednym z czterech kamuflażowych malowań:

- 3H-1722 z 22 BLT w Malborku, 2011r.

- 3H-1918 z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, 2011r.

- 3H-2013 z 7 PLSMW, 2 Klucza 1 Eskadry Lotniczej z Siemirowic, sierpień 1993r.

- 3H-1411 z 41 ELT w Słupsku Rędzikowie. maj 2004r.

Ten ostatni samolot ten jest obecnie eksponatem Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, a eksponowany jest w jego filii w Rogowie. Miłe wspomnienia związane z tym samolotem mają niektórzy uczestnicy III Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego w Koszalinie w maju 2014r. Drobna dygresja się wkradła, ale już wracany do tematu. Kalkomanie również opracowane przez firmę ModelMaker Decals zawierają komplet stencili dedykowanych do samolotów posiadających kamuflaż z uwagi na fakt, iż inne jest grono adresatów tego zestawu - modelarzy z pewnym doświadczeniem, którzy z takimi tematami jak blaszki, czy jakieś bardziej skomplikowane kalkomanie na pewno sobie poradzą. Siłą rzeczy również instrukcja jest bardziej okazała - ma formę kolorowej broszurki wydanej na kredowym papierze. Poza rysunkami montażowymi zawiera schemat zaklejania stencili oraz dwa schematy malowania. Pozostałe dwa umieszczono na tylnej stronie pudełka.

Celowo do tej pory, przy omawianiu instrukcji, nie pisałem nic o farbach. Zazwyczaj w instrukcjach są zawarte propozycje wykorzystania jakiś konkretnych farb jednego lub kilku producentów. Podawane są numery, oznaczenia itp. W przypadku obu nowych Iskier podano kolorystykę według palety firmy Hataka. Ten polski producent z Piaseczna zupełnie jak kiedyś Arma Hobby wdarł się przebojem na krajowy rynek modelarski oferując farby akrylowe sprzedawane zarówno pojedynczo jak i w zestawach, według modnej ostatnio koncepcji lansowanej przez takie firmy jak AK Interactive, Vallejo czy Italeri. Jedna z nowości Hataki jest zestaw dedykowany właśnie do kamuflażowych Iskier. Składa się on z sześciu plastikowych buteleczek. Sam osobiście mam już za sobą pierwsze doświadczenia z tymi farbami, które niebawem zaprezentuję na łamach naszego portalu.

Zatem kolejne Iskry trafiły w ręce barci modelarskiej. Kolejne dobre, zróżnicowane zestawy dla modelarzy z różnym bagażem doświadczeń. Każdy znajdzie w ofercie Army coś dla siebie, ktoś będzie się cieszył piękną sylwetą Iskry po sklejeniu Juniora, ktoś inny zbuduje piękną replikę w oparciu o Experta. Niemal jeszcze ciepłe Iskry prezentowaliśmy na stoisku KPM-u podczas X Inowrocławskiego Konkursu Modelarskiego. Wzbudzały duże zainteresowanie, odpowiadaliśmy na wiele pytań związanych z tymi modelami, jakie były wrażenia podczas budowy, spasowanie poszczególnych elementów, itp. Odsyłaliśmy zainteresowanych do konkursowych stołów na których stały dwie sklejone swego czasu przez nas Iskry (moja nawet zdobyła wyróżnienie), jednym z najbardziej intrygujących sugestii jaka padła w Inowrocławiu było pytanie czy będzie model Iskry BR-200. Moim zdaniem sprawa warta przemyślenia.

 

Dziękujemy dystrybutorowi, firmie ARMA HOBBY za udostępnienie modeli oraz farb do recenzji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski