Koszaliński Portal Modelarski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Pancernik USS New York BB34 - 1/350 - Trumpeter

Email Drukuj PDF

Wykorzystane zestawy:
- USS New York BBB43, Trumpeterl 05339, (ocena zestawu 9/10)

- Lufy Master Model


Wybrane narzędzia i materiały:
- kleje:
- penetrujący Tamiya ,
- Cyjanoakylowe,
- papiery ścierne o gradacji 600, 800, 1200, 2500,
- taśma maskująca Tamiya,

Chemia modelarska:
- farby:

Humbrol

 

Amerykański  pancernik USS New York został  zbudowany w stoczni Brooklyn Navy Yard, położenie stępki:  11.09.1911, wodowanie: 30.10.1912, w służbie: 15.04.1914, jednostka bliźniacza USS Texas. Do chwili wejścia USA do I wś okręt uczestniczył w blokadzie Veracruz  (kryzys kubański) oraz w manewrach i  szkoleniach. Pod koniec  1917 r. pancernik został skierowany do Scapa Flow by wzmocnić brytyjską Grand Fleet, wraz z innymi okrętami US Navy brał udział w misjach eskortowych i blokady Niemiec. Okręt był obecny przy jednym z dramatyczniejszych momentów Wielkiej Wojny, tj. poddaniu się i później samozatopieniu  Hochseeflotte w Firth of Forth 21.11.1918 r.

Okres międzywojenny to typowa służba pokojowa, czyli ćwiczenia i manewry. W chwili przystąpieniu USA do II wś, New York osłaniał konwoje atlantyckie. Pod koniec 1942 brał udział w inwazji na Afrykę Płn., m.in.  ostrzał wrogich pozycji w Asfi, następnie operował w okolicy Casablanci i Fedhal. Następnie został skierowany do służby szkoleniowej dla artylerzystów, w tej roli do 1944 r. Następnie w lutym 1945 r.  brał udział w inwazji  na Iwo Jimę. W tej akcji okręt wyróżnił się bezpośrednim trafieniem z dział artylerii głównej  kal. 356 mm w nieprzyjacielski  skład amunicji. Kolejna akcja to ostrzał Okinawy,   14.04.1945 r. trafiony przez samolot kamikaze – trafienie w katapultę. Pancernik opuścił Okinawę 11.06.1945 r. i udał się do Pearl Harbor na wymianę zużytych luf dział artylerii głównej. Koniec wojny zastał okręt w Pearl Harbor. Obok innych okrętów wytypowany do operacji Cross Roads – testów bomb atomowych atolu Bikini. Okręt przetrwał wybuch bomby atomowej, odholowany do Kwajlen, wycofany ze służby 29.08.1946 r., następnie przeprowadzony ponownie do Pearl Harbor, tu służył jako okręt – cel, zatopiony 08.07.1948 r.

Replika została wykonana z zestawu firmy Trumpeter, nr kat. 05339 „USS New York BB 34”, skala 1:350. Zestaw składa się z 840 elementów plastikowych, blaszek z elementami fototrawionymi oraz arkusiku kalkomanii. Części odlane są precyzyjnie, bez nadlewek, a elementy fototrawione pozwalają wykonać poprawną replikę nawet prosto z pudełka. Wracając do elementów  plastikowych pewne kontrowersje może wywołać odwzorowanie łączenia płyt  poszycia bąbli przeciwtorpedowychh,  aczkolwiek zdjęcia archiwalne pokazują iż producent starał się nawiązać do oryginału. Swój model uzupełniłem o elementy metalowe luf kal. 356, 150, 127, 40 mm firmy Master Model . Oerlikony  - działa plot. 20mm wykonałem w całości z blaszek fototrawionych, także plastikowe elementy masztów trójnożnych wymieniłem na metalowe profile firmy Trumpeter.

Olinowanie wykonałem z żyłki wędkarskiej o średnicy 0,14 mm. Model przedstawia okręt w kamuflażu Measure 31a Design 8B z końca 1945 r. i został wykonany w oparciu o oryginalny schemat malowania z okresu II wś. dedykowane tej jednostce, tutaj polecam stronę www. navy source. Znajdziemy tutaj bardzo bogatą ikonografię okrętów US Navy oraz schematy malowań. Replikę pomalowałem emaliami Humbrola, odpowiednio H 64,96,144,97. Elementy eksploatacji, obicia, rdza zostały wykonane także w oparciu o dokumentację zdjęciową, wszystkie elementy wypukłe zostały przetarte metodą „ suchego pędzla” jaśniejszymi kolorami (daje to efekt większej plastyczności modelu). Reasumując dzięki firmie Trumpeter otrzymujemy obok znanej już Arizony w 350-tce firmy Hobby Boss kolejny superdrednot o bardzo oryginalnej sylwetce. Zestaw polecam raczej modelarzom mającym doświadczenie w budowie 350-tek, uzyskanie prawidłowej bryły i geometrii pomostu głównego opartego na trójnożnym maszcie wymaga dużo uwagi i precyzji.

GALERIA

Model oraz tekst: Marek Filzek

Zdjęcia: Marcin Wawrzynkowski