Koszaliński Portal Modelarski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

W pudle: OP proj. 613 (WHISKEY)

Email Drukuj PDF

Model: Okręt podwodny projektu 613 (kod NATO: „Whiskey”)
Producent: MikroMir
Skala: 1:350

 

 

Dla miłośników polskiej floty powojennej pojawiła się ciekawa nowość modelarska – okręt podwodny projektu 613 (w kodzie NATO ten typ nosił nazwę „Whiskey”). W Polskiej Marynarce Wojennej służyły cztery okręty tego typu (w latach 1962-1986): ORP „Bielik”, ORP „Orzeł”, ORP „Kondor” i ORP „Sokół”. Radziecki projekt wywodził się od niemieckich Ubootów XXI ale nie była to ich kopia. Połączono w nim cechy wcześniejszych radzieckich projektów z nowoczesnymi niemieckimi rozwiązaniami jak chrapy czy kształt kadłuba lekkiego. Okręt osiągał sporą prędkość podwodną (13,6 węzła) i sporym zasięgiem nawodnym (8500 mil). Posiadały również silne uzbrojenie torpedowe – cztery wyrzutnie dziobowe i dwie rufowe kalibru 533mm z zapasem 12 torped.

Model firmy MikroMir należy ocenić na ocenę dostateczną z plusem, a nawet dobrą. Kadłub okrętu składa się z dwóch części z wyraźnie znaczonymi otworami do szasowania zbiorników. Dodatkowo w pudełku znajdujemy mniejszą ramkę wtryskową z kioskiem, sterami, peryskopami i drobnymi elementami wyposażenia. Na częściach kiosku widać ślady po niedokładnie obrobionej formie wtryskowej, co wpływa na obniżenie oceny modelu.
Natomiast na plus można zaliczyć dwie blaszki fototrawione. Jedna jest pokładem z wyraźnie zaznaczonymi jego elementami, druga zawiera elementy włazów, relingów, anten oraz śruby napędowe. Całość dopełnia plastikowa podstawka, która raczej wymaga wymiany. Podobnie należy potraktować peryskopy i wykonać je we własnym zakresie.

Producent załączył dwustronną instrukcje formatu A4 (czarnobiałą). Zawiera ona opis okrętów projektu 613, instrukcje montażu i schematy malowania. Poza trzema wariantami radzieckich op jest również możliwość wykonania modelu jako ORP „Bielik”. Dziwnym trafem tylko sylwetka „Bielika” jest prezentowana w instrukcji z banderą radziecką, a i na małym arkuszu z kalkami nie znajdziemy polskiej bandery. Choć numer „295” jest.

Dla chcących wykonać model okrętu pod polską banderą należy jeszcze pamiętać, że ORP "Bielik" i reszta jednostek w PMW była nowszego typu. Kadłub okrętu i blaszka z pokładem są ze starszej wersji projektu 613 - jeszcze z podstawą armaty. Należy ją zlikwidować. Nie jest to trudne - trzeba odpowiednio przyciąć blaszkę i usunąć trochę plastiku z kadłuba. A później nie zapomnieć o odtworzeniu otworów od zbiorników balastowych. Poza tym należy jeszcze usunąć element na dziobie okrętu.

Podsumowując – model na pewno ciekawy i warty zakupienia. Doświadczeni modelarze powinni sobie bez trudu poradzić z jego pewnymi niedostatkami. Należy jednak zaznaczyć, że cena jest nieadekwatna do zawartości pudełka. 85 zł za taki model to co najmniej dwa razy za dużo. Nawet pomimo obecności blaszek fototrawionych.


Wypraski kadłuba


Ramka z kioskiem i powierzchniami sterowymi


Blaszka fototrawiona z drobnymi elementami


Blaszka fototrawiona z pokładem okrętu

Instrukcja z opisem i schematami malowania


Instrukcja montażu


Arkusz z kalkomaniami (niestety białe numery i napisy zlewają się z tłem)


Najgorsza część modelu - podstawka.

Tekst: Wojciech Sokołowski