Koszaliński Portal Modelarski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Monitor HMS Roberts - 1/350 - Trumpeter

Email Drukuj PDF
Autor: Marek "Doc" Filzek
Model: Monitor HMS Roberts
Skala: 1:350
Producent: Trumpeter No: 05335
Tworzywo: wtrysk, elementy fototrawione, łańcuszek
Malowanie: 1 x Wielka Brytania

 

Historia okrętu: wodowanie 1.02.1941, oddanie do służby 27.10.1941.Najważniejsze akcje bojowe z udziałem Robertsa to, operacja Torch - lądowanie w Afryce Płn./8.11.42/. Wówczas okręt został uszkodzony przez samoloty Luftwaffe /remont w Liverpoolu/, ponownie w służbie w 1943. Kolejne akcje to wsparcie artyleryjskie podczas lądowania Aliantów na Sycylii 43r., w Normandii 44r. W latach 1946-63 służył jako okręt szkolny dla artylerzystów, złomowany w 1965 r.

Ocena zestawu : zestaw składa się z 540 części plastikowych, 2 blaszek z elementami fototrawionymi, łańcucha kotwic.Blaszki zawierają komplet niezbędnych elementów do wykonania kompletnej repliki okrętu, jedyny minus blaszek to ich grubość, są bardzo delikatne, podatne na uszkodzenia /szczególnie radary/. Przyzwoicie odwzorowano charakterystyczny kształt kadłuba monitora.


Budowa: Model skleja się bezproblemowo, jedyna trudność to prawidłowe sklejenie podstawy stanowiska obserwacyjnego masztu głównego /skleja się z pojedynczych elementów fototrawionych/. Swój model uzupełniłem o metalowe lufy firmy Master Model, olinowanie z żyłki wędkarskiej. Replika przedstawia okręt wg. stanu z 1945r. Model został pomalowany emaliami Humbrola.Podsumowując za niewielką cenę /ok.200 zł/ otrzymujemy model, który wykonany nawet prosto z pudełka, może sprawić satysfakcję oryginalną sylwetką.

GALERIA

Marek "Doc" Filzek