Koszaliński Portal Modelarski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

APA-5D w skali 1:35

Email Drukuj PDF
Model: APA-5D
Skala: 1:35
Typ: konwersja żywiczna
Model do konwersji: URAL 4320 Trumpeter
Producent: HAD

 

 

APA-5D, ciekawy pojazd lotniskowy raczej nie może liczyć na zainteresowanie wielkich producentów modelarskich. Lukę tą wypełniają firmy wytwarzające żywiczne konwersje. Wcześniej mielimy możliwość zbudowania APY w skali 1:72 w oparciu o zestaw Armory, obecnie dzięki firmie HAD można wykonać również model w skali 1:35. Konwersja dedykowana jest do Urala 4320 produkcji Trumpetera.

Zestaw konwersyjny składa się z części żywicznych i dwóch sporych blaszek fototrawionych. Korpus agregatu to duży żywiczny blok, który nie nosi żadnych śladów jam skurczowych, czy pęcherzyków powietrza. Na zdjęciu widać tylko nierówności na dole agregatu, które można łatwo usunąć. Generalnie wszystkie żywiczne części, odlane z szarej żywicy, prezentują się doskonale i nie można mieć do nich zastrzeżeń.

Kratownicowe ramiona APY są wykonane z blaszki fototrawionej. Jest ona dość gruba, co akurat w tym wypadku stanowi zaletę – konstrukcja kratownic powinna być przez to stabilniejsza. Proces zaginania ułatwią głębokie nacięcia .


Całość uzupełnia kolorowa instrukcja montażu (5 kartek formatu A4) zawierająca również zdjęcia pojazdów, które mają ułatwić wykonanie interesującego nas malowania. Producent załączył do zestawu spory arkusz kalkomanii. Wśród możliwych do wykorzystania wariantów jest również polska APA.

Podsumowując  - zestaw bardzo ciekawy, dobrej jakości i umożliwiający wykonanie ciekawego pojazdu. Jego jedyną wadą jest wysoka cena, wynikająca z zastosowanej technologii. Jednak moim zdaniem nie jest ona jeszcze ceną zaporową i miłośnicy współczesnych polskich pojazdów na pewno mogą tą ofertę traktować jako interesującą.

Dal uzupełnienia należy dodać, że firma HAD szykuje również coś dla fanów lotnictwa i dioram lotniczych. Będzie to konwersja umożliwiająca wykonanie APY w skali 1:48.

Tekst: Wojciech Sokołowski