Koszaliński Portal Modelarski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Sky Warriors - 1/48 - Andrea Miniatures

Email Drukuj PDF

Firma Andrea Miniuatures należy do grona najbardziej znanych producentów figurek. W swojej ofercie posiada zarówno figurki żołnierzy, postaci historycznych jak i fantasy. Jedną z ostatnich propozycji tej firmy jest seria Sky Warriors prezentująca figurki pilotów z okresu II Wojny Światowej w skali 1/48. Przyjrzymy się bliżej przedstawicielom tej serii.
Zestaw oznaczony numerem SW-10 nazywa się „German pilots playing Hess” i zawiera wszystko co potrzeba do wykonania figurek dwóch niemieckich pilotów zażywających relaksu podczas partyjki szachów. Całość zapakowano w foliowa torebkę wzmocnioną kolorową tekturką zawierająca podstawowe informacje o produkcie.


 Figurki wykonano w technologii odlewu z białego metalu. Każda z nich to kilka elementów, które należy najpierw oddzielić od pozostałości układu wlewowego i obrobić z nielicznych na szczęście nadlewek, i połączyć z sobą. Jakość odlewów jest bardzo wysoka, producent zadbał o wszystkie szczegóły i detale, tak, że figurki po sklejeniu i pomalowaniu nie powinny razić sztucznością czy nienaturalnym wyglądem. Jeden z pilotów ma nawet okulary przeciwsłoneczne. Poza samymi figurkami do dyspozycji mamy zrolowany koc o który opiera się jeden z graczy oraz szachownicę i pudełko. Producent załączył również ulotkę dla początkujących z podstawowymi informacjami o malowaniu figurek. Prezentowane figurki oraz cała seria Sky Warriors to bardzo ciekawe produkty o bardzo wysokiej jakości. Mogą być wykonane samodzielnie jak również ożywią niejedną dioramę lotniczą.
 
FIGURE INTERNATIONAL
 
Andrea to nie tylko figurki, to również wydawca periodyku poświęconego modelarstwu i rzeźbie figurowej pt. „Figure International”. Do wglądu otrzymaliśmy dwa numery tego pisma, 43 i 45 w wersji anglojezycznej. Od razu rzuca się w oczy wysoki poziom tego wydawnictwa. Pismo liczy kilkadziesiąt stron na kredowym papierze, posiada bardzo wysmakowaną szatę graficzną a w środku znajdujemy kopalnię wiedzy na temat modelarstwa figurowego. Są informacje o nowościach producentów nieraz bardzo egzotycznych, recenzje zestawów, produktów do malowania, porady relacje z budowy a nawet wywiady z modelarzami. Sam nie jestem specem od figurek, ale jestem pewien, że mój warsztat powinien zyskać po lekturze Figure International. Zwróciłem również uwagę na kilka rzeczy.Po pierwsze bardzo wysoki poziom merytoryczny prezentowanych prac. Modelarze, którzy pokazali swe prace na łamach tego periodyku to I liga, a więc uczymy się od najlepszych. Druga rzecz to dział nowości. Jest tam tego bardzo dużo, we wszystkich niemal kategoriach modelarstwa figurowego i producentów o których wcześniej nie miałem pojęcia. Co istotne informacje o produktach zawierają od razu namiary na stronę internetową danego wytwórcy, co przy coraz bardziej powszechnych zakupach przez Internet za granicą, możemy stać się szczęśliwym posiadaczem, jakiegoś oryginalnego zestawu. W Figure International każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno doświadczony modelarz jak i raczkujący w tej dziedzinie, jak piszący te słowa. Pismo to ukazuje się jako kwartalnik i co najważniejsze jest dostępne w Polsce.

Wszystkie omawiane tutaj produkty można nabyć w sklepie Vallhala Figurki , któremu to dziękujemy za ich przekazanie na potrzeby niniejszego artykułu.  
 
tekst: Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski,
zdjęcia: Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski, Paweł Surowiec