Fotorawione tablice przyrządów Yahu Models - cz.3

Tablice przyrządów:

  • YMA - 4852 - Zlin Z-50 - 1/48
  • YML - 7295 - CANT Z.506B - 1/72

Firma YahuModels konsekwentnie realizuje obraną swego czasu strategię i praktycznie co miesiąc uzupełnia swoją ofertę o kolejnych kilka pozycji w niemal wszystkich skalach, w jakich oferowane są modele samolotów i śmigłowców. Dzięki wyrobom doskonałej jakości zyskała uznanie modelarzy nie tylko w kraju ale i za granicą, o czym świadczą informacje pojawiające się na portalach społecznościowych, czy witrynach modelarskich. Dzięki uprzejmości producenta otrzymaliśmy do testów jedne z najnowszych propozycji YahuModels w skali 1/48 i 1/72.

Jeśli chodzi o skalę 1/48 jest to tablica przyrządów do modelu samolotu akrobacyjnego Zlin Z-50 w skali 1/48. W katalogu producenta ma ona numer YMA - 4852 i jest dedykowana do modelu firmy AZ Models, obecnie również sprzedawanego przez nasz rodzimy ModelMaster - o czym również świadczy informacja na opakowaniu. Tablica to pojedynczy element, który wystarczy odpowiednio wygiąć i wkleić w odpowiednie miejsce modelu. Jakość jej wykonania jest po prostu doskonała o czym świadczy powyższe zdjęcie...

... oraz dla porównania tablica zestawowa, wymalowana przeze mnie i zamontowana w sklejonym modelu, zresztą swego czasu pisałem na ten temat. Kiedy otrzymałem nowy produkt Yahu, pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy to zrobienie podmianki. Porzuciłem jednak ten pomysł, bo mogłoby to się okazać fatalne w skutkach. Dla wszystkich, którzy chcą wykonać efektowną replikę Zlina, czy to w malowaniu GA Żelazny, czy jakimkolwiek innym - pozycja obowiązkowa.

Drugim zestawem, jaki otrzymaliśmy do testów są tablice do modelu wodnosamolotu bombowo - torpedowego CANT Z.506B oferowanego w skali 1/72 przez włoską Itraleri. Model ten pojawił się w zeszłym roku w katalogu i od razu pojawiły się spekulacje że to przepak starego zestawu Supermodelu i jest trochę w tym prawdy o czym później. Tablice do CANTa mają numer katalogowy YML - 7295. Zestaw składa się z trzech tablic pilotów oraz bombardiera. W przypadku tego produktu Yahu również nie odpuściło sobie najwyższej możliwej jakości, tablice odwzorowano wiernie, szczegółowo, niewielkie przecież zegary mają odwzorowane podziałki i wskazówki. Takie rozwiązanie na pewno jest o niebo lepsze niż propozycja producenta modelu.

Itlaeri tablice przyrządów zaproponowało co prawda w formie fototrawionej blaszki, ale nie ma w nich otworów pod tarcze zegarów drukowane zwyczajowo na folii. Na metalowe tablice należy natomiast nakleić kalkomanie, które są co prawda niezłe, ale bark im finezji, nie mają zaznaczonych szczegółów tarcz zegarowych, zaś kalkomanii do tablicy w kabinie bombardiera nie ma wcale. Ktoś może stwierdzić, że to nie problem, bo przez oszklenie kabin i tak niewiele widać. Nie do końca. CANT ma tego szkła dość dużo i jest ono w modelu bardzo przejrzyste, więc wszystko, co w środku jest doskonale widoczne.

Korzystając z okazji warto trochę uwagi poświęcić samemu modelowi CANTa. Kiedy pojawił się na rynku, czytałem na jednym z forów modelarskich dyskusję na temat tego zestawu i jego przydatności przy budowie maszyny z MDLotu w Pucku. Model ukazał się w ramach "Historic Uprade Series" i jest rzeczywiście starym zestawem firmy Supermodel, ale po rewitalizacji starych form i dołożeniu kilku dodatków.

Pierwszym z nich jest opracowana na nowo ramka "E" naktórej znajdziemy detale kabiny pilotów oraz kilka drobiazgów, które na pewno pozytywnie wpłyną na ostateczny wygląd budowanej repliki. Jest typowy standard współczesnego oblicza Italeri - solidnie i porządnie.

Drugim dod0atkiem jest blaszka z fotortawionymi detalami. Poza omówionymi powyżej tablicami przyrządów znajdujemy na niej pasy do foteli pilotów, drabinkę, przewody silnikowe oraz trochę innych drobiazgów. Bardzo pomoże nam to w budowie, a na zastosowaniu blaszek model niewątpliwie zyska.

Zasadnicze elementy zestawu tao jak wspominałem wcześniej pamiętający lata 70-te XXw. zestaw firmy Supermodel. Swego czasu napisano, że super on jest tylko z nazwy, bo jego budowa to droga przez mękę. Teraz sytuacja wygląda nieco lepiej. Dysponujemy dodatkami, które uszczegółowią replikę, a wiekowe formy przeszły rewitalizację, zostały oczyszczone, przez co nie mają nadlewek. Linie podziału na płatach, które były wypukłe, są teraz wklęsłe a co najważniejsze, równe i delikatne.

Oczyszczono również oszklenie przez co jest ono przejrzyste i doskonale przez nie widać co jest w środku. Bez zmian pozostawiono natomiast fakturę pływaków. Nity prezentują się nieźle, można je uzupełnić o imitację poziomych listew. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to spora ilość drobnych rys na powierzchni płatów. Jeśli chcemy wykonać model CANTa z Pucka konieczne jest ich zaszpachlowanie. Zestaw umożliwia natomiast wykonanie takiego właśnie egzemplarza, mamy zatem kwadratową osłona kabiny bombardiera oraz kwadratowe okna ze stanowiskami karabinów maszynowych w kadłubie. Pozostaje mieć nadzieje, że w ślady YahuModels pójdą kolejni polscy producenci akcesoriów modelarskich i będą dostępne kalkomanie na polskiego CANTa oraz lufy karabinów Breda Safat.

Po raz kolejny firma YahuModels uraczyła modelarzy doskonałymi produktami, dzięki którym budowane modele mogą mocno zyskać. Nie są to jednak wszystkie oferowane przez tego producenta nowości. Wystarczy zajrzeć na ich stronę internetową, żeby się o tym przekonać. Swego czasu YahuModel poprosiła modelarzy o udostępnianie modeli do pomiarów tak, żeby można było w przyszłości wykonać tablice pod konkretny model. Sam osobiście wysłałem CANTa. Odzew był taki, że firma posiada bazę danych na kolejnych kilka... lat pracy. Czekamy zatem na kolejne smakowite kąski, a jestem pewien, że ich nie zabraknie.

Dziękujemy firmie Yahumodels za udostępnienie swoich produktów na potrzeby niniejszego artykułu

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd