W Pudle - Gladiator Easy Set, Górny płat - 1/48 - Bilmodelmakers/TopGun

Zestaw: Gloster Gladiator Easy Set, górny płat
Skala: 1:48
Producent: Bilmodelmakers/Topgun
Tworzywo: odlew żywiczny

Zestawy firmy Roden umożliwiające budowę samolotu myśliwskiego w skali 1/48 są doskonale znane modelarzom. Od czasu kiedy pojawiły się one na rynku powstało w oparciu o nie wiele pięknych replik, o czym świadczy ilość internetowych galerii czy artykułów w prasie modelarskiej. Ostatnio ukraiński zestaw pojawił się również w ofercie czeskiego Eduarda. Niewielu jednak modelarzy zwróciło uwagę na poważny mankament tego zestawu, a mianowicie nieprawidłowy kształt górnego płata w jego środkowej części.

Przyznam się bez bicia, że też nie miałem o tym bladego pojęcia, do czasu gdy otrzymałem do recenzji najnowszy wyrób gdyńskiego Bilmodelmakersa - żywiczny płat o poprawionym kształcie. Produkt, można powiedzieć jeszcze ciepły i świeżutki, niczym pierogi z Baru Osiedlanka. Gdy go otrzymałem nie miał jeszcze nadanej nazwy, numeru katalogowgo i opakowania. Obejrzałem go dokładnie, porównałem z płatem zestawowym, potem zdjęciami, i okazało się, że płat Rodena rzeczywiście wymaga poprawy.

 

Roden

Bilmodelmakers/Topgun

Ktoś może oczywiście zapytać, czy to nie jest kolejna forma naciągania modelarzy na niepotrzebne gadżety? Z informacji uzyskanych od producenta wiem, że zarówno płat, jak i osłona silnika, która opisywaliśmy poprzednio, powstała początkowo na potrzeby prywatnego modelu Gladiatora. Ponieważ konwersje wyszły dobrze Bilmodelamakers zdecydował się na wypuszczenie obu konwersji na rynek. Na pokazanych zdjęciach widać ewidentną różnicę w obu elementach, płat Rodena na bardzo szpiczaste wcięcie w środkowej części, zaś w przypadku Bilmodela, ma ono łagodny przebieg i poprawny kształt. Jakość odlewu, również jest doskonała, nie ma żadnych skaz czy pęcherzyków powietrza.

Na zakończenie nieco o literaturze. Gdyńskie konwersje do Gladiaotora powstały w oparciu o uchodzące za najlepsze na rynku plany opracowane przez Bjorna Calstroma, a wydane w publikacji Flygplanes Ritningar vol.2 z 1983r. Doskonałe zdjęcia Gladiatorów zostały opublikowane natomiast w książce Glosterflygplan i svensk tjanst. Powyżej publikujemy kilka z nich, specjalnie wybrałem takie, na podstawie których możemy stwierdzić, czy warto stosować w budowie modelu Gladiatora nowy płat Bilmodelmakers, czy też nie.

Dziękujemy producentowi, firmie Bilmodelmakers za udostępnienie zestawu do recenzji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd