SdKfz7/1 2cm Flakvierling 38 v/Armor Cab 1:35 Dragon nr 6533

W 1930 roku do uzbrojenia armii niemieckiej trafiła armata przeciwlotnicza 2 cm FlaK 30. W 1940 roku do uzbrojenia wprowadzono udoskonaloną wersję tej broni, oznaczoną jako FlaK 38, cechującą się większą niezawodnością i szybkostrzelnością. Doświadczenia bojowe wykazały, że pożądane byłoby dalsze zwiększenie szybkostrzelności broni przeciwlotniczej kalibru 20 mm. Osiągnięto to w dziale, które oznaczono jako 2 cm Flakvierling 38. Łączyło ono cztery armaty automatyczne (identyczne jak w FlaK 38) z nowo opracowanym łożem. Nowe działo, poza wersją holowaną, było także używane jako uzbrojenie dział samobieżnych Sd.Kfz. 7/1, Möbelwagen (tylko prototyp) i Wirbelwind oraz jako uzbrojenie pociągów pancernych typu BP-42 i BP-44 (Panzertriebwagen 16) i armata morska.

W 1940 roku zbudowano na podwoziu półgąsienicowego ciągnika artyleryjskiego Sd.Kfz. 7 samobieżne działo przeciwlotnicze przez umieszczenie na nim poczwórnie sprzężonego działka przeciwlotniczego 2 cm Flakvierling 38. W pierwszej serii pojazdów kabina kierowcy była odkryta, natomiast w dalszych została opancerzona blachami o grubości 8 mm. Pierwszą serię 100 pojazdów sdkfz 7/1 wyprodukowano już w 1940 roku, a następnie kolejne serie budowane były w następnych latach.

Produkcję Sd.Kfz. 7/l kontynuowano do 1944 roku i łącznie w tym okresie zbudowano około 750 pojazdów tego typu. Najlepiej zachowanym i będącym protoplastą dla modelu Dragon’a jest pojazd zachowany w muzeum w Koblencji.

Zestaw nr 6533 pochodzi z serii „1:35 ’39-45” i został zapakowany atrakcyjne pudełko, do którego producent zdążył nas już przyzwyczaić.
 
 
 
 
W pudełku znajdziemy łącznie 13 ramek z polistyrenu, w tym jedną przeźroczystą, gumowe koła przednie, 2 blaszki z elementami fototrawionymi, i niewielką kalkomanię i 2 woreczki zawierające łącznie 108 kompletów ogniw „magic track”.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Części jest łącznie aż 512, w tym 216 elementów gąsienic, należy przy tym pamiętać, że zestaw nr 6533 jest zestawem typu „2in1” i tradycyjnie zawiera detale zbędne do budowy modelu sdkfz 7/1 z opancerzoną kabiną, a przydatne do budowy innych modeli. Takich elementów jest 59. Producent przewidział, że model będzie można wykonać w 6 wariantach, różniących się malowaniem, burtami platformy strzeleckiej i zastosowaniem opancerzenia chłodnicy pojazdu.
 
 
Modele Dragon’a przyzwyczaiły nas do dokładności odwzorowania. Tak jest i tutaj. Mnie się szczególnie podoba odwzorowanie silnika, podwozia i armaty 4x2cm Flakvierling 38.
 
 
 
Warto również pomyśleć o zestawach elementów fototrawionych. Eduard przygotował tutaj zestawy o numerach katalogowych nr: 36089 i 36078. Ja już je zamówiłem. Rozpiętość cen tego zestawu jest stosunkowo duża, a cena waha się od 215zł do aż 242zł.
 
Tekst i zdjęcia: Marek Gręzicki
 
 

Partnerzy

                 
           
                 

 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd