W Pudle - Motocykle Sokół 1000 - 1/35 - Choroszy Modelbud

 

Podkrakowska firma Choroszy Modelbud kojarzona jest zazwyczaj z modelami samolotów w skali 1/72 i 1/48. Od pewnego czasu producent ten wprowadził do swej oferty model pojazdów wojskowych w skali 1/35. Jak w przypadku modeli samolotów oferta pancerna obfituje w wiele ciekawych propozycji. Do takich niewątpliwie należy rodzina motocykli wojskowych Sokół 1000.

Poszczególne zestawy różnią się zastosowanym wyposażeniem a należą do nich:

V1 - motocykl w wersji cywilnej (83 elementy żywiczne + blaszka fototrawiona),

V2 - wersja z wózkiem bocznym i radiostacją (183 elementy żywiczne + blaszka fototrawiona),

V3 - wersja z wózkiem bocznym (139 elementów żywicznych + blaszka fototrawiona),

V4 - wersja z wózkiem bocznym i km Browning wz. 28 (147 elementów żywicznych + blaszka fototrawiona),

V5 - wersja z wózkiem bocznym i ckm Browning wz. 30 (173 elementy żywiczne + blaszka fototrawiona),

V6 - wersja z wózkiem bocznym i ckm Browning wz. 30 plot (172 elementy żywiczne + blaszka fototrawiona),

V7 - wersja z wózkiem bocznym i zasobnikiem amunicyjnym (143 elementy żywiczne + blaszka fototrawiona),

V8 - wersja z wózkiem bocznym i dodatkowym wózkiem typu T (145 elementy żywiczne + blaszka fototrawiona).

Jak widać wybór modeli jest spory, oferta uwzględnia praktycznie wszystkie istniejące odmiany Sokoła wraz z wersjami prototypowymi. Przyjrzymy się bliżej modelom o numerach V3, V4 i V6. Jak wszystkie produkty Choroszego zestawy te są zapakowane w kartonowe pudełka z barwnymi ilustracjami przedstawiające poszczególne maszyny. Autorem modeli i instrukcji jest Pan Mirosław Prośniak i trzeba przyznać, że podszedł do tematu bardzo rzeczowo, opracowane przez niego modele są niezwykle szczegółowe i wierne z oryginałem. Autor nie idzie na żadne uproszczenia czy ułatwienia. Poszczególne elementy wykonano w formie odlewów beżowej żywicy poliuretanowej. Jakość wszystkich elementów jest perfekcyjna pod względem merytorycznym, ponadto producent praktycznie wyeliminował pojawiające się czasami bąbelki powietrza. Zapakowane są w kilka torebek foliowych w zależności od wersji.

W pierwszej znajdujemy koła, a właściwie opony w które później wkleimy fototrawione szprychy.

Kolejna to wózek boczny w pięknie oddaną fakturą zewnętrzną jak i wewnętrzną.

Następna torebka to elementy ramy, zawieszenia, błotniki i zbiornik paliwa.

Ostatnia torebka to głownie detale silnika i drobne elementy wyposażenia w zależności od wersji ich zawartość noże być różna.

Każdy zestaw jest wyposażony w dwie blaszki z elementami fototrawionymi zawierające szprychowane koła, detale przekładni oraz wiele innych mniejszych części które wydatnie uatrakcyjnią budowaną miniaturę.

Odmiany wyposażone w ckm Browninig wz. 30 zawierają ponadto małą blaszkę z detalami do samego karabinu.

Dołączona do wszystkich zestawów kalkomania zawiera głównie numery rejestracyjne i tarcze wskaźników.

W zależności od wersji modelu różnie będzie się przedstawiać jego wyposażenie. Zestaw V4 będzie miał dodatkowo elementy kmu Browning wz.28.

Nie będą ich miały, ani bocznego wózka zestawy zawierające ckm Browning wz.30. Tam znajdziemy natomiast elementy karabinu i jego wyposażenia.

Do zestawu producent dołączył instrukcję montażu i malowania opracowaną przez jego autora. Zawiera ona podstawowe o motocyklach Sokół, wykaz części (ważne i bardzo pomocne!) schematy montażu i malowania w oparciu o farby Humbrola. Opracowane są bardzo szczegółowo a jednocześnie czytelnie i po dokładnym przeanalizowaniu poszczególnych rysunków nie powinniśmy mieć problemu z montażem. Wskazano również przebieg poszczególnych cięgien i przewodów, a tego trochę jest. Dzięki temu jednak budowana przez nas miniatura bardzo zyska.

Reasumując są to, bez kadzenia nikomu najlepiej opracowane model motocykli w skali 1/35. Cieszyć się należy, że to nasze rodzime konstrukcje a nie kolejne odmiany BMW czy Harleya. Obserwując coraz większe zainteresowanie modelarzy tematyka Wojny Obronnej spodziewać się należy, że pojawią się wspaniałe repliki wykonane z tych zestawów. Modele Sokołów mogą stać się ozdobą niejednej kolekcji pojazdów nie mówiąc o dioramach. Pozostaje mieć nadzieję, że firma Choroszy Modelbud wróci jeszcze do tematu, tym bardziej, że Sokół 1000 nie był jedynym typem motocykla używanym przez Wojsko Polskie.

Marcin Wawrzynkowski

Partnerzy

                 
           
                 

 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 
Our website is protected by DMC Firewall!