W Pudle - samolot bombowo - rozpoznawczy PZL.23B Karaś (erly) - 1/72 - IBG Models

Model: PZL 23B Karaś (erly) nr kat. 72506
Skala: 1:72
Producent: IBG Models
Tworzywo: wtrysk, blaszka fototrawiona
Malowanie: 1 x Polska

Nowe modele Karasi spod znaku IBG Models w bardzo krótkim czasie podbiły serca modelarzy nie tylko w Polsce. Bardzo szybko pojawiły się galerie, relacje z budowy... nie tak dawno sami pokazywaliśmy, co można zrobić z zestawem umożliwiającym budowę wersji A tego pięknego samolotu. Nie tak dawno tak dawno na rynek trafił kolejny Karaś z IBG Models. Umożliwia on budowę wczesnej wersji B, więc nie pozostaje nic innego, jak tylko zajrzeć do pudełka.

Pudełko zdobi kolejna piękna grafika autorstwa A. Wróbla, zaś pierwsze co rzuca się w oczy po otwarciu pudełka to zmiana koloru tworzywa, z którego wykonano części. Jest ono teraz jasno szare, nie jak w poprzednich zestawach beżowe. Widziałem recenzję, gdzie użyto określenia "budyń karmelowy"... Całe szczęście, że ramki są szare a nie np. czerwono- brązowe, bo strach pomyśleć jakie byłyby kulinarne skojarzenia autora tej recenzji ;) Kolor tworzywa jest jednak rzeczą mało istotną. Ważne są różnice pomiędzy tym co oferuje zestaw do budowy Karasia A i to, co znajduje się w pudełku z wczesnym Karsiem B. Różnic jest kilka ale są one dość istotne - dotyczą one ramki A oraz zupełnie nowej ramki E.

Ramka A ma taki sam układ i taką samą ilość części jak we wcześniejszych zestawach. Zasadniczą różnicą jest to, że płat jest pozbawiony slotów. Jeżeli jednak zdecydujemy się na budowę Karasia B z II lub II serii produkcyjnej, pamiętać należy, że te maszyny były wyposażone w sloty. Wtedy możemy zamienić płat z PZL.42 (jeśli taki zestaw oczywiście posiadamy) zaś tamten model wykonać w później konfiguracji, już bez slotów. W ten sposób pewnie powstaną moje modele tych samolotów.

Ramka E zawiera elementy charakterystyczne dla Karasia w wersji B, czyli usterzenie poziome o zwiększonej powierzchni oraz antenę montowaną z lewej strony gondoli podkadłubowej. Otrzymujemy także komplet bomb lotniczych PuW 100kg (6 sztuk) i PuW 50kg (2sztuki).

Pozostałe ramki są takie same jak w zestawie umożliwiającym budowę modelu PZL.23A. Dysponujemy także wszystkimi rodzajami osłon podwozia, a także usterzeniem poziomym do wersji A i bombami ale o większym wagomiarze, a takie gadżety zawsze mogą się przydać.

Także oszklenie i elementy fototrawione są identyczne jak w przypadku PZL.23A oraz PZL.42. Kalkomania wykonana przez Techmod umożliwia wykonanie modelu maszyny z pierwszej serii produkcyjnej, wchodzącej w skład 12 Eskadry Rozpoznawczej, 1 Pułku Lotniczego. Mamy tutaj pełne oznakowanie, jeśli chodzi oznaczenia na dolnej powierzchni płata.

Instrukcja montażu i malowania została wydana w identyczny sposób co poprzednie. Z przodu podstawowe informacje o modelu, na ostatniej stronie kolorowy schemat malowania, w środku rysunki montażowe wykonane o komputerowe rendery modelu. Co jest istotne, producent poprawił, to czego zabrakło w instrukcjach poprzednich zestawów. W przypadku Karasia B sugerowany jest klasyczny montaż modelu, czyli sklejony kadłub łączymy z płatem, a montujemy go dopiero na płacie.

Pora zatem na podsumowanie? Najlepszym jest moim zdaniem zdjęcie pięknego modelu wczesnego Karasia B, wykonanego w oparciu o recenzowany zestaw, przez naszego KPMowego Kolegę, Andrzeja "Flachę" Ligockiego. Należy przypuszczać, że tak wykonanych modeli Karasi pojawi się wkrótce więcej - poszerza się także gama dodatków i akcesoriów, niebawem pojawi się późna odmiana Karasia B.

Dziękuję producentowi, firmie IBG Models za przekazanie zestawu na potrzeby recenzji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Partnerzy

                 
           
                 

 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd