W pudle - Co słychać w TopGun?

Gdyński producent modeli żywicznych, firma TopGun wznowiła ostatnio kilka ciekawych pozycji, jeśli chodzi o modele samolotów w skali 1/72. Dzięki uprzejmości właściciela firmy i zarazem projektanta modeli, Pana Tomasza Bilikiewicza mogliśmy przyjrzeć się bliżej zawartości kilku pudełek. Są to modele wodnosamolotów dyspozycyjnych Vaco VIC-4 Tp-8, Fairchild 24-C8CS Tp-6 oraz propozycja która mocno przyspieszyła moje tętno – hydroplan obserwacyjno – bombowy Friedrichshafen FF-49 b/c.
Wszystkie modele otrzymały pudełka w nowej szacie graficznej z bardzo estetycznymi grafikami A. Sokołowskiej i A. Wróbla.
 
 
Vaco VIC-4 Tp-8
 
Model Vaco to kilkadziesiąt delikatnych odlewów z jasnokremowej żywicy zapakowanych do kilku torebek z zapięciem strunowym, dwie osłony kabiny vacu, kawałem metalowego pręta i drutu. Podobnie rzecz ma się z Fairchildem 24. Elementy obu modeli robią bardzo pozytywne wrażenie, jeśli chodzi o bryłę, odtworzenie faktury powierzchni czy drobne detale. Jak zapewnia producent, formy przeszły regenerację oraz pewne poprawki, mające na celu poprawienie jakości modeli. Jeśli chodzi o jakość samych odlewów, to nie ma tu praktycznie nic do zarzucenia, pęcherzyków powietrza praktycznie nie ma, nadlewek niewiele i proste do usunięcia. Bardzo z kolei podoba mi się to, że wszystkie wsporniki są ponumerowane (oznaczenia umieszczono na kanałach wlewowych) i nie ma problemu z prawidłowym umiejscowieniem ich w modelach. Oszklenie wykonano w obu modelach metodą vacu i możemy wykonać je na dwa sposoby, wklejając jako jeden element, lub poszczególne okna. Obie metody nie należą do łatwych, przynajmniej dla mnie.
 
 
Fairchild 24-C8CS Tp-6
 
Jak widać, nie są to modele samosklejalne, lecz produkty wymagające szczególnej uwagi podczas montażu. Wynika to zarówno w niewielkich wymiarów modeli, dość skomplikowanych brył i konieczności dokładnego, indywidualnego spasowania poszczególnych elementów. Jest to propozycja raczej dla modelarzy posiadających pewne doświadczenia w budowie modeli. Zarówno Fairchilda jak Vaco możemy wykonać w dwóch wersjach – kołowej i pływakowej oraz w jednym malowaniu, w obu wypadkach są to malowania szwedzkie. Dołączone do modeli kalkomanie zawierają znaki przynależności państwowej, numery oraz w przypadku Fairchilda srebrzyste strzały na kadłub oraz owiewki kół podwozia głównego.
 
 
Friedrichshafen FF-49 b/c.

Model hydroplanu FF-49 b/c nie odbiega standardem i jakością wykonania od obu omawianych powyżej zestawów, płaty i usterzenie, którego mamy dwa rodzaje, mają pięknie odtworzoną imitację pokrycia płótnem, również detale powierzchni oraz wszelkiej maści drobnica została wykonana na bardzo wysokim poziomie. Pozwala na wykonanie sporej jak na skalę 1/72 i bardzo efektownej repliki. Model FF-49 b/c na dzień dzisiejszy jest jeszcze w stadium dopracowywania, producent opracowuje instrukcję oraz schematy malowania, przewidziane jest malowanie niemieckie, szwedzkie i oczywiście polskie, z Bazy Lotnictwa Morskiego w Pucku.
Podsumowując stwierdzić należy, że wznowienia z TopGunu, to bardzo ciekawe propozycje dla modelarzy, którzy lubią nieszablonowe tematy, które rzadko goszczą na forach modelarskich, stronach internetowych i w prasie. Ponieważ praktycznie cała produkcja TopGunu jest przeznaczona na rynki zagraniczne, omawiane zestawy są praktycznie niedostępne w Polsce. Chcącym wzbogacić swoje kolekcje o modele tych nieszablonowych i oryginalnych konstrukcji zachęcam do kontaktu z producentem. Nie jest to oczywiście cała oferta producenta modeli z Gdyni. Dostępne są również, lub opracowywane są modele innych ciekawych samolotów i śmigłowców takich jak CASA 212, Mitsubischi Mu-2, Kania czy W-3RM Anakonda oraz wiele innych, a także cała gama ciekawych dodatków do modeli.
 
Artykuł pokazujący wykonany już model Fairchild 24-C8CS Tp-6 znajduje się w dziale Modele .
 
Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Partnerzy

                 
           
                 

 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd