W pudle -Messerschmitt Bf-109 F2 - 1/48 - ZVEZDA

Ostatnimi czasy pojawiło się na rynku kilka modeli tego najbardziej znanego niemieckiego myśliwca z czasów ostatniej wojny. Wszystkie to działo producentów zza naszej wschodniej granicy. Jako pierwszy swoją serię Bf-109 F zaprezentował ukraiński ICM, następnie pojawiły się modele wersji G w wykonaniu firmy UM a jako ostatni pojawił się Bf-109F2 moskiewskiej firmy Zvezda.
Zestaw nr kat. 4802 zapakowano w pudełko, w szacie graficznej znanej z wcześniejszych modeli Zvezdy. Na boku pudełka znajdujemy podstawowe informację i modelu oraz zabawki innych produktów Rosjan.
Model Bf- 109 F2 to cztery ramki, dwie większe i dwie mniejsze z szarego, dosyć miękkiego polistyrenu zgrupowanych oraz jedna ramka z oszkleniem.
Producent nie zastosował jakiegoś konkretnego podziału na elementy w poszczególnych ramkach, co jest w pełni zrozumiałe bo wszystkich elementów jest w sumie 157, w tym 11 przeźroczystych.
Ta imponująca jak na jednosilnikowy myśliwiec liczba elementów jest podyktowana dużą szczegółowością nowego produktu rosyjskiego producenta.
Mamy zatem kompletny przedział silnikowy i uzbrojenia, całą mechanikę płatów, wszystkie powierzchnie sterowe są wykonane jako oddzielne.

Wiele elementów takich jak końcówki płatów, tablice przyrządów czy osłony silnika jest zdublowanych – wykorzystamy je w zależności od budowanej wersji modelu. Jest to właściwie jedyny model Bf – 109 gdzie zaznaczono brezentowe pokrowce w lukach podwozia.

 
Wszystkie elementy wykonano z bardzo dużą dbałością o detale. Linie podziału blach są wklęsłe, cienkie i równo poprowadzone. Producent wiele uwagi poświęcił wyposażeniu wnętrza, co jest zrozumiałym posunięciem, z uwagi na wcześniejsze produkcje. Nie ma sensu opisywać szczegółowo każdej części wystarczy obejrzeć zamieszczone poniżej zdjęcia.
 
 
 
 
Oszklenie składa się z 11 elementów. Jest cienkie i przejrzyste, zaś ramy poprowadzono równo i starannie. W sumie dysponujemy dwoma kompletami osłon kabiny i dodatkowo dwoma wiatrochronami. Pozostałe elementy to płyta pancerna dla jednej z wersji wiatrochronu, szyba celownika oraz lampy pozycyjne.
Kalkomania umożliwia wykonanie jednego z czterech malowań:
- nieustalona jednostka, Front Wschodni, lato 1941r.
- mjr Hannes Trautloft, JG54 lato 1942r.
- Hans – Ekkerhard Bob, 23 czerwca 1941r.
- Hans von Hahn, JG 3 , lipiec 1941r.
Opisy malowań pochodzą bezpośrednio z instrukcji i są jak widać mało szczegółowe. Rysunek kalkomanii jest czysty, wyraźny i bez przesunięć, zaś błona cienka. Dopiero podczas klejenia przekonamy się co są naprawdę warte.
Instrukcja montażu została opracowana w formie broszurki, zaś poszczególne schematy zawierają czytelne rysunki. Poszczególnych schematów jest dość sporo z uwagi na duży stopień szczegółowości modelu. Schematy malowania bazują na paletach barw Zvezdy i Model Mastera.
Kiedy dowiedziałem się, że Zvazda planuje uruchomienie produkcji własnego modelu Bf-109F, jakoś nie bez większego entuzjazmu podszedłem do produktów ICMu i UM. Miałem już wtedy Ła-5FN i przeczuwałem, że Messer może być wykonany na podobnym, jak nie na lepszym poziomie. Nie pomyliłem się, śmiem twierdzić, że to najlepiej opracowany model tego samolotu jaki miałem w rękach. Nie wiem jak leży on w planach, ale od kiedy natknąłem się na minę w postaci planów odrysowanych od modelu, dałem sobie spokój z przymiarkami. Dopóki „trzyma bryłę” jest dobrze. Messer ze Zvezdy ją „trzyma”. Ciesząc się z kolejnego doskonałego modelu, nie mogę jednak oprzeć się pytaniu czy Zvezda obrała właściwa drogę, robiąc akurat Bf- 109F? Czy nie warto pomyśleć o konstrukcjach radzieckich które nie doczekały się pięknych replik, takich jak Pe – 2, Tu -2 czy SB -2? To tylko kilka przykładów, a możliwości jest więcej. Czy Zvezda je wykorzysta, czas pokarze.
 
Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Partnerzy

                 
           
                 

 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 
Our website is protected by DMC Firewall!