Koszaliński Portal Modelarski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wiertarko - frezerka Proxxon Micromot 50/E

Email Drukuj PDF
Proxxon Micromot 50/E to precyzyjna wiertarko – frezerka przeznaczona głównie dla mechaników precyzyjnych, modelarzy, elektroników itp. Zastosowanie znajduje wszędzie tam gdzie zachodzi konieczność precyzyjnego wiercenia frezowania, szlifowania, cięcia czy wiercenia. Obrabiać można szkło, stal, tworzywa sztuczne, drewno – wachlarz zastosowań jest szeroki.
  
Zestaw zapakowany jest w zgrabną walizeczkę z tworzywa sztucznego zamykana na dwa zatrzaski. Wszystkie elementy wchodzące w skład zestawu za ułożono w estetycznie wykonanej wytłoczce z tworzywa zapobiegającej przemieszczaniu się wewnątrz. Również wieko walizki wyłożono miękkim tworzywem co jest dodatkowym zabezpieczeniem przed uszkodzeniami.
Micromot 50/E to przede wszystkim sama wiertarko – frezarka. Urządzenie ma długość 220mm, waży 230g, zaś szyjka wrzeciona ma średnicę 22mm. Moc urządzenia to 40 W, pracuje przy napięciu 12 do 18V.

Odpowiednie napięcie zapewnia wchodzący w skład zestawu zasilacz NG 5. Wiertkę podłączamy do niego za pomocą specjalnego gniazda i poza założeniem odpowiedniej końcówki to jedyna czynność przed przystąpieniem do pracy.

Wrzeciono wiertarskie osadzono w precyzyjnym łożysku kulkowym i wyposażono w sześć ołówkowych, wymiennych zacisków stalowych od 1,0-3,2 mm, przez co ilość końcówek, jakie możemy wykorzystać do pracy jest praktycznie nieograniczona. Zakładanie końcówki odbywa się tak jak w przypadku większości mikrowiertarek, wystarczy wcisnąć przycisk z boku korpusu, wykręcić futerko uchwytu, złożyć, końcówkę, dokręcić futerko i gotowe.

W zestawie otrzymujemy ponadto 1 diamentowy sztyft szlifierski, 1 frez precyzyjny, mikrowiertła 0,5 i 1,0 mm 1 szczotkę czyszczącą, 4 sztyfty szlifujące z korundu szlachetnego (cylinder, kulę, koło i stożek), 1 tarczę tnącą z metalu, po 2 tarcze szlifierskie z korundu i siliciumkarbidu, 20 tarcz tnących oraz 1 trzpień, co oczywiście jest tylko niewielkim wycinkiem oferty Proxxona w tym zakresie.
Uruchomienie urządzenia odbywa się poprzez przekręcenie pokrętła w korpusie w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara i ustawienie odpowiednich obrotów, wachlarz zakresów pracy jest bardzo szeroki od 5000 do 20 000 obrotów na minutę. Regulacja obrotów jest płynna, dostosowujemy ją dowolnie do naszych potrzeb, mozliwe są równie ustawienia pośrednie. Urządzenie jest wygodne, dobrze leży w dłoni, zaś sprężynowy przewód zasilający nie utrudnia pracy. Przetestowałem je na kawałkach żywicy, najpierw sztyftem potem tarczą tnącą. Ustawiłem je na minimalne obroty i uzyskałam bardzo dokładne cięcia i frezy, nożna zatem używać również do wycinania części modeli żywicznych.

Do zestawu producent dołączył instrukcję obsługi, broszurkę z zasadami bezpieczeństwa oraz mini folderek ukazujący różne „narzędziowe wspaniałości” z oferty Proxxona, od oglądania których może rozboleć głowa.
Co również rzuca się w oczy przy wstępnym testowaniu Micromota to bardzo duża estetyka wykonania tych narzędzi, to po prostu przyjemnie wziąć do ręki i pracować, widać od razu, że to „solidna niemiecka robota”. Wszystko jest idealnie spasowane, jednych szczelin luzów i tego typu rzeczy. W moim warsztacie na pewno znajdzie zastosowanie, nie tylko w modelarstwie. 
 
                                                                                               Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski
 
Kopiowanie i rozpowszechnienie tylko za zgodą autora