Koszaliński Portal Modelarski

Sikorski Model Show 2018

Email Drukuj PDF

W dniach 19-20.01.2018 roku w Stalowej Woli odbyła się już szósta edycja Sikorski Model Show. Po raz kolejny na konkurs przybył Koszaliński Pluton Modelarski, z nowym członkiem ekipy – darłowskim modelarzem Arturem Hamerlingiem.

Impreza jest bogata w atrakcje towarzyszące – w tym toku pojawili się rekonstruktorzy, miłośnicy dronów oraz sprzęt wojskowy wystawiony przez Hutę Stalowa Wola. Miłośnicy militariów mogli z bliska obejrzeć wyrzutnię rakiet LANGUSTA II, platformę minowania narzutowego BAOBAB-K oraz lekki wielozadaniowy pojazd opancerzony Oncilla (ten pojazd nie był z HSW, pojazd został zbudowany w prywatnej firmie MISTA ze Stalowej Woli). Dużym zainteresowaniem cieszyły się też stoiska handlowe, w tym firmowe stoisko Wydawnictwa Stratus oraz ciekawy punkt Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego. Przez całą sobotę prowadzone były ciekawe wykłady historyczne. Interesująco przedstawiało się też stoisko Muzeum Sił Powietrznych z Dęblina z dużym modelem "Jedenastki".

Sikorski Model Show był rozgrywany w dwóch kategoriach. W konkursie punktowym, gdzie zawodnicy prezentowali modele pojazdów wojskowych i samolotów, wymagana była dokumentacja, natomiast w formule festiwalowej sędziowie przyznawali miejsca 1-3 na podstawie ogólnego oglądu modeli. W obu kategoriach zgłoszonych było ponad 700 modeli.

Koszalińscy modelarze zdominowali  obydwie festiwalowe klasy modeli okrętów plastikowych. W obu zdobyli pierwsze miejsca oraz jedno drugie. Impreza w Stalowej Woli była zresztą dla KPMu bardzo udana – zdobyliśmy łącznie dwa pierwsze miejsca, cztery drugie i jedno trzecie oraz dwie nagrody specjalne.

Tradycyjnie przyznaliśmy też naszą nagrodę klubową – Puchar „Pod But”. W Stalowej Woli otrzymał go Marcin Chruścielewski za wspaniały model De Havilland Mosquito.

Konkurs modelarski to miejsce ciekawych spotkań i rozmów z kolegami z innych miast. Tak było i tym razem. Nie tylko mieliśmy możliwość odświeżyć stare znajomości ale nawiązaliśmy też nowe.

Gratulujemy organizatorom ciekawej i udanej imprezy. Pomimo, że dla nas ma jedną wadę – odległość! – to za rok na pewno się w Stalowej Woli pojawimy ponownie.

Nagrody zdobyte, przez członków KPM:

  • Marek Filzek - I miejsce w kategorii Okręty w skali do 1:350
  • Artur Hamerling II miejsce w kategorii Okręty w skali do 1:350 i II miejsce w Dioramach
  • Jacek Szpuntowicz - II miejsce w kategorii Figurki Fantasy
  • Wojciech Sokołowski - II miejsce w kategorii Śmigłowce 1:48, III miejsce w kategorii Artyleria oraz Nagroda specjalna od Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego
  • Marcin Wawrzynkowski - I miejsce w kategorii Okręty w skali poniżej 1:350 oraz nagroda specjalna Skrzydlatej Polski.

Tekst i zdjęcia: Wojciech Sokołowski

Galeria zdjęć