Pancerne nowości IBG Models

W naszym ostatnim zestawieniu nowości, obejmującym okres styczeń - luty 2018r. sygnalizowaliśmy wprowadzenie przez firmę IBG Models na rynek kilku nowych modeli. Są to modele pojazdów wojskowych oraz jeden model samolotu, wszystko w skali 1/72. Niedawno otrzymaliśmy te wszystkie nowości jako egzemplarze testowe. Zanim trafią one na warsztaty modelarzy z KPM-u warto zapoznać się z zwartością pudełek, a jest co oglądać.

IBG: Panzerkampfwagen II Aufs. a1/a2/a3
skala: 1:72
Nr kat: The Wlord at War 002
Opcje malowania: 2
Typ modelu: model wtryskowy.

Na początek model niemieckiego czołgu lekkiego Panzerkampfwagen II, a to dlatego, że reprezentuje on nową serię wydawniczą IBG pt. "The Wlord at War". JEst to wydawnictwo niemiecko i angielsko języczne a dotyczy uzbrojenia i wyposażenia Wermachtu. Utrzymane jest w podobnej konwencji co ukazujący się w Polsce "Wrzesień 1939" firmy FtF (w której IBG ma swoje udziały - co widać po sposobie projektowania modeli). Olbrzymi sukces tego wydawnictwa skłonił zapewne producenta do stworzenia podobnej serii na rynek zagraniczny. Panzer II, który można wykonać jako Aufs. a1/a2/a3 jest drugim numerem w serii.

Zestaw składa się dwóch ramek z jasnoszarego tworzywa. Model zaprojektowano tak, aby sprawiał jak najmniej kłopotów przy montażu. Mamy zatem układ jezdny, jako dwa elementy - koła wraz z gąsienicami, większość podzespołów łączymy na wcisk. Producent bardzo słusznie stara się dotrzeć do jak największego grona odbiorców. Model będzie zatem bardzo dobry na wszelkiego rodzaju warsztaty modelarskie dla dzieci i młodzieży a także do systemów gier bitewnych. Części polistyrenowe uzupełnia niewielki arkusik kalkomanii.

Prosty montaż nie oznacza wcale uproszczeń w modelu. Pomimo niewielkiej ilości części, został on opracowany w sposób bardzo szczegółowy, o czy świadczą powyższe zdjęcia. Wiernie oddano wszystkie szczegóły konstrukcji i wyposażenia pojazdu, co sprawi, że po sklejeniu w całość i pomalowaniu, będzie on stanowił bardzo wierną replikę. Wszystkie śruby, nity osprzęt saperski, siatki... Wszystko jest jak należy.

Model jest prezentem do załączonej broszurki, a może odwrotnie? Nie wiem, nie ważne... w każdym razie otrzymujemy pudełko z modelem i bardzo ładnie wydaną broszurkę. Znajdujemy w niej informacje o naszym bohaterze, historię konstrukcji, biografie dowódców. Bardzo dobra sprawa dla popularyzowania historii, bo ktoś kto kto weźmie do ręki "Wlord at War" z zamiarem sklejenia czołgu i przejrzy gazetkę, mimowolnie dowie się wielu ciekawych rzeczy. W broszurce znajduje się także instrukcja montażu oraz dwa schematy malowania. Szata graficzna całości nawiązuje do serii "Wrzesień 1939". Pomimo, że wydawnictwo powstało z myślą o rynkach zagranicznych, można je bez problemu dostać w sklepach modelarskich na terenie kraju, np. w sklepie "W Tęczy" w Koszalinie. ...i bradzo dobrze.

 

IBG: Beregepanzer III German Armored Recovery Vechicle
skala: 1:72
Nr kat: 72059
Opcje malowania: 2
Typ modelu: model wtryskowy.

Beregepanzer III German Armored Recovery Vechicle, to kolejna nowość w ofercie IBG Models i to nie tylko kolejna pozycja w katalogu, ale także, mam nadzieję, że zapowiedź kolejnej nowej linii produktów. Świadczyć o tym może informacja na pudełku - "Easy Assembley" czyli prosty montaż. Zestaw składający się pięciu ramet wtryskowych z jasnoszarego tworzywa i arkusika kalkomanii, umożliwia w prosty sposób budowę pojazdu technicznego posiadającego dość skomplikowaną bryłę. Żeby uprościć montaż liczbę elementów ograniczono do niezbędnego minimum poprzez zaprojektowanie wanny kadłuba jako całość, jako jednolite podzespoły zaprojektowano także układ jezdny pojazdu. Także do minimum ograniczono tu ilość elementów jakie musimy przykleić do kadłuba, czyli wszelkiego rodzaju pokryw, włazów czy wahaczy...

... co wcale nie oznacza, że model nie stanowi wiernej repliki oryginału. Także w tym zestawie odwzorowanie szczegółów konstrukcji pojazdu stoi na najwyższym poziomie, co widać na powyższych zdjęciach. Wszystkie pokrywy, zawiasy, nity czy śruby są odtworzone czysto, dokładnie i równo, zaryzykuje stwierdzenie, że nie jest tu konieczne posiłkowanie się jakimś wypasionym zestawem blach, wystarczy dołożyć trochę drobiazgów do skrzyni ładunkowej i uzyskamy efekt w postaci efektownie wyglądającej miniatury.

Instrukcja zawiera czytelne schematy montażu oraz schemat jednego malowania, takiego jak to Niemcy malowali swoje pojazdy. Żadnych oznaczeń czy informacji o jednostce, ale przyznam, że szukając w sieci informacji na temat tego wozu, nie znalazłem nic, co by w znaczącym stopniu odbiegało od tego co zaproponował producent. Można zatem pomalować tak, a dociekliwi sobie oczywiście poradzą. Pojawienie się modelu w takiej konwencji, mnie osobiście bardzo ucieszyło, takich modeli opracowanych w sposób przyjazny dla modelarza powinno być jak najwięcej.

 

IBG: Type 94 Japanese Tankette
skala: 1:72
Nr kat: 72043
Opcje malowania: 2
Typ modelu: model wtryskowy, elementy fototrawione.

 

Następna z nowości jest model japońskiej tankietki Type 94. Pierwsze co rzuca się w oczy to niewielkie rozmiary modelu. Nawet pudełko jest mniejsze, niż standardowe opakowania stosowane przez IBG. Zestaw składa się natomiast z sześciu ramek z tworzywa sztucznego i stanowi on coś pomiędzy omówionym powyżej Bergerpanzerem III a dotychczas oferowanymi modelami pojazdów bojowych.

Ten modelik to dość spora ilość szczegółowych elementów z tworzywa, ale także układ jezdny, zaprojektowany w taki sposób, aby był jak najmniej kłopotliwy w montażu. Do gąsienic w kołami doklejamy zawieszenie i gotowe. Przy gabarytach tego modelu klejenie ogniwkowych gąsienic, nawet tych najlepiej opracowanych to raczej droga przez mękę. Także w tym modelu w oczy rzuca się pięknie odwzorowana faktura powierzchni w postaci nitów, zawiasów i pokryw. Włazy możemy wykonać jako otwarte. Znam wariata, który wykonał TKS-a w FtF z samodzielnie wykonanym wnętrzem, więc, może ktoś będzie chciał potraktować w taki sposób Type 94? Kto wie...

Części polistyrenowe zostały uzupełnione niewielką fototrawioną blaszką, na której znajduje się siatka która osłania kolektor spalin, wzmocnienia błotników i temu podobne detale. Kalkomania to też niewielki arkusik z numerami i oznaczeniami. Po numerach na arkusiku, można domyślać się, że producent ma w planach kolejne odmiany tankietki.

Także w tym wypadku instrukcja to czytelne, komputerowo wygenerowane rysunki montażowe i jeden schemat malowania, ale kolorystyka podana według wszystkich wiodących producentów farb. Seria modeli japońskich pojazdów bojowych, którą IBG Models od kilku ładnych lat z powodzeniem realizuje poszerzyła się o kolejną ciekawą pozycję, zaś producent zapowiada kolejne modele pojazdów z Kraju Kwitnącej Wiśni.

 

IBG: 41M Turan III - Hugarian Medium Tank
skala: 1:72
Nr kat: 72049
Opcje malowania: 1
Typ modelu: model wtryskowy, elementy fototrawione.

 

 

Poza modelami pojazdów bojowych armii japońskiej IBG Models rozszerza także gamę pojazdów węgierskich. Tym razem oferta w tym zakresie została uzupełniona o model jednego z prototypów czołgu średniego Turan III. To jest zestaw opracowany w stylu w jakim producent zdążył przyzwyczaić modelarzy. Szczegółowo i na bogato. Zestaw składa się w sumie z ośmiu ramek (w tym jedna podwójna). w tym zestawie układ jezdny składa się podzespołów i ogniwkowych gąsienic, także kadłub składamy z poszczególnych elementów.

Jak na taki zestaw przestało, jakość zaprojektowania i wykonania wszystkich elementów z polistyrenu jest bardzo wysoka, co stawia IBG Models w jednym szeregu z producentami uznawanymi za światowych liderów w tym segmencie modelarstwa. Po raz kolejny się powtórzę na temat pięknie odwzorowanej faktury powierzchni w postaci pokryw czy nitów, ważne jest też to że wypraski są pozbawione śladów po wypychaczach, nadlewek i jamek skurczowych. Ta ostatnia uwaga odnosi się do wszystkich omawianych w tym miejscu modeli.

Dołączona do modelu blaszka ma całkiem spore rozmiary, a to dlatego, że zawiera cały komplet ekranów z siatki, które zamotujemy po bokach kadłuba i na wieży, a także sporą ilość zaczepów do ich zamocowania. Będzie sporo pracy z poprawnym zamontowaniem tego wszystkiego, ale efekt może być zabójczy. Kalkomania to standardowy arkusik, który jest dokładany także do wcześniejszych pojazdów węgierskich oferowanych przez IBG Models. Kalkomanie do wszystkich modeli pojazdów wydrukowała firma Techmod.

Instrukcja podobnie jak w przypadku poprzednich modeli jest opracowana w sposób czytelny i zrozumiały. Można się nieco pogubić analizując sposób montażu zaczepów do wieszania siatek na kadłubie i na wieży, ale producent przewidział to...

... dołączając do instrukcji wkładkę z dwoma wręcz łopatologicznymi schematami, na których wiadomo, który zaczep, gdzie powinien się znaleźć. Podsumowując, oferta IBG Models wzbogaciła się o kolejny dobrze opracowany zestaw, umożliwiającego budowę mało znanego i jednocześnie oryginalnego w formie pojazdu. Nie jest to może zestaw dla początkujących modelarzy, do jego budowy potrzebne jest pewne doświadczenie, ale zbudowany poprawnie może być ozdobą niejednej kolekcji. Propozycja adresowana także dla tych, co cenią sobie oryginalność, w końcu ile jeszcze można budować Tygrysy, Schermany czy T-34?

 

IBG: RWD-8 Hungarian and Romanian Service
skala: 1:72
Nr kat: 72504
Opcje malowania: 6 (2x Węgry, 4x Rumunia)
Typ modelu: model wtryskowy.

W tym miejscu należy wspomnieć także o nowości lotniczej, jaka pojawiła się w ofercie IBG Models. Jest to wznowienie popularnego zestawu umożliwiającego budowę modelu samolotu łącznikowego RWD-8 PWS. Ten zestaw... TAK! WIEM! Jestem nieobiektywny, bo nie obiłem go na starcie pałą podczas gdy płat... OK, o tym już napisano wszystko, nawet u nas na portalu. Podczas gdy jedni pisali, inni kleili a w efekcie powstało całkiem sporo fajnych modeli, zarówno waloryzowanych, jak i z płatem z zestawu. Sam osobiście skleiłem dwa, co oczywiście opisałem.

Jedyna zmianą w stosunku do poprzednich wersji tego modelu jest arkusik kalkomanii z oznaczeniami dla sześciu w sumie wersji, dwóch węgierskich i czterech rumuńskich. Kalkomanie opracował kołobrzeski ModelMaker Decals, więc o jakość możemy być spokojni. Poza tym mamy też kalkomanie do polskiej wersji cywilnej PWS. Także wybór jest spory.

Tak oto przedstawiają się nowości IBG Models, które znalazły się na rynku z początkiem 2018r. Na razie ukontentowani mogą być modelarze budujący modele pojazdów bojowych w skali 1/72. Otrzymali oni cztery znakomitej jakości zestawy, a w planach przecież są kolejne modele pojazdów bojowych samolotów i okrętów. Pomału i systematycznie IBG Models ugruntowuje swą pozycję na rynkach modelarskich oferując znakomite zestawy za rozsądną cenę. Wielkie brawa!!!

Dziękuję producentowi, firmie IBG Models za przekazanie zestawu na potrzeby recenzji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!