Koszaliński Portal Modelarski

Projekt Gryf - Renowacja TS-11 Iskra 3H-1409

Email Drukuj PDF

W dniach 20-23 lipca załoga firmy ModelMaker przebywała w Krakowie, gdzie w Muzeum Lotnictwa Polskiego (MLP) zrekonstruowała malowanie samolotu TS-11 Iskra 3H-1409 w barwy jakie otrzymała on w 1992 roku z okazji 40-lecia 28 Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Pomysł na takie malowanie zrodził się u Filipa Jereczek-Bambrowicz w tracie przygotowywania kalkomanii do Iskier w pułkach bojowych, gdy okazało się, że samolot o nb 1409 znajduje się w MLP.

Firma ModelMaker ufundowała farby, maski do godeł oraz pokryła koszta przejazdu załogi. Po stronie MLP leżało przygotowanie samolotu do malowania i pokrycie go biała farbą.

W skład załogi wchodziły następujące osoby:

  • Kierownik zamieszania: Filip Jereczek-Bambrowicz
  • Współtwórca oryginalnego malowania, emerytowany technik 28 PLM: Ryszard Kuras
  • Znany Krakowski Modelarz: Wojciech Butrycz
  • Współpracownik ModelMaker, modelarz i pasjonat: Bogdan „Fiedotow” Żołnierowicz
  • Oraz jego syn: Zbigniew Żołnierowicz

W trakcie 72 godzin wykonali oni około 200 roboczogodzin pracy. Praca trwała od godzin porannych do późnych godzin wieczornych, a 21 lipca niemal do północy! Dzięki wytrwałości, zaangażowaniu oraz determinacji udało się z niewielkim poślizgiem zakończyć pracę w czwartek 23 lipca w południe.

Podczas wykonywania tychprac, dzięki zdjęciom z prywatnej kolekcji Ryszarda Kurasa odkryto wiele ciekawostek odnośnie tego malowania, o których nie miano pojęcia gdy tworzona była kalkomania. Prawdopodobnie, już wkrótce, zaowocuje to  szerszym opracowaniem i nową kalkomanią dedykowaną do tego samolotu.

Z tego miejsca pragniemy podziękować całej załodze, Pracownikom Muzeum Lotnictwa Polskiego, Panu Dyrektorowi Krzysztofowi Radwanowi, Krzysztofowi Mroczkowskiemu i w szczególności Piotrowi Łopalewskiemu, który na miejscu czuwał nad naszą załogą, pomagał, niejednokrotnie ratując nas z opresji.

Pragniemy również podziękować wam modelarze oraz właściciele sklepów modelarskich, bo to również dzięki wam udało się ten projekt zrealizować. Nie da się ukryć, że to dobre wyniki sprzedaży pozwoliły nam współfinansować to przedsięwzięcie.

Tekst i zdjęcia:
Filip Jereczek-Bambrowicz

O modelu Iskry w tym malowaniu, w skali 1:48 możecie przeczytać w artykule TS-11 Iskra - 28 SPLM