Koszaliński Portal Modelarski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Stojaki firmy Hobbyzone

Email Drukuj PDF

Nazwa: Duży stojak na pędzle i narzędzia
Nr katalogowy:
HZ-pn2
Producent:
Hobbyzone
Cena:
64,00 zł

Warsztat modelarski zazwyczaj jest prywatną sprawą modelarza, częściej skupiamy się na recenzjach modeli, akcesoriów, czy ewentualnie narzędzi. Rzadko zwracamy uwagę na to jak te narzędzia są przechowywane. Czasami jest to twórczy nieład, który w pewnym momencie zaczyna doskwierać. I wówczas możemy skorzystać z produktów firmy Hobbyzone. Producent ten oferuje sporą gamę stojaków i szafek służących uporządkowaniu warsztatu modelarskiego.

Na początek przedstawiam stojak na narzędzia. Kupując go byłem trochę nastawiony na NIE, po zdjęciach wnioskując, że jest to bardziej stojak na pędzle. Jednak okazało się że nie miałem racji.

Stojak dostajemy w częściach, doskonale zapakowany w tekturowe pudełko i zabezpieczony bąbelkową folią przed uszkodzeniem. Do tego zestawu załączona jest instrukcja montażu, choć myślę że nie byłoby problemem zmontować stojak i bez niej. Elementy są wykonane bardzo dobrze, jedyną uwagę mam do nienawierconych do końca otworów w przedniej listwie (na wiertła i narzędzia o małej średnicy).

Montaż przebiegał bez problemów. W przypadku stojaka konieczne jest użycie kleju do zespolenia elementów. Ja użyłem Wikolu (klej nie jest w zestawie). Przy wspomnianej przedniej listwie warto użyć jakiś kołków ustalających otwory – listwa składa się z trzech części, a otwory są małej średnicy. Ja użyłem do tego celu wykałaczek. Listwę tą też trzeba ścisnąć po sklejeniu – taśma maskująca Tamiyii jest zupełnie wystarczająca do tego celu.

Po zmontowaniu i rozmieszczeniu narzędzi moje początkowe obawy nie sprawdziły się. Jak widać na zdjęciu udało się rozmieścić zarówno pędzle jak i narzędzia. Stojak ma również uchwyty do powieszenia co pozwala skutecznie zorganizować warsztat. Do produktu mam tylko dwie uwagi – górne półeczki z otworami na narzędzia mogłyby być mocowane niżej, co ułatwiłoby przechowywanie krótszych narzędzi. Druga uwaga dotyczy środkowej części – znajduje się tam przegródka, w której w teorii można trzymać narzędzia o innym przekroju niż okrągły. Niestety ma ona dość dużą wysokość i krótsze narzędzia wpadają do środka. Ciężko je później z niej wyjąć. Przydałoby się wykonanie przegródek. Co w swoim stojaku na pewno zrobię.

 

Nazwa: Stojak na farby modelarskie (duże 36mm)
Nr katalogowy: HZ-s1b
Producent: Hobbyzone
Cena: 35,00 zł

Kolejnym produktem jest prosty stojak na farby. Występuje on w dwóch wersjach – na duże słoiczki (36mm) i małe (26mm). Tu prezentuje wersje na duże słoiczki.

Podobnie jak w przypadku stojaka na narzędzia tu również dostajemy produkt zapakowany w kartonowe pudełko i elementy zabezpieczone folią. Nie znajdziemy w środku instrukcji montażu ale jest on tak banalny, że nie ma potrzeby wspierać się instrukcją. Do montażu nie jest wymagany również klej, a składanie elementów zajęło mi kilka chwil.

Na stojaku można przechowywać słoiczki z washami AK, farby Model Mastera, Tamiyii czy Mr. Color. Jednak ułożenie dwóch rzędów z buteleczkami AK może być trudne – robi się ciasno. Trzeba wówczas przedzielać taki rząd mniejszymi słoiczkami (np. Model Mastera).

 

Nazwa: Narożny stojak na farby modelarskie (małe 26mm)
Nr katalogowy: HZ-S1n
Producent: Hobbyzone
Cena: 29,00 zł

Podobnie jak zestaw prosty również stojak narożny produkowany jest w dwóch wersjach - na duże słoiczki (36mm) i małe (26mm). Tym razem prezentuje stojak na małe słoiczki.

Części zestawu zapakowane są tak jak inne produkty Hobbyzone. Tym razem znajdujemy w pudełku instrukcje. Jest ona o tyle przydatna, że zaznaczone jest aby zmontować całość tylko na środkowym wsporniku, dokładając na koniec skrajne.  Wykonana przeze ze mnie próba montażu z wykorzystaniem od razu wszystkich wsporników była ślepym zaułkiem i proponuje zastosować się do instrukcji. Klej w zasadzie też nie jest wymagany ale postanowiłem zabezpieczyć wikolem łączenie wsporników z podstawą.

Do tego zestawu mam w zasadzie tylko dwie uwagi – kompozycja tego elementu powoduje, że w przypadku ustawienia w narożniku półki zostaje tam pusta, niewykorzystana przestrzeń. Może lepszym rozwiązaniem byłaby konstrukcja stojaka na planie trójkąta. Druga uwaga – w zasadzie stojak pasuje tylko na butelki farb Vallejo lub podobnych (lakiery AK, czy MiG). Byłem przekonany, że uda się tu zmieścić słoiczki Humrola ale są za szerokie. Może warto pomyśleć o zmianie średnicy otworów na 28mm. Stojak byłby bardziej uniwersalny.

Powyższe produkty oraz inne z asortymentu firmy Hobbyzone dostępne są w sklepie RCTRAX.PL

Tekst i zdjęcia: Wojciech Sokołowski