W Pudle - Latham 43 HB 3 -1/72 - Choroszy Modelbud

Firma Choroszy Modelbud z podkrakowskiego Czernichowa zawsze miał wiele ciekawych propozycji dla miłośników polskich skrzydeł. Jedna z nich, aczkolwiek nieco starsza to żywiczna replika ciężkiej łodzi latającej Latham 43 HB 3 wykonana w podziałce 1/72 (nr kat. E02). W sporym pudełku z kolorową boczną sylwetą łodzi znajdujemy spora ilość precyzyjnych odlewów z kremowej żywicy umożliwiających budowę samej łodzi, wózka transportowego oraz gąsienicowego ciągnika używanego do przetaczania łodzi po jej wyciągnięciu na brzeg.

Model Lathama składa się ze 156 elementów, które producent popakował niejako tematycznie w osobne woreczki. Ułatwia to połapanie się w nich podczas montażu.

Połówki kadłuba zapakowano w osobne woreczki, pięknie odtworzono fakturę zarówno zewnętrzną jak i wewnętrzną pomimo tego, że dokumentacja dotycząca polskich Lathamów jest nadzwyczaj uboga i nie zachowały się żadne zdjęcia wnętrza.

Wyposażenie kadłuba obejmuje przedziały załogi oraz zbiorników z paliwem. Zawiera takie smaczki jak zwinięte na podłodze cumy oraz kotwicę.

 

Płaty oraz usterzenie to zawartość kolejnego woreczka. Górny płat składa się z trzech elementów, powierzchni sterowych nie wykonano jako oddzielnych i jeśli chcemy aby lotki czy stery były wychylone, musimy wykonać to we własnym zakresie. Faktura płóciennego została wykonana bardzo starannie i realistycznie, co zresztą jest charakterystyczne dla krakowskich producentów.

Następny woreczek to detale silników, gondol silnikowych, chłodnic i zastrzałów.

W kolejnym znajdujemy zastrzały zewnętrzne i ogonowe, a także mechanizmy sterowania lotkami i sterami.

Uzbrojenie czyli karabiny, obrotnice, magazynki i bomby to zawartość kolejnej torebki.

Wózek do przetaczania maszyny po lądzie składa się z 16 elementów, w tym woreczku znajdziemy ponadto pływaki boczne z zastrzałami.

Ostatnia torebka to składający się z 20 elementów traktor i pojedyncze ogniwkowe gąsienice, których z lenistwa nie liczyłem.

Wszystkie detale zostały wykonane bardzo precyzyjnie, nie napotkałem na jakieś niedolewki czy uszkodzenia, czasem się zdarzały niewielkie dziurki po pęcherzykach powietrza, lecz nie są to jakieś kłopotliwe usterki.

Kalkomania umożliwia wykonanie Lathama oznaczonego 3-1 lub z godłem Eskadry Obserwacyjnej Rugia. Rysunek kalek jest dokładny nie ma przesunięć, zaś błona cienka.

Instrukcja montażu opracowana została w języku angielskim, składa się z czterech rysunków montażowych oraz kilku pomocniczych w przypadku bardziej skomplikowanych operacji, takich jak montaż silników. Należy ją bardzo dokładnie przestudiować, aby nie wpaść na minę podczas montażu.

Montaż ułatwić ma również plan generalny samolotu w skali 1/72 na arkuszu A3.

Podsumowując model ten może być ozdobą każdej kolekcji samolotów używanych w lotnictwie polskim, zaś dla miłośników lotnictwa morskiego to pozycja wręcz obowiązkowa, pomimo sporego stopnia trudności i dość wysokiej ceny, która jest jednak usprawiedliwiona technologia wykonania modelu.

 Marcin Wawrzynkowski

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!