Armia Radziecka przez cały okres II Wojny Światowej borykała się z brakiem samobieżnych przeciwlotniczych zestawów artyleryjskich, które mogłyby stanowić osłonę związków pancerno-motorowych. Dopiero opracowanie nowych armat S-60 o kalibrze 57mm stworzyło możliwość budowy takiego zestawu. W 1948 roku w biurze konstrukcyjnymNII-58 pod kierunkiem W. G. Grabina powstał prototyp armaty S-68, czyli dwie armaty S-60 tymczasowo umieszczone na przyczepie S-79A. Podczas dalszych prac dla przyszłego ZSU-57-2 podwozie zapożyczono z czołgu T-54 opracowanego w OKB-520 Fabryki Nr 183 w Niżnym Tagile. Zostało ono jednak w niewielkim stopniu odciążone w związku z tym można sobie było pozwolić na rezygnację z jednej pary kół nośnych. Tak zmodyfikowane podwozie otrzymało kryptonim Objekt 500, a pracami nad nim zajmowało się biuro konstrukcyjne Fabryki Nr 174 w Omsku. W latach 1950-53 trwały próby fabryczne nowego uzbrojenia, a w 1954 roku przeszło ono próby wojskowe i w 14 lutego 1955 roku zostało ono przyjęte do uzbrojenia jako "Zenitalnaja Samochodnaja Ustanowka ZSU-57-2".
 
Więcej >>>>

W ostatnim okresie członkowie Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Perun" w porozumieniu z dowódcą 8 Pułku Przeciwlotniczego z Koszalina zajmują się odświeżaniem sprzętu bojowego znajdującego się w Muzeum 8 Dywizji. Dotychczas został oczyszczony z rdzy i pomalowany moździerz wz. 1941 120 mm i armata przeciwlotnicza wz. 1939 37 mm. Jednak największym wyzwaniem stała się renowacja czołgu stojącego na postumencie. Jest to T-34-85M1, który ponoć na swoje miejsce postoju wjechał o własnych siłach. Jest to o tyle prawdopodobne, że w środku znajduje się kompletny silnik.

Czołg T-34-85M1 przed rozpoczęciem prac
Więcej >>>>

Wóz zabezpieczenia technicznego WZT-1 zbudowany został w oparciu o podwozie T-54 (pierwsze serie) oraz T-55. Został on opracowany w Związku radzieckim i tam nosił oznaczenie BTS-2.Pod koniec lat sześćdziesiątych licencję BTS-2 zakupiła Polska i Czechosłowacja. Na podstawie otrzymanej dokumentacji technicznej Zakład Produkcji Doświadczalnej Zakładów Mechanicznych „Bumar-Łabędy” przygotował prototyp ciągnika ewakuacyjnego, który w Polsce otrzymał oznaczenie WZT-1 (Wóz Zabezpieczenia Technicznego - model 1). Pojazd został przyjęty na uzbrojenie Wojska Polskiego, gdzie zastąpił starsze typy ciągników pancernych.

 

Więcej >>>>

Wiosną roku 2011 Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przeprowadziło akcję wydobycia niemieckiego czołgu PzKpfw IV ausf. J z armatą 75mm, który został trafiony w czasie działań wojennych w 1945r. Wrak czołgu ma wkrótce zostać poddany zabiegom konserwatorskim.

Więcej >>>>

Podczas wakacyjnych wyjazdów zazwyczaj staramy się odwiedzać ciekawe miejsca. Nie tylko ze względu na walory krajoznawcze, krajobrazowe czy inne. Czasem trafimy w miejsce które jest arcyciekawe w modelarskiego punktu widzenia. Możemy tam trafić na zachowane historyczne lub współczesne pojazdy, samoloty czy okręty i robiąc im zdjęcia zgromadzić cenny materiał ikonograficzny do budowy modeli. W lipcu 2007 roku z rodziną spędzałem urlop w Rabce – Zdroju. Poza niewątpliwymi walorami turystyczno – krajoznawczymi i uzdrowiskowymi tego miejsca jest jeszcze jedna atrakcja – Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce.

 

Więcej >>>>
Przez długi czas jedno ze stanowisk ogniowych tej baterii stanowiło darmowy szalet dla plażowiczów i miejsce alkoholowych libacji miejscowego menelstwa. Obecnie stanowisko to zostało odnowione dzięki staraniom i osobistego zaangażowania pracowników Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu.
 
W sumie przepracowano społecznie około 2000 godzin, lecz uzyskany efekt robi piorunujące wrażenie. Odnowiono cały obiekt, a więc samą armatę, działobitnię, parasol maskujący i schron bojowy. Cały obiekt jest udostępniony dla zwiedzających. Przy wejściu do bunkra umieszczono tablicę pamiątkową poświęconą Kmdr. Przybyszewskiemu, bohaterskiemu dowódcy Baterii Cyplowej podczas Obrony Wybrzeża we wrześniu 1939r., a jednocześnie patronowi MOW.
Więcej >>>>

Końcowy odcinek Półwyspu Helskiego - dawny "Rejon Umocniony Hel" (RUH) jest niespotykaną perłą umocnień artyleryjskich, które powstawały od 1920 roku, a więc jeszcze przed utworzeniem RUH w 1936 i były rozbudowywane aż do rozformowania batalionów artylerii morskiej w 1974 roku, a więc przez 54 lata. W tym czasie w Helu minęły trzy epoki: przedwojenna II Rzeczypospolita, okres hitlerowskiej III Rzeszy i powojenna PRL.

Hel wsławił sie 32 dniami obrony w 1939 roku - poddał się dopiero 2 października, gdy jasne było, że dalsza obrona jest beznadziejna - 30 września poddała się Warszawa i padł Modlin.

W 1999 roku udało się wpisać helskie umocnienia wojskowe do rejestru zabytków, co pozwala na, teoretyczną chociaż ochronę przed dewastacją i rozkradaniem. Powstałe w 2006r. Muzeum Obrony Wybrzeża (MOW) stawia sobie za zadanie sukcesywne rozszerzanie swojej opieki na wszystkie obiekty położone na terenie dawnego RUH.

Więcej >>>>

Partnerzy

                 
           
                 

 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 
DMC Firewall is a Joomla Security extension!