W Pudle - Nysa 522, OSA - 1/72 - GPM Models

GPM: Nysa 522 Mikrobus
Skala:
1:72
Nr kat:
3D-72-16
Typ modelu:
wydruk 3D, vacu, elementy wycinane laserowo

GPM z Łodzi od pewnego czasu do swej bogatej oferty modeli kartonowych dołącza także pokaźną ofertę w zakresie akcesoriów i dodatków do modeli, zaś ostatnio także modele wykonane metodą wydruku 3D. Są to głównie modele pojazdów, zaś oferowane są w skali 1/72 a także najpopularniejszych skalach makiet kolejkowych, czyli TT i H0. GPM przekazała nam kilka takich modeli w charakterze nagród na tegoroczną edycję BFM-u, więc skorzystałem z okazji, by zajrzeć do pudełka z mikrobusem Nysą 522 oraz skuterem Osa. Oba modele w skali 1/72. 

Model „Nyski” zapakowano w pudełeczko z przezroczystej pleksi. W środku znajdziemy wydruki 3D, torebkę z drobnymi elementami oraz instrukcję montażu.

Konstrukcja naszej miniatury składa się dwóch zasadniczych elementów. Pierwsze z nich jest nadwozie. Wydrukowano je z szarego tworzywa i żeby się zabrać za jego montaż z pozostałymi podzespołami modelu należy odciąć od tego czegoś, co się dodrukowało, (w modelach wtryskowych nazwałbym to ramką, a w żywicznych wlewką). Na szczęście nie będzie to skomplikowana operacja, bo miejsca łączenia elementu z ramką są naprawdę nie wielkie. Ostry nożyk lub  żyletka powinny spokojnie wystarczyć, aby czysto i bez uszkodzeń nadwozie „Nyski” obciąć. Samo nadwozie jest wykonane bardzo wiernie i szczegółowo, projektant modelu nie pominął żadnego nawet najbardziej drobnego detalu. Wystarczy spojrzeć na grill chłodnicy.

Drugim zasadniczym elementem modelu jest podwozie. Wydrukowano je w kolorze czarnym. Także i tutaj nie pominięto praktycznie niczego. Z jednej strony pięknie odwzorowane detale układu wydechowego i przeniesienia napędu a także zawieszenia. Znalazła się tam także informacja o producencie i nazwie modelu. Kto chce ten zeszlifuje, ci co w dzieciństwie bawili się resorakami pewnie zostawią.  Podwozie jest także kabiną pasażerską, z wierzchu ma wydrukowaną imitację deski rozdzielczej oraz foteli kierowcy i pasażerów.

 „Szkło” zostało wykonane metodą vacu. Sposób zaprojektowania wytłoczki nie powinien utrudnić wycięcia i montażu szyb, nawet przedniej, która przecież ma spore wyoblenia. Szyby powinny bez problemów wejść w otwory w nadwoziu, jest też spory zapas tworzywa ułatwiający ich przyklejenie.

Koła także wydrukowano z szarego tworzywa. Ich zgodność z oryginałem także nie budzi zastrzeżeń, delikatny bieżnik, kołpaki w formie charakterystycznych kapsli. Do dyspozycji mamy także koło zapasowe, które zamontujemy w podwoziu naszej miniatury. 

Drobne detale, takie jak kierownicę wraz z kolumną oraz lusterka producent wyciął laserowo w kawałku szarego kartonu. Są one bardzo dokładne i szczegółowe, ale jeśli ktoś chce bardziej stunningować miniaturę „Nyski” może wykorzystać zestaw elementów fototrawionych, także znajdujący się w ofercie GPM. 

Instrukcja ma postać niewielkiej ulotki, na której znalazły się czytelne rysunki montażowe a także kilka praktycznych uwag, jak należy postępować z modelami opracowanymi w technologii wydruku 3D. 

GPM: Osa
Skala:
1:72
Nr kat:
3D-H0-07
Typ modelu:
wydruk 3D

Drugim modelem jakiemu miałem okazję się przyjrzeć jest miniatura skutera Osa.

W przezroczystym blisterku znajdują się dwie miniatury wydrukowane z szarego tworzywa. Zostały zabezpieczone odrobiną silikonu, dzięki czemu nie przemieszczają się bezwładnie wewnątrz opakowania i dzięki temu nie są narażone na uszkodzenia. 

Skuterek należy wyciąć, obrobić i pomalować i już mamy gotową miniaturkę, która idealnie uplastyczni niemal każdą dioramę w skali 1/72 nie mówiąc o makietach kolejowych, jeśli oczywiście użyjemy modeli w odpowiednich skalach. Tym bardziej, że pomimo naprawdę niewielkich rozmiarów zgodność z oryginałem i odwzorowanie detali jest wykonane na bardzo wysokim poziomie.
Trzeba przyznać, że nowe produkty GPM to strzał w dziesiątkę. Producent dzięki dobrze przemyślanej strategii produkcyjnej a także ciekawemu doborowi tematów na pewno dotrze do sporej liczby odbiorców. Już wcześniej zwróciłem uwagę na nowe poczynania łódzkiego producenta, podczas zbierania informacji do naszych zestawień nowości, teraz mając je w ręku mogłem się tylko utwierdzić w przekonaniu, że są to modele naprawdę zasługującą na uwagę. Coś z nowej oferty GPM-u na pewno znajdzie się na moim warsztacie.

 

Dziękuję producentowi, firmie GPM za udostępnienie modeli na potrzeby recenzji, modele zostały włączone go puli nagród tegorocznej edycji BFM on line

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Partnerzy

   
                 
                 

 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!