W Pudle - Scammell Pioneer Tank Transporter with TRCU30 Trailer - 1/72 - IBG Models

Nazwa modelu:  Scammell Pioneer Tank Transporter with TRCU30 Trailer
Producent: IBG Models
Nr katalogowy: 72080
Skala: 1:72
Tworzywo: wtrysk, elementy fototrawione, klisza,
Malowanie: 1 x RPA, 1 x Wielka Brytania 

Wiosną miałem przyjemność zestawy umożliwiające budowę pojazdów Scammell Pioneer w sakli 1/72, jakie to wprowadziła na rynek warszawska IBG Models. Nadeszło lato, a w sprzedaży pojawiła się kolejna, moim zdaniem najciekawsza odsłona tego pojazdu, a mianowicie transporter czołgów wyposażony w sporych rozmiarów lorę.

Zestaw oczywiście zapakowany w standardowe pudełko, szata graficzna się nie zamieniła, ale po wzięciu do ręki pudełka z modelem miałem nieodparte wrażenie, że jest ono cięższe od pozostałych. Istotnie, a jest to spowodowane dość pokaźną liczbą ramek wtryskowych, z jakich składa się zestaw.

Ramki „D”, „F” i „J” znamy z poprzednich zestawów, przy czym tych ostatnich są dwie sztuki, podobnie jak w przypadku zestawów wcześniejszych.

Ramka „N” zawiera podzespoły ramy nośnej pojazdu oraz lory.

Ramka „M” to w całości elementy składowe lory.

Zestaw uzupełniają aż cztery ramki oznaczone jako „P” a znajdują się na nich podzespoły zawieszenia oraz koła. Przy czym w przypadku dwóch ramek wykorzystamy tylko koła, pozostałe detale zasilą nasz podręczny magazynek części zamiennych.

Podstawowe elementy zestawu wykonano z szarego tworzywa o bardzo dobrej jakości, co stwierdzam na podstawie własnych doświadczeń z wcześniejszymi modelami tego producenta. Jakość i szczegółowość modelu także nie odbiega od wcześniejszych produktów IBG. Po prostu solidnie i szczegółowo opracowany zestaw. Nie wiem natomiast jak to się ma w stosunku do prawdziwych pojazdów, bo nie weryfikowałem modelu z żadną dokumentacją, zostawiam tę kwestę znawcom tematu.

 Elementy polistyrenowe uzupełnia sporych rozmiarów fototrawiona blaszka z detalami, dedykowana do tego właśnie zestawu. Nie jest to blaszka uniwersalna, czego nie da się powiedzieć o kliszy ze „szkłem” Jest ona identyczna jak w przypadku poprzednich wersji Scammella.

Kalkomania wydrukowana przez Techmod umożliwia wykonanie modelu w jednym z dwóch malowań. Znajdują się na niej godła, znaki szybkiej identyfikacji oraz różnego rodzaju oznaczenia techniczne.

Jak zaznaczyłem powyżej malowania są dwa, jedno ze słynnej 8 Armii Brytyjskiej z okresu walk w Afryce Północnej, drugie z 6 Południowoafrykańskiej 6 Dywizji Pancernej z walk we Włoszech w 1944r. Możemy wykonać pojazd o indywidualnej nazwie  „MAITLAND”. Obydwa schematy malowań są bardzo szczegółowo opisane w instrukcji.

Skoro o niej mowa, to kompletnie nic nie zmieniło się w stosunku do poprzednich wersji. Producent stosuje albo klasyczne schematy montażu, albo rendery 3D w zależności od serii modeli. W przypadku Scammella, mamy do czynienia z tym ostatnim.

Poprzednie wersje Scammella prezentowały się bardzo interesująco, ale zestaw w wersji z lorą przebił je o kilka długości. Nie zawaham się aby stwierdzić, że to chyba najbardziej atrakcyjny model pojazdu w skali 1/72, jaki IBG Models w ogóle opracowało. Będzie prezentować się niezwykle efektownie zarówno sklejony i postawiony na półkę, jak i jako cześć dioramy. Na lorze możemy bowiem postawić dosłownie wszystko,  nie tylko czołg ale np. fragment wraku samolotu. Możliwości są praktycznie nie ograniczone.

 

Dziękuję producentowi, firmie IBG Models, za przekazanie modelu na potrzeby recenzji.
Marcin „Marwaw” Wawrzynkowski

 

 

Partnerzy

   
                 
                 

 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!