W Pudle - Scammel Pioneer R 100 - 1/72 - IBG Models

Nazwa modelu:  Scammell Pioneer R 100 Artillery Tractor
Producent: IBG Models
Nr katalogowy: 72078
Skala: 1:72
Tworzywo: wtrysk, elementy fototrawione, klisza
Malowanie: 3 x Wielka Brytania

Drugim przekazanym nam przez IBG Models zestawem jest także Scammell Pioneer, ale w wersji ciężkiego ciągnika artyleryjskiego, czyli R 100.  Od omawianego poprzednio różni się barkiem wciągarki, przypomina on nieco zwykłą ciężarówkę. Zresztą jako laik jeśli chodzi o pojazdy wojskowe za taki pojazd go postrzegałem, dopóki nie doczytałem jakie było rzeczywiste przeznaczenie tego pojazdu. 

Pudełko i sposób wydania zestawu jest identyczny, jak poprzednie zestawy IBG Models. Estetyczne, lakierowane pudełko, w środku dwie torebki zawierające ramki wtryskowe, dwie trochę mniejsze z kalkomanią, kliszą i fototrawioną blaszką oraz instrukcja montażu i malowania.

 Zestaw składa się w sumie z pięciu ramek wtryskowych, z czego ramki „D” , „F” i „J” (podwójna) znamy z poprzedniego zestawu.

Różnicę w stosunku do niego stanowi natomiast ramka „A” na której rozmieszczono elementy skrzyni ładunkowej oraz cześć podzespołów ramy. 

Także i ten zestaw jest wykonany bardzo szczegółowo i pozwala na budowę bardzo wiernej miniatury, o czym świadczą powyższe zdjęcia. Oglądając tę ramkę nie dopatrzyłem się jakiś wad procesu produkcyjnego w rodzaju jamek skurczowych czy nadlewek, zaś detale są wykonane bardzo wyraźnie i czysto.

Blaszka fototrawiona jest także słusznych rozmiarów, zawiera podobny zestaw detali jak w przypadku wersji SV/2S. Różnice wynikają oczywiście z różnic w konstrukcji obu pojazdów. Za to klisza z oszkleniem jest identyczna w obu zestawach.

 Kalkomania zawiera zestaw oznaczeń dla trzech pojazdów. Są to nie tylko godła, ale także numery rejestracyjne i identyfikacyjne. Drukiem kalkomanii zajął się Techmod.

Te trzy pojazdy, których miniatury możemy wykonać w oparciu o omawiany zestaw, to egzemplarze służące w różnych jednostkach Armii Brytyjskiej w różnych okresach i różnych teatrach wojennych. Mamy zatem pojazd spod Dunkierki, z Włoch z 1943r. oraz Francji z 1944r. Wszystkie egzemplarze są dokładnie opisane w schematach malowania, za co duża pochwała dla producenta.

Jeśli zaś chodzi o instrukcję, to tutaj także nic się nie zmieniło odnośnie szaty graficznej czy sposobu wydania. Kredowy papier i renedery 3D jako schematy montażu.
Mamy zatem kolejny solidnie opracowany i wydany zestaw umożliwiający budowę ciekawego pojazdu wojskowego. Mi osobiście bardziej przypadł do gustu pojazd inżynieryjny omówiony poprzednio, ale to moje subiektywne zdanie. Oczywiście o rzeczywistej wartości obu zestawów będzie się można wypowiedzieć po ich sklejeniu, ale to oczywiście temat na osobny materiał.

 

Dziękuję producentowi, firmie IBG Models, za przekazanie modelu na potrzeby recenzji.
Marcin „Marwaw” Wawrzynkowski

Partnerzy

   
                 
                 

 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!