W Pudle - Samolot patrolowy Breguet 1050 Alizé - 1/72 - Azur Frrom

Model: Breguet 1050 Alizé ALM, Nr kat.: FR0029
Skala: 1:72
Producent: AZUR Frrom
Tworzywo: model wtryskowy,
Malowanie: 3 x Francja

Pod koniec II Wojny Światowym w lotnictwie morskim, zwłaszcza w pokładowym głównie amerykańskim pojawiła się nowa odmiana samolotów przeznaczonych do wykrywania i niszczenia okrętów podwodnych. Początkowo były to nowe wersje dotychczas używanych maszyn wyposażone w sprzęt poszukiwawczy i odpowiednie środki walki. W latach 50-tych ubiegłego wieku zaczęto projektować samoloty specjalistyczne, przeznaczone tylko i wyłącznie do działań zop. Także francuska marynarka wojenna miała na wyposażeniu taką właśnie maszynę, był to Breguet 1050 Alizé. Firma Azur Frrrom nie tak dawno wypuściła całą serię zestawów tego samolotu w różnych wersjach, nam do testów przypadła odmiana oznaczona jako ALM.

No o pudełku nie ma co pisać bo nie odbiega od pozostałych modeli Azura, ten jednak kto projektował boxart znał się na robocie. Nasz bohater w locie w lekkim skręcie, w chmurach przez które widać morze robi wrażenie. To co znajduje się w pudełku także. Spora foliowa torba w której znajdują się cztery ramki szarego polistyrenu, jedna ramka przezroczysta i arkusik z kalkomaniami. Żywic i blaszek tym razem nie ma. 

 Model ma klasyczny podział. Połówki kadłuba, ster kierunku, osłona radaru oraz kilka elementów wnętrza, to zawartość pierwszej ramki.

Na drugiej znajdują się skrzydła, także w klasycznym podziale, przy czym lotki i klapy to integralne części skrzydeł. Ponadto znajdujemy tam, również i gondole silnikowe. 

Zawartość kolejnej ramki to trochę detali kokpitu, pokrywy luków podwozia oraz wszelkiego rodzaju anteny, których ta maszyna miała na kadłubie dość sporo.

 Podobna jest zawartość czwartej ramki. Golenia podwozia, jego przedni luk, elementy kokpitu, mechaniki płata, sporych rozmiarów wylot spalin, śmigło.

 Ostania nieco mniejsza ramka to podwieszenia. Do wyboru mamy zasobniki Matra F2, kierowane pociski rakietowe AS.12 a także niekierowane pociski rakietowe HVAR 5.

 Prezentowany zestaw należy do troszkę starszych produktów Azura i widać to nie tylko po numerze katalogowym. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z modelem słabszym, niż niedawno omawiane. Jest może troszkę mniej finezyjny. Faktura powierzchni zewnętrznych jest wykonana bardzo ładnie. Linie podziału są wklęsłe, równe i wyraźne. Są także prawidłowo poprowadzone. Sporo uwagi projektant modelu poświęcił także wnętrzu. Mamy odtworzona strukturę kadłuba w rejonie kabiny (co przemawia za tym, by ją otworzyć) i w komorze radaru poszukiwawczego. W miejscach widocznych przez luki podwozia głównego zaznaczono także szczegóły konstrukcji skrzydła.

 Mi osobiście bardzo do gustu przypadł sposób w jaki potraktowano podwozie samolotu. Ładnie wykonano nie tylko koła i golenie ale także same luki podwozia. Zarówno luk przedni jak i luki podwozia głównego mają zaznaczoną fakturę konstrukcji. Znając siebie coś tam jeszcze podorabiam, ale nawet w przypadku pomalowania i nałożenia washa miejsca te mogą całkiem przyzwoicie wyglądać. Także większość detali wyposażenia kokpitu jest bardzo ładnie odwzorowana.

 Wyjątkiem jest tablica przyrządów, która sprawia wrażenie trochę nie dopracowanej w stosunku do pozostałych detali wnętrza. Inne naprawdę drobne grzeszki tego zestawu, to wymagające dopieszczenia pokrywy luków podwozia oraz stanowczo zbyt grube stabilizatory niekierowanych pocisków rakietowych. Są to jednak rzeczy które można poprawić ale nie trzeba. Ja pewnie poprawię.

Oszklenie to pojedyncza ramka. Znajduje się na niej osłona kabiny załogi. Osłona jest jednolita. Jeśli ktoś będzie chciał wykonać ją w pozycji otwartej, czeka go trochę cięcia i przeróbek. Powinien sobie z tym jednak poradzić także średnio zaawansowany modelarz. Reszta drobnych detali dedykowana jest do innych wersji modelu i jej nie wykorzystujemy.

Kalkomania to średniej wielkości arkusik ma których znajduje się komplet oznaczeń oraz stencili dla trzech malowań. Nie jest wskazany producent, ale na pewno nie jest to Aviprint, ani tym bardziej Cartograf. Kalkomanie są poprawnie wydrukowane, ale nie ma tej finezji jak w przypadku dwóch wspomnianych producentach, co widać zwłaszcza przy szczegółach. Nie przeszkadza to jednak w umieszczeniu ich na modelu.

Jak zaznaczyłem powyżej producent przewidział trzy warianty malowania. Dwa z nich to samoloty bazujące na lądzie trzeci to maszyna pokładowa:
- Nr 42, Flottille 6F, Schemat  High Vis, 1981r.
- Nr 41, Flottille 6F, Schemat  Low Vis, lotniskowiec  “Clemenceau”, Operacja “Flambeau”, lato  1997r.
- Nr 55, Flottille 4F, Schemat Low Vis, 1989-1996.
Mogę już teraz zdradzić w jakim malowaniu powstanie moje miniatura, będzie to oczywiście opcja druga. Po pierwsze, jest to maszyna pokładowa, po drugie z informacji zawartej w instrukcji wynika, że ma za sobą udział  w misjach bojowych. Z tego, co zdążyłem się zorientować chodzi o udział sił NATO w konflikcie w byłej Jugosławii, ale to mam zamiar dopiero sprawdzić. 

Schematy malowania zamieszone są na ostatnich stronach instrukcji, która podobnie jak w poprzednich zestawach ma postać kolorowej broszurki z notatką o historii konstrukcji i użycia samolotu. Rysunki montażowe są na ogół czytelne, jedynie sposób montażu podwozia głównego może budzić wątpliwości, cóż wszystko wyjdzie w praniu, a właściwiej w klejeniu.

Można się zorientować, że model tego samolotu wezmę na warsztat osobiście i prawdę powiedziawszy nie mogę się już tego doczekać. Zapowiada się naprawdę fajne klejenie, choć zdaję sobie sprawę, że może być różnie, w końcu to jednak short run. Jednak porządnie opracowany i dający wiele możliwości modelarzowi, zwłaszcza takiemu, co nie boi się przerabiać, ingerować w zestaw. Z tego zestawu może wyjść naprawdę bardzo ładna miniatura, która będzie fajnie wyglądać zarówno w towarzystwie Averngera jak i Intrudera. Najlepiej obu. 

Dziękuję firmie Azur Frrom za przekazanie niniejszego modelu na potrzeby recenzji

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!