W Pudle - samolot komunikacyjny Lisunov Li-2 - 1/144 - Bigmodel

Samolotu transportowego Lisunov Li-2 raczej nie trzeba przedstawiać zarówno modelarzom jak i innym entuzjastom lotnictwa. Ta licencyjna, radziecka wersja samolotu transportowego Douglas C-47 Skytrain stała się nie mniej znana jak jej amerykański pierwowzór. Właśnie Li-2 to nowa linia produktów firmy Bigmodel z bielska Białej. Modele te są od pewnego czasu na rynku, zaś seria obejmuje 9 pozycji katalogowych. Do obejrzenia i sklejenia otrzymaliśmy dwa z nich. Pora zatem na szczegóły.

BIGMODEL: Lisunov Li-2 PLL LOT
skala: 1:144
Nr kat: 1440064
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy.
BIGMODEL: Lisunov Li-2 "Warbird"
skala: 1:144
Nr kat: 1440016
Opcje malowania: 2
Typ modelu:  model wtryskowy.

Jak widać otrzymaliśmy dwa egzemplarze. Jeden umożliwiający budowę maszyn eksploatowanych przez naszego narodowego przewoźnika czyli PLL LOT, w oparciu o drugi zestaw zbudujemy natomiast miniaturę w barwach wojskowych oraz nawiązującą do dyspozycyjnej maszyny gen. Sosnkowskiego. Obydwa zestawy to oczywiście przepaki wyrobów rosyjskiej firmy Estern Express, nie dotarłem natomiast, czy wypraski są autorskim projektem Esterna czy też A-Modela co też często się zdarza.

Swoje zestawy Bigmodel pakuje w dość spore pudełka z lakierowanym wiekiem i charakterystyczną grafiką. Tak jest i tym razem. Części zapakowano w foliową torebkę i zabezpieczono folią bąbelkową. W pudełku znajduje się druga torebka z kalkomanią oraz instrukcja montażu i malowania.

Zestawy umożliwiające budowę Li-2 to cztery ramki z jasno szarego tworzywa oraz jedna z oszkleniem. Na pierwszy rzut oka sprawiają dobre wrażenie, taki solidnie wykonany short run.

Pierwsza ramka to połówki kadłuba oraz usterzenie pionowe. Na drugiej znajdują się elementy płata. Podział jest tu klasyczny dwie połówki górnych powierzchni płata i jedna dolna, obejmująca także centropłat. Dwie pozostałe ramki to gondole silników, podwozie i trochę drobnych detali.

Jak widać na powyższych zdjęciach faktura powierzchni płatowca jest oddana bardzo ładnie i co najważniejsze, wiernie w stosunku do oryginału. Linie podziału są wklęsłe, równe i poprowadzone w prawidłowych miejscach. Nadlewki są, jak to przy modelach tego typu, ale występują w rozsądnej ilości i są raczej łatwe do usunięcia. Także inna zmora modelarza, czyli jamki skurczowe nie odstraszają potencjalnych amatorów klejenia tego modelu. Ja dopatrzyłem się jednej, na końcówce płata. Jest chyba też jakaś przy przejściu skrzydło kadłub. Ich likwidacja nie powinna w jakiś zanczący sposób przedłużyć prac nad modelem. Coś, co wygląda jak gigantyczna skaza znajduje się na grzbiecie kadłuba. Jest to po prostu cieńsze tworzywo, w miejscu Rosjanie montowali wieżyczki strzeleckie. Tworzywo w tym miejscu się zapada i potrzebna jest reakcja modelarza. Na szczęście nie ma tam linii podziału, więc nacinanie nam odpadnie. Producent wyprasek niestety dość po macoszemu potraktował luki podwozia. W oryginale były one dość głębokie, a ponieważ były pozbawione pokryw, sporo przez nie widać. Czeka nas zetem krojenie dolnej części płata i wypełnianie detalami. Sam osobiście mam zamiar się pobawić. 

Poza wyżej wymienionymi, jakiś krytycznych uwag do pozostałych elementów nie mam. Owszem trzeba uważać przy wycinaniu, każdy element indywidualnie spasowywać, ale jakiś strasznych problemów nie powinno być. Można oczywiście pobawić się w waloryzacje i dopieszczenie detali, czy to we własnym zakresie, czy to w oparciu o gotowe zestawy Brenguna czy ResKita.

Elementy przezroczyste to jedna niewielka ramka, znajdują się na niej oszklenie kokpitu, szyby w kabinie pasażerskiej oraz wieżyczka strzelecka, której jednak nie wykorzystamy. Jakość jest niezła, szyby dość cienkie i przejrzyste.

PLL LOT Warbird

Kalkomania to oczywiście autorski produkt Bigmodela. Poza kompletem oznaczeń otrzymujemy także ramy oszklenia oraz okna, jak ktoś preferuje taka metodę oraz obramowania drzwi. wykonane zostały techniką druku laserowego, co oznacza, że każdy element musimy dokładnie wyciąć. Wydruk jest natomiast prawidłowy, bez błędów drukarskich, kolorystyka bez zarzutu. Kiedy to piszę, mam za sobą doświadczenia z tymi kalkomaniami, nakładanie wymaga sporo uwagi , są one bowiem niesłychanie delikatne, ale prawidłowe ich położenie na modelu daje wrażenie, że wszystkie oznaczenia są wymalowane, a nie naklejone.

 Instrukcja montażu to przedruk z oryginalnej instrukcji z Estern Expressu, która została uzupełniona notatką o historii samolotu Li-2. Jasno i na temat.

Bigmodel opracował oczywiście schematy malowania. Kolorowe, jasne i przejrzyste. Zawierają one oznaczenia kolorów według standardów Federal Standard. W zestawie Lotowskim mamy do wyboru dwa schematy malowania i oznakowania. Pierwszy w naturalnym wykończeniu metalu z początków służby tych maszyn w PLL LOT. Jest to samolot o numerze SP-LAE i nazwie własnej "ELA". Drugi to natomiast samolot o numerze SP-LAS i ukazuje jeden z najpóźniejszych schematów stosowanych na tych samolotów przez naszego narodowego przewoźnika

Zestaw o nazwie "Warbird" to także dwa schematy malowania. Pierwszy z nich to współczesne malowanie okolicznościowe nawiązujące do malowania maszyny dyspozycyjnej Gen. Sosnkowskiego, czyli "Spirit of Ostra Barama" i taką inskrypcję wymalowano na nosie tego samolotu. Drugie malowanie to egzemplarz "027" używany w Polskim Lotnictwie Wojskowym.

Kolejne ciekawe propozycje trafiły zatem w ręce modelarzy. Modele co prawda z racji technologii wymagają trochę większego nakładu pracy, ale uzyskany efekt powinien wynagrodzić trud włożony w budowę. Jeśli ktoś chce zgromadzić kolekcję modeli polskich samolotów komunikacyjnych, to jest ku temu doskonała okazja. Sam osobiście bardzo polecam modele Li-2, a także zapowiadanego przez Bigmodel C-47, ponieważ jest to jednorazowa edycja i firma nie przewiduje wznowień tych zestawów w latach kolejnych.  

Dziękuję firmie Bigmodel za udostępnienie zestawów na potrzeby recenzji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

 

Partnerzy

  
                 

 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd