W Pudle - okręt liniowy HMS Victory - 1/1200 - Mikrostocznia

Model: HMS Victory
Skala: 1:1200
Producent: Mikrostocznia
Tworzywo: model żywiczny, pręty węglowe, tkanina, nić
Malowanie: 1 x Wielka Brytania,
Wygląda na to, że pojawi się na rynku nowy producent, z bardzo oryginalną i ciekawą ofertą. Okręty w skali 1/1200 kojarzone są z różnej jakości zestawami Revella, ale modele żaglowców? Te niezmiernie rzadko pojawiają się w skali 1/700. Taką właśnie lukę w rynku postanowią zapewnić firma Mikrostocznia z Rynarzewa. Na początek do sprzedaży trafiły dwa słynne liniowce z epoki napoleońskiej – hiszpańska „Santisima Trinidad” oraz brytyjski HMS „Victory”. Dzięki uprzejmości producenta możemy obejrzeć bliżej ten ostatni.

Model został opracowany z myślą o wielbicielach wargamingu, stąd na pierwszy rzut oka może wydawać się zabawką politechniczną a nie modelem. Nic bardziej mylnego. Mamy do czynienia z normalnym modelem żywicznym i to oferującym całkiem spore możliwości. Opakowany został w niewielkie, kartonowe pudełko na którym widnieje czarno białe zdjęcie modelu prototypowego.

Zasadniczym elementem modelu jest kadłub. Wykonano go jako pojedynczy odlew, wraz z całym wyposażeniem takim jak kotwice czy ławy wantowe. Wiadomo, że tak niewielka skala, kadłub ma około 5 cm długości, wymusza pewne uproszczenia, ale projektant modelu poradził z tym sobie całkiem nieźle. Kadłub jest dość szczegółowy i po obrobieniu linii wodnej i starannym pomalowaniu, będzie rzeczywiście wyglądał jak miniatura okrętu Nelsona.

Także marsy i łodzie wykonane zostały jako odlewy żywiczne. Tutaj też nie ma się do czego przyczepić, marsy można nieco zeszlifować, bo płytka na której zostały odlane jest nie co za gruba i przez to mogą źle wyglądać. Szalupy mają natomiast całkiem nieźle wykonaną fakturę powierzchni wewnętrznej. Ciekawe czy znajdzie się hardcore który uzupełni je o ławy i imitacje wioseł? Podstawowe elementy żywiczne producent uzupełnił o pręty węglowe z których wykonamy maszty i reje. Są one w dwóch grubościach, są sztywne i proste, co niewątpliwie jest zaletą tego surowca. Dla modeli służących do rozgrywania gier bitewnych, to opcja optymalna. Te modele muszą być odporne na uszkodzenia, ponieważ są „w ruchu” na planszy, na której odbywa się rozgrywka.  Sam osobiście rozważam wykonanie z prętów jedynie kolumn i steng, zaś bramstengi oraz reje powstaną najprawdopodobniej gotowych produktów RB czy Master. Podobnie ma się rzecz z żaglami. Producent sugeruje aby powstały one z dołączonej do zestawu z tkaniny nasączonej żywicą, czy zdecyduję się na to rozwiązanie jeszcze nie wiem. Także nie wiem czy olinowanie powstanie z dołączonej do zestawu nici 20den. Chciałbym je wykonać możliwie jak najbardziej szczegółowo, widomo takielunek jest ozdobą każdego modelu żaglowca.

Instrukcja montażu to dwie kartki A4 wydrukowane domowym sposobem, ale widać, że producent bardzo poważnie traktuje swoich odbiorców. Mamy tam zatem notatkę o historii HMS „Victory”, instrukcję montażu dla początkujących (co się obecnie nie często zdarza), schemat takielunku a także komplet szablonów do wykonania masztów, rej i żagli. Wszystko pokazane tak czytelnie i klarownie, że nie sposób wykonać tego nieprawidłowo.
Podsumowując należy stwierdzić, że debiut Mikrostoczni jako producenta jest bardzo udany. Pojawili się z ciekawą ofertą dedykowaną nie tylko fanów wargamingu. Modelarze redukcyjni też mają tu duże pole do popisu, myślę, że powstaną w oparciu o te zestawy naprawdę piękne mikromodele. Można oczywiście zacząć marudzić, że w zestawach nie ma blaszek z wantami i innymi drobiazgami, nie ma kalkomanii z banderami czy do oklejenia pawęży rufowej, ale należy pamiętać, że to dopiero początki. Mikrostocznia jest na początku swej drogi i się dopiero rozkręca. Poczekajmy, jak będą wyglądać ich modele za kilka lat… Może po modelach okrętów z epoki napoleońskiej zajmą się akwenem Morza Bałtyckiego i zrobią z w tej skali Vasę, albo okręty z Bitwy pod Oliwą. Bardzo bym chciał…  

 

Dziękujemy producentowi, firmie MIKROSTOCZNIA za udostępnienie zestawu na potrzeby recenzji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!