W PUDLE - T6 A/NTA TEXAN II - 1/72 - Grand Model

Model: T-6A/NTA TEXAN II
Nr kat: GM72001
Skala: 1/72
Producent: GRAND MODELS
Tworzywo: żywica, elementy fototrawione.

BEECHCRAFT T-6A/NTA TEXAN II to jednomiejscowy, lekki samolot szkolno-treningowy ,jest to zamerykanizowana wersja Szwajcarskiej firmy PILATUS AICRAFT PC-9. Zestaw na samym początku prezentuje się dość okazale, a to dzięki wyśmienicie i efektownie zaprojektowanemu boxartowi. Przedstawia TEXAN-a w okolicznościowym malowaniu Greckich sił powietrznych. Model jest zestawem z serii LIMITED EDITION. Zestaw T6-A/NTA TEXAN II jest pierwszym zestawem na rynku firmy GRAND MODELS pochodzącej z Grecji.

Zestaw jest bardzo solidnie zapakowany, zważywszy na to że elementy są elmentami żywicznymi i bardzo podatnymi na uszkodzenia. Boxart jest otwierany do góry jak w większości zestawów modelarskich. Ale po zdjęciu górnego opakowania, widzimy bardzo sztywne opakowanie razem z wiekiem otwieranym do góry. Dobrze zabezpieczającym nam elementy żywiczne. Tak nam to prezentuje się po otworzeniu zestawu.

Tak nam się prezentuje zestaw zaraz po wypakowaniu z pudełka. Elementy żywiczne są pogrupowane w 5 woreczkach strunowych, w jednym znajduje się owiewka samolotu. Zawartość woreczków to 43 części żywiczne w kolorze szarym, dobrej jakości żywicy. Poziom szczegółów jest dość wysoki w wewnętrznych jak i zewnętrznych elementach modelu. Jedna blaszka fototrawiona na której znajduje się 26 części głównie elementów kokpitu, znajduje się też kilka zewnętrznych detali. Pokaźnej wielkości arkusz kalkomanii oraz instrukcja montażu i malowania zestawu w formie książeczki w kolorze.

Elementy żywiczne wypakowane z woreczków strunowych pogrupowane na poszczególne sekcje budowy modelu. Ciekawym rozwiązaniem jest kadłub odlany w jednym kawałku bez dzielenia na dwie części, w którym w przedniej części jest zatopiony odpowiedniej wagi balast zapobiegający przeważaniu modelu na ogon. Co jest częstą bolączką modelarzy, zwłaszcza tych początkujących.


Owiewka kokpitu jest tłoczona próżniowo z cienkiego tworzywa. Wygląda dość przyzwoicie i prezentuje się na pewno wiele ciekawiej niż odlew z plastiku.


Zestaw kalkomanii to pokaźnej wielkości arkusz na którym widzimy doskonale i wyraźnie odtworzone wszystkie detale do poszczególnych malowań, a jest ich 8 w zestawie:
- Greckich sił powietrznych - 2 malowania w tym jedno okolicznościowe widoczne na boxarcie.
- Amerykańskich sił powietrznych- 2 malowania jedno USAF i US Navy.
- Izraelskich sił powietrznych.
- Marokańskich sił powietrznych.
- Irackich sił powietrznych.
- Meksykańskich sił powietrznych.

Tak prezentuje się instrukcja montażu i malowania TEXANA II w formie kolorowej książeczki.

Podsumowując zestaw firmy GRAND MODELS na pewno wypełnia lukę na rynku modelarskim, wśród zestawów modeli o tematyce współczesnego lotnictwa wojskowego w klasie samolotów szkolno-treningowych. Zestaw prezentuje się dość fajnie, jak na zestaw żywiczny nie jest skomplikowany, poradzą sobie nawet początkujący modelarze, którzy nie mieli jeszcze styczności z modelami żywicznymi. Polecam ten zestaw wszystkim zainteresowanym tą tematyką. Jedynym problemem jest brak tego zestawu w ofercie naszych rodzimych dystrybutorów jak i sklepów internetowych. Model jak na żywiczny zestaw ma  cenę nawet niewygórowaną - 34 euro, chcący kupić go bezpośrednio u producenta muszą doliczyć koszt przesyłki 5 euro, co nie jest wysoką ceną za przesyłkę z dalekiej Grecji. Może moja recenzja przyczyni się do tego że zestawy tego producenta sprowadzane będą przez naszych dystrybutorów. Gdyż firma się rozwija i ma już w swojej ofercie inne dość ciekawe zestawy.

 

Tomasz Opaliński

Partnerzy

   
                 
                 

 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!