W Pudle - KTO Rosomak - Polisch APC - 1/35 - IBG Models

Nazwa modelu: KTO Rosomak wersja M1
Producent:
IBG Models
Nr katalogowy: 35033
Skala: 1:35
Premiera: grudzień 2016

Na temat tego modelu niemal wszystko napisali już moi Koledzy przy okazji przedstawiania wcześniejszych wersji KTO Rosomak – „Green Devil” oraz OSS-M. Niemniej jednak kiedy stałem się szczęśliwym posiadaczem kolejnej odmiany „Rośka” również postanowiłem dodać swoje trzy grosze do wcześniejszych recenzji.

 Najnowsza odsłona KTO Rosomak by IBG Models to wersja podstawowa, używana w kraju i na misjach zagranicznych. Zapakowana w podobne jak w przypadku poprzedników wielkie, efektowne pudło, które jednak bez problemu mieści wszystkie wypraski i nie trzeba kombinować jak upchnąć je z powrotem do środka. Części jest istotnie mniej, ale nie znaczy to, że najnowsza wersja transportera jest tylko pozbawiona niepotrzebnych dla niej elementów.

Wersja M1 Wersja M1M

Zasadnicze różnice to kadłub, a dokładniej jego górna część. Zupełnie inna niż w przypadku „Green Devil”, gdzie zastosowano kadłub w wersji M1M opracowany na potrzeby Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Posiada on dodatkowe opancerzenie boków kadłuba oraz mocowanie stelaży siatek ochronnych. Tego nie ma w pojazdach w podstawowej odmianie oraz OSS-M.

Wersja M1 Wersja M1M

Różnice pomiędzy pojazdami z wersji M1 i M1M dotyczą nie tylko kadłuba, ale także wieżyczki. Różnią się one sporą ilością drobnych detali, co widać na powyższych zdjęciach. Kosz wieży oraz jej pozostałe elementy są takie same dla obu wersji.

 

Zasadnicze elementy modelu są identyczne dla wszystkich wersji transportera. W przypadku wersji M1 oraz OSM pominięto niepotrzebne trzy ramki ze stelażami do mocowania siatek oraz tylną ścianą pojazdu bez pędników wodnych.

Model zawiera ponadto małą blaszkę fototrawioną (identyczną jak w wersji OSS-M) oraz kalkomanię umożliwiającą wykonanie modelu w trzech malowaniach – dwóch jednolicie zielonych z PKW w Czadzie z 2009r. oraz trójkolorowe z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Tak jak to widać na zdjęciach zamieszczonych poniżej.

Instrukcję opracowano identycznie jak w poprzednich modelach. Kredowy papier, eleganckie grafiki komputerowe, kolorowe schematy malowania. Kolorystykę podano według Vallejo Model Air, Hataka, Life Color i AK Interactive. Jedyne czego mi brakuje to podanie kolorystyki wnętrza pojazdu oraz elementów zawieszenia.
Ponieważ pierwszy z Rosomaków pojawił się na rynku dobrych kilka miesięcy temu, producenci akcesoriów modelarskich mieli trochę czasu aby odpowiednio zareagować. Obecnie można zaopatrzyć się w elementy fototrawione, żywiczne, kalkomanie itp. Poniżej przedstawiany wykaz który powinien ułatwić dokonanie odpowiedniego wyboru modelarzom, chcącym wyjść nieco poza to, co oferuje producent:


MK FL:


Elementy żywiczne:
FFF – 3501R – koła Michelin XZL,
FFF – 3502R – przedni pancerz Rafael do wersji M1,
FFF – 3503R – kamery KDN – 1 do wersji M1,


Elementy fototrawione:
FFF – 3501P – siatki do ramy podwozia,
FFF – 3502P – pancerz boczny Rafael,
FFF – 3502/2P - Opancerzenie włazu kierowcy i uchwyty plandeki do wersji M1,
FFF – 3503P – przecinaki kabli,
FFF – 3504P – opancerzenie wanny kadłuba,
FFF – 3505P – tylny pancerz Rafael,
FFF – 3506P – tylny pancerz Rafael do wersji M1 / OSS-D,
FFF – 3507P – opancerzenie włazu kierowcy do wersji M1M,
FFF – 3508P – zestaw BFT,

FFF – 3509P - Puszka na koncertinę,
FFF-35010P – koncertina,

Eureka XXL:
ER3553 – zestaw lin,

Master Model:
GM 35-0-12 – metalowa lufa działka ATK Mk 44,

Part:
P35296 – zestaw elementów fototrawionych,

Toro Model:
35D29 – KTO Rosomak vol. 1 – zestaw kalkomanii,
35D37 – KTO Rosomak vol. 2 – zestaw kalkomanii,
35026 – el. fototrawione - cywilne tablice rejestracyjne,
35025 – żywiczna konwersja do wersji OSS-M,
35F86 - Polish Army 2011 in Afghanistan - Rosomak commander – figurka żywiczna,
35F84 - Polish Army 2011 in Afghanistan - Rosomak crewmen cleaning barrel – zestaw figurek,

HATAKA:
AS72 - Modern Polish Army AFV paint set


Podsumowując kolejny znakomity model krajowej produkcji trafił do rąk modelarzy. Przyznaję się, że nie jestem specem od pancerki w 1/35, ale gdy tylko dowiedziałem się o tym, że IBG Models przygotowuje Rosomaka, wiedziałem, że ten model znajdzie się kiedyś na moim warsztacie. Obejrzałem również kilka modeli pojazdów bojowych które znalazły się na rynku w tym samym czasie. Modele IBG to światowa jakość, oby takich modeli więcej.

Dziękuję producentowi, firmie IBG Models za przekazanie zestawu na potrzeby recenzji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

 

Partnerzy

   
                 
                 

 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd